ETE ZAM YOK

ETE ZAM YOK

ETE ZAM YOK
29 Ağustos 2019 - 04:00

MERT SOYLU
Kırımızı ete yüzde 20 zam geleceği söylentilerine karşı açıklamada bulunan kasap Erkan Kanber, “Ete zam gelme gibi bir şey yok . Zaten Kurban Bayramı’ndan  yeni çıktık. İnsanlar etleri stokladı” dedi
Kırmızı ete yüzde 20 zam geleceğini açıklamasına tepki gösteren kasap Erkan Kanber, söylemin spekülasyon olduğunu savundu. Kurban Bayramı’ndan dolayı insanların et stokladığını söyledi. 
BİLİNÇSİZ LAFLAR SÖYLÜYORLAR
Kanber, “Ete zam gelme gibi bir durum yok. Zaten Kurban Bayramı’ndan çıktık. İnsanlar etleri stokladı. Zaten şu anda iş yok. İş olmayan yerde fiyat nasıl artacak. Şu anda bir sıkıntı yok hayvanda çok. Zaten şöyle bir baktığımızda kurbandan sonra kasaplarda 2-3 ay satış olmaz. Eğer satış yaparsak zam olur.  Bilinçsizce laflar söylüyorlar. Bu iki üç aydan sonra zam olacağını da düşünmüyorum. Çünkü stok yapılacaktır. Şu anda stoklarımız çok Bu bir spekülasyondur. Hayvanların elinde şu anda doğru dürüst hayvanda kalmamış olabilir. Onlarda çok zor durumda. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksek” dedi.
ET PAHALI DEĞİL, İNSANLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜK
Sattığından kar elde etmiyor. Herkes et pahalı deyip duruyor. Aslında et pahalı değil insanların alım gücü düşük olduğunu ifade eden Kanber,” Bunun çözümü ete zam yapmak değil. Devletin buna bir çare bulması gerek. Eti canavar olarak gösteriyorlar. Et Türkiye’de ucuz. Domates 15 liraya çıkınca kimse bir şey söylemiyor. Ancak ete zam geldiğinde ortalık ayağa kalkıyor. Her şeyin bir zamanı var. Bazen pahalı olur, bazen ucuzlar. Bunu büyütmenin bir anlamı yok. Ben zamma karşıyım. Ancak devlette üreticiye destek vermeli. Versin ki insanlar eti ucuz yesin. Zam yapmak yerine üreticiye destek verilenmesinden yanayız. Zaten satış yok. Şu anda zaten herkesin evinde yeteri kadar et var. Zam gereksiz bir söylemden ibarettir. Türkiye’de şu anda et ucuz ancak alım gücü düşük. Kurban Bayramı’ndan dolayı şu anda kimsenin ete ihtiyacı yok” diye konuştu
İLK HEDEF GÖSTERİLEN KASAPLAR
Kasapların günah keçisi gibi kullanıldığını savunan Kanber,vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu söyledi. Erkan Kanber, “Bu iki üç ayda et satamadığımızdan zarar ediyoruz. Bunlar bizim zararımıza. Girdi maliyetleri bizi her yerden sıkıştırıyor. Türkiye’de kasaplar günah keçisi durumunda. Görünen o. Ete bir lira zam geldiğinde Türkiye ayağa kalkıyor. Diğer gıda maliyetlerine 10 lira zam geliyor. Kimsede ses yok. Zaten sattığımız etin parasının yarısını devlette veriyoruz. Bu krizde KDV’lerde bizi ayrı bir zorluyor. 50 liralık ettin 5 lirası devletin. Birde buna elektriği, suyu, stopaja eklediğinizde elinizde bir şey kalmıyor. Alım gücü düşük asgari ücretle çalışan biri nasıl et alsın” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR