FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

FOTOĞRAF SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
06 Aralık 2019 - 00:07

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85. yıldönümünde Edirne Belediyesi Dr.Fatma Şakir Memik Kadın Merkezinde Edirne’nin ilk Kadın Milletvekili olan Dr. Fatma Şakir Memik fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi törenle açıldı.
Sergi açılışına Belediye Başkan Vekili Filiz Gencan Akın,Dr.Fatma Şakir Memik’in yeğeni Ercan İşal, gelini Jale İşal ,CHP İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu,AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör,Belediye Meclis üyeleri yanı sıra sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.
Fotoğraf sergisinin açılışına katılan  ve konuşma yapan Dr.Fatma Şakir Memik’in gelini Jale İşal,  Dr.Fatma Şakir Memik tanıştığı anı ve anılarını şöyle anlatı; “İlk tanıştığımda inanılmaz bir onur ve gurur duydum. Dr.Fatma Şakir Memik, 1903 yılında doğmuş ve 8 yaşında İstanbul’a gelmiş. O babayı düşünebiliyor musunuz? O yıllarda bile 2 oğlunu iktisat fakültesinde okuturken, kız çocuğunu tıp fakültesine göndermiş bir adamdan bahsediyoruz. Kadınına bu kadar önem veren dedeyi rahmet ve şükranla anıyorum. Halam Dr.Fatma Şakir Memik’i tandım. Nikah şahidim oldu kendisi. Farklı bir insandı, çok mütevaziydi. Ona ‘Hala milletvekili ilan edildiğinde ne hissettin?’ diye sorduğumda: ‘Kızım bana bir haber geldi. Edirne Milletvekili olacaksın dediklerinde kalbim yerinden çıkacak gibi oldu’ demişti. O fakirlerin anası, doktoru, kimseden para almayan mütevazi  bir insandı. Tekrar böyle bir yerde onun ismini yaşattığınız için sizlere ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederim” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Genel Meclisi Üyesi Çiğdem Gegeoğlu; “2016 yılında biz belediye meclisinde 5 kadın olarak bu binayı alabilmek ve Kadın ve Aile Müdürlüğü yapabilmek için ciddi bir mücadele verdik. Biz Edirne’de gerçekten şanslıyız. Çünkü kadın dostu bir Belediye Başkanımız var. Yoksa bize buraları vermezlerdi. Biz kadınlar olarak ne zaman kapısına gitsek, bizi hiç geri çevirmedi.İlk basın açıklamamız şöyleydi; İl Genel Meclisi’nde kadın adayımız yok. Belediye Meclisi’nde sayıyı artırmamız gerekiyor. Milletvekilimiz yok. İl Başkanımız tarihimizde hiç olmamış ama bugün geldiğimiz noktada yıl 2019 bizim bir kadın İl Başkanımız, milletvekilimiz, kadın muhtarımız var. İl genel meclisinde kadın temsilcimiz var ve belediye meclisinde kadın sayısını attırdık. Demek ki biz burada doğru bir şeyler yapıyoruz” dedi.
İl Genel Meclisi Üyesi Melek Uzgör  ise ; “Biz kadınlar daha güvenilir ve adil bir dünyada yaşamayı diliyoruz. Biz kadınlar her geçen gün çok başarılı işlere imza atıyoruz ve birbirimize destek olduğu sürece çok başarılı işlere imza atacağız” diye konuştu.
Kadının seçme ve seçilme hakkının tüm dünyada zorlu bir mücadele sonunda kazanıldığını dikkat çeken Edirne Belediye Başkan Vekili Filiz Gencan Akın ;“Türkiye Cumhuriyet’i kadınları olarak bizler çok şanslıyız ki Ulu Önder Kemal Atatürk, dünyanın gelişmiş birçok ülkesinden önce bu hakkın tanınmasına öncülük etmiş, kadın-erkek her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmış, kadın mücadelesine her zaman destek olmuştur” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...