HALK EKMEK UYGULAMASI BAŞLIYOR

HALK EKMEK UYGULAMASI BAŞLIYOR

HALK EKMEK UYGULAMASI BAŞLIYOR

HALK EKMEK UYGULAMASI BAŞLIYOR
05 Ocak 2022 - 11:02

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, halk ekmek uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu. Ocak ayının sonuna kadar çalışmaların netleşeceğini ifade eden Gürkan, fırıncı esnafıyla bir sorun olmadığına bu yolda beraber yürüyeceklerine değindi.  Girdi maliyetlerini göz önünde bulundurarak hem esnafı hem de vatandaşı mağdur etmeden dengeli bir şekilde halk ekmek uygulamasını başlatacaklarını ifade eden Gürkan, bu ay sonunda başlayacak uygulama kapsamında satılacak ekmeklerin fırın fiyatlarından düşük olacağına değindi.
BÜTÇENİN YÜZDE 45’İ ŞİMDİDEN ERİDİ
Elektrik zamlarına da değinen Başkan Gürkan, geçen Kasım ayında gerçekleşen belediye meclisinde 2022 yılının bütçesini onayladıklarını ama gelen zamlarla birlikte bütçenin yüzde 45’inin şimdiden eridiğini söyledi. Ne yapacaklarını bilmediklerini ifadeden Gürkan, “Biz kurumsal olarak bilmiyorsak vatandaş ne yapıyor gerçekten şaşırıyorum.”açıklamasında bulundu.
EMEKLİLER NASIL GEÇİNİYOR BİLMİYORUM
Emekli maaşlarına yapılan zamla birlikte en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olarak açıklandığını ifade eden Gürkan, “Dün emeklilere en düşük emekli maaşı bin 500 liradan 2 bin 500 lira oldu arkadaşlar. 2 bin 500 lira ile ben geçinemem. Geçinen nasıl geçiniyor onu da bilmiyorum. Geçinen varsa buraya gelsin diyeceğiz ama nasıl geçiniyor onu da bilmiyoruz.”dedi.
Gürkan, “Gerçekten çok zor vatandaşın işi. Bizim işimiz 2 kez çok zor hem vatandaştan o alacakları tahsil etmek durumundayız hem de vatandaşın beklediği hizmeti kesintisiz sürdürmek durumundayız. Personelimizin maaşlarını ödemek durumundayız. Gider maliyetleri çok arttı. Sabah arkadaşlarımla başka bir toplantıdaydık. Edirne'de yapmamız gereken bir sürü iş var. Vatandaş yol bekliyor ama aynı vatandaş faturaları ödeyemiyor. Biz o faturaları tahsil edemezsek, alacakları tahsil edemezsek bu hizmetleri nasıl sürdüreceğiz?
Mart 2020'de 1 tanker asfaltın hammaddesi olan Tüpraş'ın sattığı ve peşin para ile aldığımız bir tanker bütüm 26 bin liraydı. Şu anda 180 bin lira. Gelin çıkın işin içinden. Bütün belediyelerin bütçesini revize etmesi gerekiyor. Fiyatı yükseltmek tek başına bir çözüm değil. Ödeme güçlüğü yaşıyorsanız vatandaşın ne yapacağız vatandaşın üstüne çökecek halimiz yok ki! Ama bu belediyelerin en büyük sorunu hizmetlerinin kesintisiz olma mecburiyeti. Vatandaş haklı olarak istiyor ama kaynak belli, şartlar belli. Biz dövize endeksli mevduat hesabı da çıkaramıyoruz öyle bir sıkıntımız var. Ne yapacağız bilmiyoruz.”
Belediyenin tahsilat oranları yüzde 52'ye düştü. Vatandaşta olmadığını gerçekten görüyoruz. Yasal işlem yapalım ama ne yapacağız? Canını mı alalım vatandaşın. Vatandaşlarım beni bağışlasın bazı şeyleri yasal zorunluluklardan ötürü yapıyoruz, yapmak zorundayız. Yasa bunu bize mecbur tutuyor. Ama diğer taraftan da o hizmetleri sürdürebilmemiz için de mutlaka bir gelir elde etmemiz gerekiyor. Diyecek bir şey bulamıyoruz. Konuşamadığım ender zamanlardan biridir bu. YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ...
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR