EMEKLİLERDEN TENCERE, TAVALI EYLEM

EMEKLİLERDEN TENCERE, TAVALI EYLEM

EMEKLİLERDEN TENCERE, TAVALI EYLEM

EMEKLİLERDEN TENCERE, TAVALI EYLEM
05 Ocak 2022 - 10:59

Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sayit Dayıoğlu, emeklilerin artık geçinemez olduğunu belirtti. Emekliler, faturaları yaktılar ardından ellerindeki tencere ve tavalara kaşıkla vurup protesto ettiler.
Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen Emekli-Sen Edirne Şubesine üye olan emekliler, ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini söyledi. Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sayit Dayıoğlu da basın açıklaması gerçekleştirdi.
Dayıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bugün en düşük emekli aylığı 1500 lira iken Maliye Bakanı açıklıyor: Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama 1261 lira!  Ne var ki toplum tarafından güvenirliğini yitirmiş, bu ülkenin “resmi” istatistik kurumunun çarşıda, pazarda gerçek enflasyonun yüzde 60’lara dayandığı bir ekonomik krizin tam ortasında gerçeklikten uzak veriler paylaştığını geçtiğimiz ay ve dün açıkladığı enflasyon rakamlarında gördük.
O nedenle ne TÜİK in aldatıcı, yapay ve elastik açıklamalarına, nede Maliye Bakanı’nın tespitine değil; Kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi  yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama  kira fiyatları 2459 lira. A dan Z ye her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi.
Soruyoruz: Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 1500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir?
Soruyoruz: Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi?
Soruyoruz: Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 1500 lira ile geçinebilir mi?
Emeklilerin sorunları bugün başlamamıştır. Bu sorunlar on yıllardır piyasalaştırılan emeklilik ve sağlık sistemlerinin sonucudur. Hiçbir isyan, hiçbir mücadele, hiçbir örgütlülük boşuna değildir. DİSK Emekliler Sendikasının kökleri de işte bu özelleştirme, piyasalaştırma, yoksullaştırma politikalarına, 1990’lı yıllara dayanmaktadır.
Ancak açıktır ki ülkemiz hiçbir zaman böylesi bir ekonomik kriz döneminden geçmemiş; emekliler, ekonomi politikalarını deney; halkı kobay olarak gören bir iktidar tarafından torba torba yasalarla, iğneden ipliğe ve halkın temel ihtiyaçlarına yapılan faiş zamlarla böylesine yoksullaştırılmamıştır.
Bugün bıçak kemiğe dayanmıştır! Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır!
Taleplerimiz açıktır, nettir: Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır! Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır! Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır! Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır! Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır! Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır! Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır!
Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alınterinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır!  Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız!
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yasin döner
    4 ay önce
    Ne analatıyosun sen dayı senin zaten söze lafa nerden girdiğin belli bu iktidara oy veren biri olarak belki haklı bir eleştiri yapar belki biri diye okudum haberi de yani yaptığın eleştiri ne akp düşmanlığı herşeyi koy bi kenarada boşver akp yi onu bunu sizin desteklediğiniz chp nin belediye başkanının ne yaptığına bak şu tarih kokan şu güzelim şehrin haline bi bak ne halde olduğuna bi bak ondan sonra çıkda zamdan ondan bundan bahset lütfen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ