FEVZİ PEKCANLI, SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ

FEVZİ PEKCANLI, SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ

FEVZİ PEKCANLI, SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ

FEVZİ PEKCANLI, SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ
11 Şubat 2020 - 00:00

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığına üçüncü defa seçilen Fevzi Pekcanlı, “partimizi daha fazla seviyoruz belki de, kimse alınmasın ama biz o sevgiyle geldik buraya, böyle olunca da bu partide kendi evladına sahip çıkıyor bunu da dün kongrede hepimiz gördük” dedi.
Genel kurultaydan sonra neler yapacağını açıklayan Pekcanlı; “Yani her siyasetçinin bir yaşam hikayesinin olması lazım. Siyasetin yerel anlamda il başkanlığı en üst mertebesi, 3. dönem il başkanı seçildim dün. Bundan sonrası içinde bir hikayemin olması lazım, eğer başarılıysa bir sonrasına geçmek lazım aynı yerde durmanın da bir mantığı yok. Tabi ki kurultayda bununla ilgili beklentim var bir talebim olacak sayın genel başkanımızdan parti meclisi ile ilgili, uygun görürse olur uygun görmezse il başkanlığı olarak devam eder. Ama genel seçimde tabi ki bende bu fırsatı değerlendireceğim. Gizlenecek saklanacak bir şey yok bununla ilgili. Böyle bir hikayem var benimde önümde” şeklinde ifade etti.
İlerleyen yıllarda Milletvekili adayı olmayı düşündüğünü ve Edirnelilerin onurunu almak istediğini aktaran Pekcanlı; “ Tabi ki vakti geldiğinde evet, ilk genel seçimde milletvekilliğini düşünüyorum.3. dönem il başkanlığında artık birilerine bir şeyler yapmak lazım. İl başkanlığı sadece parti hizmeti gibi görünüyor. Beni şuan sadece partinin yetkili kurulları seçti, partinin üyeleri delegeleri seçti. Belli bir dönem sonrada tamamen Edirne halkının önüne çıkmak istiyor insan, Edirne halkının onurunu almak istiyor. İlk genel seçimde aday olma düşüncem var” dedi.
PEKCANLI’NIN HEDEFİ KILIÇDAROĞLU’NUN YÖNETİMİ
28 ve 29 Mart’a yapılacak CHP Kurultayın Kılıçdaroğlu’nun yönetimine girme talebinde bulunacağını açıklayan Fevzi Pekcanlı; “ Kurultayın mecrası farklı, il başkanlığı kongresini tamamladık. Bundan sonra 28-29 Mart'ta kurultay genel başkanından onun yönetimine girmem ile ilgili bir talebim olacak uygun görürse. Ama il başkanlığı da tabi ki çok önemli bir görev. Genel başkanımız hayır il başkanlığında otur derse il başkanlığında oturacağız tamamen il başkanımızın inisiyatifiyle hareket etmek istiyorum. Diğer süreç genel seçim zaten farklı mecrada gerçekleşiyor. O sizin kendi tercihiniz zaten. Muhtemelen bütün örgütümüz de Ankara'da yani 3 dönemden sonra herkes saygı gösterecektir diye umuyorum.
Ben bunu hep söylüyordum, herkes kongre öncesi klasik söylem gibi görüyordu. Ben gerçekten burada 20 yıldır tanıyan gazeteci arkadaşlarımızda var, benim gençlik kolları seçimlerimi takip eden arkadaşlar bile vardır yani sizin camianızda. O süreçten buraya kadar ben partimi bırakmadım. İl başkanlığı evet 3 dönem daha önce ki iki dönemde böyleydi, ama ana kademe yerinde olmadığı dönemde de ben partideydim. Gençlik kolları başkanı olmadan önce de ben partideydim. Yani iyi günde kötü günde hep partideydim. Şöyle bir örnek vereyim, ben Cumhuriyet Halk Partisine üye olduğum dönemde ne Edirne belediyesi CHP yönetimindeydi ne CHP meclisteydi, mecliste bile değildi baraj altındaydı. Biz o dönem gelen gençleriz o jenerasyondan gelen gençleriz. Daha fazla seviyoruz belki de partimizi kimse alınmasın ama biz o sevgiyle geldik. Böyle olunca da bu partide kendi evladına sahip çıkıyor bunu da dün kongrede hepimiz gördük” dedi.
BEKLEDİĞİMİZDEN AZ FARK
İl başkanlığını 120 farkla alan Pekcanlı, farkın daha fazla olmasını beklediğini belirterek şunları kaydetti; “Beklediğimin biraz altındaydı samimi olmak gerekirse. Daha fazla fark bekliyordum, beklediğimin biraz altında. Aslında ben uyarı olarak alıyorum bunu. 120 farktan fazlasını bekliyorduk ben ve çalışma arkadaşlarım. 120 fark biraz düşük geldi bana, yani şımarmak falan değil ben bu kongreden ders çıkarttım bizimde eksikliklerimiz oldu ama bütün partililerimiz görecek. Yönetimde güzel bir değişiklik yaptım, daha öncede defalarca söyledim ben kırsalda biraz zayıftım diye. Bu dönem o açığı kapatacağım yönetime aldığım arkadaşlarımla, il genel meclis üyelerini ve milletvekillerini daha fazla çalıştıracağız. Demek ki yeterli olmadı kırsalda böyle bir eksik gördüm ben. Bu da bizim eksikliğimiz, genel seçim gelmeden bu eksiklerimizi tamamlayıp öyle hareket edeceğiz. Bunu da vaktinde görmek eksiği kabul etmekte çok önemli”.
Destekleyenin de desteklemeyin de,9 ilçenin il başkanıyım diyen Pekcanlı; “Şöyle bir şey arkadaşlar bir kere 9 ilçenin il başkanı benim, beni desteklesin desteklemesin. Büyük bir çoğunluk desteklediği için İl Başkanıyım. Hatta söyle söyleyeyim size ilk dönem beni desteklemeyen ilçe başkanları 2. dönem aday ol diye ilk önce onlar ısrarcı oldu. Onların verdiği azimle aslında 2. dönemde aday oldum. Tabi ki kendi ekip arkadaşlarınızla yürüyorsunuz, ekibi büyütmek önemli olan ama dün itibariyle o sandıklar açıldıktan sonra o ilçe başkanı bu ilçe başkanı artık ben bunları aştım. 9 İlçemiz var 9 İlçe Başkanımız var, 9 İlçe Başkanında bir tane İl Başkanı var. Onları da onlar bilecek. Bizim artık işimiz partimizi iktidar yapmak, partililerimizin ve partimizin bizden beklediği bu. Cumhuriyet Halk Partisinin Edirne'de 11 bin üyesi var ama yaptığımız istatistiklere baktığımızda 11 bin üyenin 17-18 oy karşılığı var arkadaşlar çok ciddi bir rakamdır. Biz bunu hem üye olarak arttıracağız hem de oy olarak arttıracağız. Önemli olan bu geçmiş dönemlerle biz bir ortalama yaptık bu rakamlar çıktı. O yüzden hem iyi üye kaydedeceğiz, bu üye talepleri İstanbul seçimlerinden sonra baya bir arttı, partimize karşı ilgi çok arttı biz bunun farkındayız yapılan üyeliklerden görüyoruz. Üyelerimizin sayısını da arttıracağız tabi ki bununla paralel seçimde oyumuzu da arttıracağız. Tek hedefimiz şuanda bu” dedi.
AT GÖZLÜĞÜ İLE ÖNÜMÜZE BAKMIYORUZ GENİŞ BAKMAYA ÇALIŞIYORUZ
Partinin kapısı herkese 24 saat açık diyen Pekcanlı; “Biz üyelerin tamamına açık danışma kurulu yapıyoruz. Önemli olan iletişim, iletişim kuramadığız üyemizle mesafemiz açık demektir. Köyde ve şehirde yaşayan üyelerimizde daima iletişim halinde olacağız çünkü bu kopukluk bizim aramızda ki mesafeyi açıyor, sorunlarımızı dertlerimizi birbirimize anlatamıyoruz. Bunları gidereceğiz bu dönemde. Bizimde eksikliklerimiz olabilir bize karşı söylenen bazı muhalif söylemler çığırından çıkmış vaziyette ama bizimde bazılarıyla ilgili kendimize çeki düzen vermemiz lazım. Hiç kimse farklı bir şey düşünüyoruz zannetmesin sadece at gözlüğü ile önümüze bakmıyoruz geniş bakmaya çalışıyoruz ama tekrar söyleyeceğim dün kongrede de söyledim  sosyal medyadan bu partinin millet vekilinin bu partinin belediye başkanının bel altı siyaset ile vuranlara da artık bir dur demenin vakti geldiğine inanıyorum. Eleştiri bir yere kadar, İl Başkanlığının kapısı 24 saat açık. Gelecek arkadaşlar burada benimle konuşacaklar, en güzeli klavye kahramanlığı yapmak bunu biraz kenara bırakacağız.Artık  sorunları parti içinde çözeceğiz. Artık kongre bitti zaten, işimize bakacağız eksikliklerimizi gidereceğiz. Biz kucağımızı açtık muhalif olan tüm arkadaşlarımıza, İl Başkanlığında bana karşı aday çıkan Serkan arkadaşımla hiç bir sıkıntımız yok. Onlar bizim yol arkadaşımız, dün dünde kaldı hepimiz önümüze bakacağız artık” diye belirti.
BELEDİYE BAŞKANLARINI KURULTAY DELEGELİĞİ İLE ONURLANDIRDIM
Son olarak yeni yönetim listesinden bahseden Pekcanlı; “Listem iyi, çok güzel bir liste yaptım. Şöyle söyleyeyim özellikle kurultay delegeleri her zaman Cumhuriyet Halk Partisinde çok önemlidir. İl Başkanlığı görevi kadar önemlidir. Edirne Belediye Başkanı ilk defa kurultay delegesi oldu. 3. dönem yol arkadaşlığımız var Recep Başkan ile daha önce millet vekili iken doğal kurultay delegesiydi ama seçilerek ilk defa kurultay delegesi oldu fedakarlık etti kendisi gençler olsun diye. Yani ilk dönem İl Kadın Kolu Başkanı da Gençlik Kolları Başkanı da İl Başkanı olarak ta bende kurultay delegesiydim. 2 ilçe başkanımız vardı o zaman 6 delegeydik. Geçen dönemde 6 delegeydik, 6 delegenin de yarısı ilçe başkanıydı yine hatta 3-4 tanesi ilçe başkanıydı yine örgüt ağırlıklıydı. Bu seferde yerel yönetimlerde başarı kazanan belediye başkanlarımızı ve kurultay delegeleriyle onurlandırmak istedim ama Recep Başkan kamudan siyasete geçtiği için İlçe Başkanlığı İl Başkanlığı gibi görevlerde bulunmadı. Diğer belediye başkanımızda Uzunköprü, Meriç, Enez ve Süloğlu ilçe başkanlarımız hepsi geçmişte bu partide ilçe başkanlığı yapmış, bizim tabirimizle tabandan gelen insanlar. 5 kurultay delegesi kurultay başkanı yani kuvvetli bir liste hatta dün salonda şampiyonlar ligi gibi bir söylem oldu, hoşuma da gitti. Evet bizim bütün belediye başkanlarımız kendi ilçesinin şampiyonudur. Bende onları kurultay delegeliğiyle onurlandırmak istedim. Tabi ki 8 delegenin 8'ide Kılıçdaroğlu'nun arkasında durmak şartıyla yazdım, bunu da buradan söylemek istiyorum”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN