ESNAF KAN AĞLIYOR, VAKIFLAR KİRALARA ZAM...

ESNAF KAN AĞLIYOR, VAKIFLAR KİRALARA ZAM YAPIYOR

ESNAF KAN AĞLIYOR, VAKIFLAR KİRALARA ZAM YAPIYOR

ESNAF KAN AĞLIYOR, VAKIFLAR KİRALARA ZAM YAPIYOR
25 Kasım 2020 - 00:39
Reklam

Edirne’deki tarihi çarşılar korona virüs tedbirleri kapsamında aylar sonra yine kapatılmaya karşı karşıya. Tarihi çarşı esnafının uykuları kaçarken Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü kiralara yüzde 12 zam yaptı.
Vakıflar Müdürlüğü tarafından 2021 kiralarına yüzde 12 oranında zam yapılmasına tepki gösteren Arasta Çarşısı Dernek Başkanı Adem Bayrak,"Millette para pul yok. İşler kesat. Müşteri yok, çarşıda insan yok. Çoğu gün siftahsız kapatıyoruz. Zaten pandemi dönemindeyiz. İnsanlar sadece boğazını düşünüyor. Parası olan harcamaktan kaçınıyor. 9 aydır zor ve sıkıntılı bir süreç geçti. Hala daha sıkıntılar sürüyor. Mağduriyet her geçen gün artıyor. Esnaf borçlarını ödeyemiyor. Ne olacak böyle kimse kestiremiyor. İnsanların hali duman. Çark dönmüyor. Para gelmeyince nasıl çark dönsün?"dedi.
ZAM YAPILMASI ABES KAÇIYOR
Bedesten çarşısında da tüm dükkanlara zam yapılırken ruhsatında lokanta olanlara zam yapılmadığını ama dönercilere zam yapılmasının abes olduğuna dikkat çeken Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fınıdıklı; “Vakıf kiralarına zam her zaman olduğu gibi yine var. Edirne’deki kapalı çarşıların tümüne %12 gibi bir zam yapıldı. İç İşleri Bakanlığı’nın kararnamesiyle dükkanların bir kısmının kapandığı, insanların evde kısıtlamada olduğu dönemde bu şekilde bir zam yapılması abes kaçıyor. Bu esnafın sahibi yok, düşüneni yok, hiç kimsesi yok. Millete sokağa çıkmayın diyorlar. Bize de dükkanınızı açın diyorlar. Bu iş nasıl olacak? Bir de üstüne zamla karşı karşıya bırakılıyoruz. Hiç kimse ne yapacağını bilmiyor. Bir kararsızlık hakim. Atsan atamıyorsun. Dursan olmuyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Şu anda vakıf kiralarına %12 gibi bir zam yapıldı. Orada da bir çelişki var. Gelen yazılarda lokantalara, berberlere kira artışı yapılmadı. Ama kira sözleşmesi fast-food, büfe, döner olan arkadaşlara yine zam yapıldı. Bu nasıl bir şey anlayamıyoruz. Buna kim, nasıl karar veriyor? Mesela ikisi de dönerci. Biri dükkanını açarken sözleşmesine lokantacı yazmış. Diğeri döner satış yeri yazmış. Ama döner satış yerine %12 zam var. Lokanta yazana zam yok. Bu da bir gariplik. Kime söyleyeceğiz? Nasıl düzelecek? Neresinden tutsak olmuyor. Allah hakkımızı hayır etsin. Bu işler artık bizi de aştı”şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA