GÖRMEDİM, DUYMADIM DÖNEMİ SONA ERDİ

GÖRMEDİM, DUYMADIM DÖNEMİ SONA ERDİ

GÖRMEDİM, DUYMADIM DÖNEMİ SONA ERDİ

GÖRMEDİM, DUYMADIM DÖNEMİ SONA ERDİ
28 Aralık 2018 - 04:56

Yılbaşından sonra Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin devreye girmesiyle birlikte tebligat sahipleri “Bana tebligat gelmedi. Görmedim-duymadım” gibi söylemleri ortadan kaldıracak. Sistem sayesinde elektronik tebligatlar değiştirilemez ve inkâr edilemez yasal kanıt niteliği taşıyacak.

 

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından oluşturulan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) göre, tebligat işlemleri, 1 Ocak 2019’dan itibaren elektronik yolla yapılacak. Sistemin ana amacı kişilere gönderilen tebligatların geri gelmesi ve gitmesi halinde kişilerin “bana tebligat gelmedi” gibi durumlardan kaynaklı oluşan sorunları ortadan kaldırmak. Bazı kişilerin “görmedim-duymadım” gibi söylemlerinden kaynaklı başlatılan yasal süreç ve bu nedenle artan adli olayların önüne geçmek, en hızlı, en güvenilir yolla kişilere ulaşması planlanıyor. Sistem sayesinde elektronik tebligatlar değiştirilemiyor ve inkâr edilemez yasal kanıt niteliği taşıyor. Her hangi bir kişi “bana tebligat gelmedi” şeklinde belirlenen tebligatı inkâr edişi de kabul görmüyor ve yasal olarak dava açamıyor. Sistem hakkında PTT Edirne Başmüdürü Bülent Uğurtepe gazetemize bilgiler verdi.

 

İŞ KAYBI VE KAYIP ZAMAN YAŞANMAYACAK

Tebligat bir PTT personeli tarafından belirlenen kişi veya kişi yakınlarına verilebiliyordu. Tebligat, kişiye veya yakınına teslim edilmediyse veya ulaşılamadıysa, kişinin ikameti olduğu muhtarlığa bırakılıyordu. Muhtarlıklara bırakılan tebligatlar da iş gücü kaybı yaşatıyordu. Muhtarlıkların mesai saatleri sonrasında ‘Benim o evrakı almam lazım, hemen gel’ gibi söylemler nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kalıyorlar ve mahallenin diğer işleriyle ilgilenmesine de dolaylı yoldan engel oluyordu. Bu nedenle Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi yaşanan olumsuz durumları ortadan kaldırarak, iş yükünü hafifleterek ve oluşan zaman kaybını da ortadan kaldıracak.

 

UĞURTEPE; “GÖRMEDİM DUYMADIM DÖNEMİ SONA ERDİ”

PTT Edirne Baş Müdürü Bülent Uğurtepe, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi genel bilgiler verdi. Uğurtepe sistem sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarında tebligatlar hakkında oluşan sorunların çözüleceğini belirtti. Uğurtepe sistem sayesinde pek çok sorunun ortadan kalkacağını vurgulayarak; “Tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketler, avukatlar, noterler, arabulucular ve bilirkişiler gibi kanun kapsamında yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilere de tebligatları elektronik yolla yapılması şartı getirildi. Tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler ise isteğe bağlı olarak elektronik tebligat adreslerini 1 Ocak 2019’dan sonra internet üzerinden çevrimiçi başvuruyla ya da PTT merkezlerinden alabilecek. e-Devlet kullanıcısı olan gerçek kişiler, sağlanacak entegrasyon ile UETS hesaplarına da giriş yapabilecek. Ücretsiz olarak verilecek elektronik tebligat adresleri, PTT, Elektronik Tebligat Yönetmeliği doğrultusunda UETS üzerinden sunacağı ek arşiv alanı, SMS bildirimi gibi ilave hizmetlerden ücret talep edebilecek. Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin devreye alınmasıyla birlikte mevcut Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresinden e-Tebligat hizmeti verilmeyecek. Bu nedenle, UETS üzerinden yeni bir elektronik tebligat adresi alınması gerekecek. UETS ile sadece tebligat iletileri gönderileceğinden, kamu kurum ve kuruluşlarının elektronik ortamda yapacakları yazışmalar, KEP sistemi üzerinden gerçekleştirilmeye devam edecek. Sistemdeki adrese ulaştırılan tebligat, alıcı tarafından açılmamış olsa dahi beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak. UETS sayesinde elektronik tebligatlar değiştirilemez ve inkar edilemez yasal kanıt niteliği taşıyacak. Kişisel veriler korunacak ve bilgi güvenliği garanti altına alınacak. Ayrıca, kağıt kullanımının ortadan kalkmasıyla çevrenin korunmasına katkı sağlanacak. Artık bazı kişilerin de sürekli ‘Görmedim, duymadım. Bana tebligat gelmedi’ vs. gibi söylemler de ortadan kalkacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ