FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
05 Temmuz 2019 - 04:24

Mert SOYLU 
Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan tarım şehri Edirne’de ağırlıklı sektörlerden katılımcı firmaların renklendirdiği Edirne Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) organizasyonuyla Sarayiçi'nde düzenlenen 19. Edirne Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi Fuarı'nda, tarım aletleri ve traktörler sergilendi.
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan birçok firmaya ev sahipliği yapan fuar açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep  Gürkan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, ve kamu kurum temsilcileri  ve iş insanları katıldı. 
ORTAK FİKİR KAPALI FUAR ALANI 
7 Temmuz Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak fuarın açılış konuşmasını yapan Recep Zıpkınkurt, ETSİF’in Kırkpınar’ın olmazsa olmazlarından biri haline geldiğini belirtirken, fuarın 1-2 yıl içinde kapalı bir alana taşınması gerektiğini söyledi. Kapalı fuar alanının yanında açık fuar alanı bulunacağını da açıkladı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, ETSİF’in Trakya bölgesi ve Türkiye’ye katkıları olduğunu söylerken, Türkiye’nin ETSİF’i takip ettiğini ifade etti.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Edirne’de ortaya çıkan birlikteliğin önemli işler başardığını ve yansımalarını görmeye başladığını belirtirken, turizmin tüm dünyadaki en önemli çatı sektör olduğunun altını çizdi. Edirne’ye kapalı fuar alanı yapımı için zamanın geldiğini söyleyen Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı’ndan fuar alanı projesi yapılabileceğini ifade etti. Gürkan, kapalı fuar alanına TOBB’un katkılarının da yanı sıra Edirne Belediyesi olarak destek vereceklerinin sözünü verdi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise medeniyetin başlangıcının tarımın başlangıcıyla beraber olduğuna dikkat çekerek; “Medeniyetin doğduğu yer ise bugün Şanlıurfa’da Göbeklitepe’dir, Anadolu’dur, Türkiye’dir. Anadolu ve Rumeli, tarımsal ürünlerin en fazla geliştiği topraklardır. Bugün Türkiye ve Edirne’de halen tarımın ağırlığı devam ediyor. Şu anda tarımsal üretimimiz geçmişle karşılaştırılamayacak büyümüş durumdadır.
 Şu anda tarımsal aktivite 80 milyon nüfusu besliyor ve 17 milyar dolar da dünyaya satmak gibi bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Tarımsal üretimde makineleşme ortaya çıktığı zaman Türkiye’de pek çok şey oldu. Aynı zamanda şehirleşme oldu. Şehirlerde ortaya çıkan sanayileşmeyle birlikte memleket ekonomisi bugün dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi haline geldi. İlerideki ekonomik hedefleri ortaya çıkaracak en önemli şeylerden birisi de tarım. Tarımsal üründen katma değer elde edebildiğimiz derecede zenginiz.” ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI