GELECEK AY İLAÇ SIKINITISI YAŞANABİLİR

GELECEK AY İLAÇ SIKINITISI YAŞANABİLİR

GELECEK AY İLAÇ SIKINITISI YAŞANABİLİR

GELECEK AY İLAÇ SIKINITISI YAŞANABİLİR
30 Aralık 2021 - 00:17

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, “Bu şekilde giderse Ocak ayı veya Şubat ayında çok büyük sıkıntı ile karşılaşacağımız çok açık” dedi.
Bulgar vatandaşlarının ilaç talebi birkaç kalemde sınırlı kaldığını vurgulayan Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil;“döviz kurundan dolayı Bulgar vatandaşların Edirne’de iğneden ipliğe gıdadan ilaca birçok ürüne ciddi bir talebi var. Döviz kurunun düşmesinden dolayı bu talepte biraz azalma görüyoruz ama yine aynı şekilde bir miktar talep devam ediyor. Bulgar vatandaşların talepleri birkaç sınırlı ilaçta kalıyor. Bulgarların talep ettiği ilaçlar konusunda bir sıkıntımız yok. Depolarımızda hepsi yetecek kadar var” dedi. 
İlaçta fiyat revizyonu yılda birkaç defa yapılması gerektiğini kaydeden Kılıçcıgil; “yılda bir kere yapılıyor ve özellikle Şubat ayında gerçekleşiyor. İlgili yönetmelikte yeni yılın ilk 45 gününde yapılır diye bir mevzuat var. Ondan dolayı da genelde Şubat ayının ortasına denk gelen süreçte Euro kuru güncellemesi yapılıyor. 2021 yılı Euro kuru şu anda 4 lira 57 kuruştan belirleniyor ve bundan dolayı da Euro’nun ciddi artışından dolayı hem ithalatçılar hem de Türkiye’deki yerli sanayi bundan ciddi miktarda etkileniyor. Her ne kadar yerli sanayi desek de bu ilaçların ham maddeleri ve diğer yardımcı maddelerin birçoğu yurt dışından döviz kuru üzerinden alındığı için şu anda hem üretici hem de ithalatçı ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta. Bununla ilgili olarak daha önceki süreçlerde ülkemizde bu kadar ciddi döviz artışı olmadığından dolayı yılda bir kere yapılan zam sıkıntı yaratmıyordu. Ama bu kadar ciddi oranda artışların olduğu günümüzde Euro kurunun ilaçta daha sık değerlendirilmesi gerekiyor. Yılda bir kere yapılan zam yüksek oranda olacağı için de bu çeşit sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Daha sık değerlendirme yapılırsa en azından ilaçla ilgili sıkıntılara son verecektir” şeklinde kaydetti.
Bazı ilaçlarda ki sorun çözülmezse ocak şubat ayında ciddi sıkıntılar yaşanacağını söyleyen Kılıçcıgil; “En son Pazar günü bölgemde nöbetçi eczaneydim. Hekimin reçete ettiği birçok ilaç temininde sıkıntı yaşadık ama hekimlerle beraber ciddi koordinasyon halindeyiz. Hemen hekimle iletişime geçip vatandaşın mağduriyetini engellemek adına bunları engelliyoruz. Şu anda Aralık ayında bunları yaşarken Ocak Şubat ayının ilk iki haftasında yaşayacağımız senaryo çok daha olumsuz gözüküyor. Bundan dolayı hem Türk Eczacılar Birliği hem Sağlık Bakanlığı hem de ilaç üreticileri dernekleri temsilcilerinin bir masada buluşup bunların bir an önce değerlendirilip çözüme kavuşması gerekiyor. Bu şekilde giderse Ocak ayı veya Şubat ayında çok büyük sıkıntı ile karşılaşacağımız çok açık.  Soğuk algınlığı gibi ilaçlara Edirne özelinde çok fazla talep yok. Edirne’de vatandaşlar bilinçli. Zaten bize geldiklerinde de o vatandaşları hastaneye yönlendiriyoruz. Gerekli testlerinin yapılması lazım. Hekimin kontrolüne ihtiyaçları olduğunu belirtiyoruz. Edirne’de öyle çok ciddi sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM