ESNAF YAZAR KASA ATACAK, OSMAN NE YAPACAK?

ESNAF YAZAR KASA ATACAK, OSMAN NE YAPACAK?

ESNAF YAZAR KASA ATACAK, OSMAN NE YAPACAK?

ESNAF YAZAR KASA ATACAK, OSMAN NE YAPACAK?
10 Aralık 2019 - 00:05

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren tarafından, vakıf kiracılarına yapılan yüzde 100’ün üzerindeki zamlara tepki gösteren Arasta çarşısı esnafı, yakın zaman da Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü binasına yürüyerek yazar kasalarını atacaklarını açıkladılar.
Arasta Çarşı Esnafı Onur Özcan;“Bilindiği üzere Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2020 yılı için düzenlediği yeni kira sözleşmelerinde fahiş denecek zamlar uygulamıştır. Yüzde 100’ün üzerine varan söz konusu zamlar ne akla, ne adalete ne de vicdana sığar. Bu hamle zaten zor durumda olan esnafı tamamen bitirme hamlesidir.
Hal böyle iken Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in medyaya verdiği demeci hayretler içerisinde okuduk. Sadece 18 dükkana yüzde 100’ün üzerinde zam uyguladığını söyleyen sayın bölge müdürü kamuoyunu bilinçli olarak yanlış yönlendirmeye ve olayı ört bas etmeye çalışmaktadır.
Bize gönderilen kira kontratlarında dükkanların metrekarelerinin bile doğru yazılmadığı göz önüne alınırsa bu raporların ne kadar sağlıklı olduğu akıllarda soru işareti bırakacaktır. Ayrıca geçtiğimiz yıl sıfır artı sıfır olarak gözüken dükkanlar bu yıl her ne hikmetse bir artı sıfır oldular. Sormak istiyoruz bu dükkanlar bir yılda doğurdular mı?
Yine sayın bölge müdürü tarihi çarşıların kentin, ticari kapasitesi en yüksek çarşılar olduğunu söylemiştir. Osman müdür, 6 yıldır çarşımıza uğramadığı için ya hayal görmektedir ya da yanlış bilgilendirilmektedir.
6 yılın ardından çarşıya gelir mi bilinmez ama biz kendisine defalarca gittik. En son ziyaretimizde de bir devlet adamına yakışmayacak kelimelerle karşılaştık. Kendisine kiraların ödenemez noktaya geldiğini bildirdiğimizde bize “Yüksek bulan anahtarı teslim etsin.” Dedi. Çok merak ediyoruz Sayın müdür neden ısrarla bizden anahtarları istemektedir. Sayın bu müdür bu anahtarları ne yapacaktır? Yoksa boşalacak dükkanların ihalelerine girecek kişiler şimdiden belli midir? Bizim ekmeğimize kan doğramayın ”dedi.
Arasta Çarşısı Dernek Başkanı Adem Bayrak; “ CHP Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu TBMM konuşmalar yaptı defalarca, İYİ Parti Milletvekilimiz Orhan Çakırlar’da mecliste gündeme getirdi. AK Parti Milletvekilimiz Fatma Akasal Hanım çok ilgilenmedi demek yanlış olurda kaçıyor yani, kaçmaması istiyoruz. En çok üzerinde durması gereken iktidar partimizin vekili Fatma hanımı davet ettik icabet etmedi. Bir iki defa geldi olayları aktardık yanıt alamadık. İlgilenmediğini düşünüyoruz. Davet ediyoruz ki ilgilensin bizim derdimize deva olsun. Yarın seçimler geliyor. Bu seçimlerde bir müdür gideceğine 150 bin tane oy gidecek bunu düşünerek hareket etsin. Bir müdür gider yerine başka müdür gelir ama Edirne halkı buradadır lütfen ona göre hareket edilsin.”
31 yılık Arasta esnafı Refik Boz;“4 bin liranın üzerinde bu çarşının altında bundan kalkmak mümkün değil. Bu arkadaşlarımız anahtarlarını teslim etmek istiyor. Böyle tehditkar konuşmalar var.4 bin liranın altından kalkamaz bu esnaf. Arastaya müşteri girmiyor. Bakın siftahsız dükkan kapatıyoruz. Bir sürü görevli var bir gün gelsin otursun bizimle beraber yaptığımız işlemleri gözlemlesinler hakikatten para kazanıyorsak bizde ödeyeceğiz. Söz veriyorum ödeyeceğiz ne kira bedeli tespit ederlerse etsinler. Ama yok. Bizim çarşımıza kışın bir kişi çıkmıyor yazın biraz hareketli oluyor. UNESCO tarafından buralar çevrelenecek bir arabaya geçiş olmayacak yaşlı kesim geliyor o zaman yaşlı kesimde bize gelemez. Bizim ekmeğimizle oynamasınlar. Mevkilerde makamlarda otururken en az 10-15 bin lira maaş alıyorlar, sıcacık kahvesini çayını içiyor biz ne zor şartlar altında çalışıyoruz. Kaloriferimiz yok tertibatımız yok ısınamıyoruz bu şartlar altında biz hizmet etmeye çalışıyoruz. Bize çok görmesinler herkes kendine biraz dikkat etsin. Biz burayı ayakta tutuyoruz. 31 yıldır esnafın bir zaman bur çarşıda atlar eşekler dolaşıyordu. Vakıflar bize sokaklardan gelin dükkan tutun kiralayın diyorlardı biz onları yaşadık. Biz buraları derledik topladık bu hale getirdik. 20 yıl önce bir tadilat yaptılar çarşının altında 2 buçuk metre bir kanalizasyon yaptılar duvarlar çatladı. Bunu da Vakıflar yaptı. Biz söylediğimizde, ‘çok biliyorsanız siz yapın bu işleri’ dediler. Bomboş o koltuklarda o insanlar oturuyor. Biz çok biliyoruz, esnafız çok biliyoruz. Sizin bildiklerinizden çok iyi biliyoruz. Yaptığınız çarşı çalışması belli caminin ve çarşının duvarları çatlak. Yazık günah dünya kadar para gömdüler bu işe. Bu işlemde bir işe yaramadı” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
'' RANDEVULU SANAL SIRA '' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
TABAKOĞLU İLE DEVAM
TABAKOĞLU İLE DEVAM