EN ÖZEL PİLAV GÜNÜ

EN ÖZEL PİLAV GÜNÜ

EN ÖZEL PİLAV GÜNÜ

EN ÖZEL PİLAV GÜNÜ
24 Nisan 2019 - 07:50

Edirne’nin en eski ve en köklü okullarından biri olan Edirne Lisesinin kuruluşunun 162’nci yılı düzenlenen geleneksel pilav günü ile kutladı. Her yıl düzenlenen pilav gününde bir araya gelen sınıf arkadaşları yıllar sonra tekrar bir araya gelerek tahta sıralara oturdular.
Lisenin çok sayıda mezununun katıldığı etkinlikler kapsamında dün ilk olarak öğrenciler tarafından halk oyunları gösterileri sunuldu. Mezunların da eşlik ettiği halk oyunları gösterilerinin ardından Edirne Lisesi konferans salonundaki törene geçildi.
Saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başlayan mezunlar buluşması ve pilav günü etkinliği kapsamında Edirne Lisesi marşı da okundu. Edirne Lisesi Müdürü Mehmet Kıyıcı burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin en köklü ve saygıdeğer okullarından olan Edirne Lisesi'nin 162'inci yıldönümünü kutluyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Okulumuz, Edirne ve Türkiye tarihinde önemli  yerleri olan binlerce sanatçı, bilim adamı, devlet adamı yetiştirmiştir. Ve halen ülkesine, vatanına bağlı, çalışkan, doğru, dürüst, bilinçli, nitelikli bireyler yetiştirmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı okulumuzun proje lise olmasını kabul etti. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizler Edirne Lisesi idaresi ve öğretmenleri olarak öğrencilerimizin okul başarısına önem veriyor, onlar için en iyi eğitim şartlarını sağlıyor ve onların güçlü bir kişiliğe, hür ve bilimsel düşünceye sahip, vatan ve millet sevgisiyle dolu, doğaya ve insanlara duyarlı, hayatla umutla, neşeyle bakan kişiler olarak yetişmeleri için çalışıyoruz. Daha nice 162i'nci yıllara diyorum” diye konuştu.
23 NİSAN DEMEK GELENEKSEL PİLAV GÜNÜMÜZ DEMEK
Daha sonra konuşan ELYD ve ELEV Başkanı Atıl Erman, Biz Edirne Liseliler için 23 Nisan, çok değişik anlamlar, mutluluklar ve heyecanlar ifade etmektedir.Öncelikle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması nedeniyle, bizleri çocukluk günlerimize götürür ve o günlerde duyduğumuz heyecanı yeniden yaşarız. 23 Nisan demek geleneksel pilav günümüz demektir. Yıllar sonra tarihi okulumuzda, eski arkadaşlarla buluşmak ve kucaklaşmak demektir. Bu yıl ayrıca, derneğimizin 85.Yılına ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu da yaşıyoruz” dedi.
ÜLKEMİZİN VE BALKANLARIN ÖRNEK ALINACAK OKULU OLACAK
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Edirne Lisesinin Proje Liseler arasına alınmasına duyduğu memnuniyeti ifade eden Erman,”Bu duygularla okulumuza daha çok sahip çıkacağız, Lisemizi sadece Edirne’nin değil, Trakya’nın, ülkemizin ve de Balkanların örnek alınacak, eğitim kurumlarından bir haline getirmek, ana hedefimiz. Önümüzdeki zaman için Kampüs Gelişim Projemizin de tamamlanmasıyla okulumuza bambaşka bir boyut kazanacak.”
ÇAĞDAŞ EDİRNE LİSESİ KÜTÜPHANESİ VE SENFONİ ORKESTRASI
Erman,” Ölçe ve Değerlendirme Merkezi’nin ile beraber ihtiyaç duyulan  20 bin kapasiteli “Çağdaş Edirne Lisesi Kütüphanesi” kuracağız. Joponya,Çin, ABD’de araştırdığımız kütüphaneler ile beraber Türkiye’nin  en büyük kütüphanesini kuracağız. Trakya Üniversitesi Konservatuarı ile ortak bir çalışma ile Edirne Lisesi Orkestrası kuracağız. Bütün araç ve gereçler vakfımız tarafından sağlanacak.”
40'ncı yılını doldurmuş mezunlara plaketleri verildi. Plaket töreninin ardından Edirne Lisesi'nin en yaşlı üyesinin pilav zilini çalmasıyla  tören sona erdi. Ayrıca Pilav gününe Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da katıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI