ENGELLERE GOL ATILAR!

ENGELLERE GOL ATILAR!

ENGELLERE GOL ATILAR!

ENGELLERE GOL ATILAR!
16 Mayıs 2019 - 02:23
Reklam

19 Mayıs etkinlikleri kapsamında Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlen programda Edirne’de bulunan engelli spor kulüpleri için’Engelleri Pas Geçiyoruz’ etkinliği düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, engelli çocuklar futbol maçı yaparak engellere gol atıp, dans gösterileri gerçekleştirerek eğlendiler.
19 Mayıs Etkinlikleri kapsamında Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Spor Kulübü, Fahika Rahika Şahika Erkurt Kardeşler İlköğretim Okulu ve İş Okulu Spor Kulübü, Özilke Spor Kulübü, Rengarenk Spor Kulübü işbirliğinde ‘Engelleri Pas Geçiyoruz’ etkinliği düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, engelli çocuklar, dans ettiler, futbol ve basketbol oynadılar. Yüksel Yeşil İlkokulu 2’nci Sınıf öğrencilerinin de destek verdiği çocuklar birlikte bol bol eğlendiler.
Programın açılış konuşmasını Edirne şehit öğretmen Adnan Tunca Özel Eğitim uygulama okulu öğretmeni Hayriye Aysun Yıldız, “Gençlik yaşamın en dinamik dönemlerinden biridir. Bu dönemde genç, birçok değişimi yaşarken sosyal roller edinme farklı sorumluluklar alma, bağımsız davranışlar geliştirme gibi değişiklikleri de yapar. Engelli gençler ise aynı değişimlerin doğurduğu sorunlarla baş etmeye ek olarak engellerinden dolayı bazı sosyal kültürel sorunlarla da karşılaşabilirler. Gençlik dönemin özellikleri içerisinde genç olmak ve engelli olmanın karşılıklı ilişkisi olduğu ve gençlerin karşılaşabileceği sosyal riskler arasında fark olmadığı görülmektedir. Engelli bireylerin çeşitli nedenlerden dolayı birlikte yaşamak zorunda kaldığı engellilik, yaşanılan sosyal ve kültürel ortam içinde diğer insanlarla etkileşimleri sırasında ve onlarla birlikteyken anlam kazanır. Kısacası engellilik durumu, bireyin yaşamdan nasıl etkilendiği ve diğer insanların engelliliğe ilişkin bakış açısıyla şekillenir. Bu yüzden engelli veya engelsiz gençlerin akranlarıyla geliştireceği sosyal ilişkiler, geliştirilen arkadaşlık ilişkileri bu gençlerin değerlerini, alışkanlıklarını, beğenilerini, ilgilerini, davranış ve tutumlarını kısacası sosyal dünyalarını etkiler. Bizler Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile geliştirdiğimiz bu proje sayesinde gençliğin toplumla bütünleşmesi ve güvenli bir geleceğe kavuşması adına bugün ilk adımı atıyoruz. Birazdan sizin alkışlarınızla ‘Engelleri Pas Geçeceğiz.’ Ama unutulmamalıdır ki; Gençlik, ‘Engelli Gençlik’ üzerine çalışmalara özellikle toplumsal bütünleşme açısından çok ihtiyaç vardır ve bu ihtiyacı karşılamak her birimizin görevidir” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...