85 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HAKLARIMIZ YAŞAMA...

85 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HAKLARIMIZ YAŞAMA GEÇMEDİ

85 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HAKLARIMIZ YAŞAMA GEÇMEDİ

85 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HAKLARIMIZ YAŞAMA GEÇMEDİ
06 Aralık 2019 - 00:06

YEŞİM DRAMALI
Cumhuriyet Kadınları Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü, 85 yıl geçmesine rağmen siyasal haklarının yaşama geçmediğini söyledi.
Cinsiyet kotasını yaşama geçirmenin tek çözüm olduğuna dikkat çeken Hepgüllü; “Tüm yurttaşlarımıza sesleniyoruz: kendinizin, gelecek nesillerimizin gerçek bir demokraside yaşamasını istiyorsak Kadınların siyasal katılımını sağlamak için mücadele edin. Bize destek olun. Tüm insan hakları mücadelesi aktivistleri, tüm "demokratım" diyenler lütfen özeleştiri yapın. İdealleri, ilkeleri doğrultusunda kadının eşit siyasal katılımı için ben ne yaptım sorusunu kendinize sorun. Sorun ve başınızı öne eğin! Kadınlardan özür dileyin. Hiçbir şey yapmadınız. Bundan böyle ne demokratım nede insan hakları savunucusuyum diyemezsiniz. Bu unvanları hak etmiyorsunuz. Hak etmek için kadının siyasal haklarını yaşama geçirmek için mücadele edin. Kadınların seçilme hakkını kullanabilmelerinin önünde bir dizi engel vardır. Çözüm için tek yol cinsiyet kotasını yaşama geçirmek.
                Tüm siyasi partilere sesleniyoruz. Öncelikle Atatürk'ün kurduğu CHP ye ve yaptırım gücünü elinde tutan iktidar partisi AKP’ye en kısa zamanda Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanununda gerekli değişiklikleri yaparak, eşitlikçi cinsiyet kotası için yasal düzenleme yapın. Yaşama geçmesi için politika üretin. Biz kadınlar siyasette karar verici, yasa yapıcı oranlarda var olursak, kadın cinayetlerini de engelleriz, sizlerin bir türlü düzeltemediği ekonomiyi de düzeltiriz, ülkenin tüm yakıcı sorunlarını da çözeriz.
Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Türk Kadınına Siyasal Haklarını veren ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e, Tunalı Hilmi Bey'e, Türk Kadınlar Birliği kurucu Başkanı Nezihe Muhittin Hanımefendiye, Atatürk'ün eşi Latife Hanımefendiye ve 1934 Meclisinde Kadınların siyasal haklarının verilmesi, için oy veren tüm milletvekillerimize sevgi saygı ve şükranlarımızı yineliyoruz. Ruhları şad olsun. Kuruluş amaçlarımızın başında gelen Kadının Siyasal Haklarının yaşama geçmesi için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm Cumhuriyet Devrimleri gibi bu devrimi de gerekirse canımız, kanımız pahasına koruyacağız, geliştireceğiz, yaşama geçireceğiz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
"Can dostlar"ına hayvan otelinde konaklama imkanı