HEMŞİRELER HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI

HEMŞİRELER HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI

HEMŞİRELER HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI

HEMŞİRELER HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI
13 Mayıs 2022 - 00:45

Dünya Hemşireler günü dolayısı ile Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törende anıta çelenk sunuldu, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde  saygı duruşunda bulunuldu ve  İstiklal Marşı okundu.
Törende konuşan İl Sağlık Müdür Vekili Ali Fatih Selvi, temel odağı her zaman insan olan hemşirelik mesleğinin felsefesinin sevgi, yardım ve bakıma dayalı hizmet olduğunu söyledi.
Hemşirelerin hastalara ve yakınlarına umut ve yaşam sevinci kazandırarak onların ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat, ilgi ve bilgiyi esirgemediğini belirten Selvi, " Hemşirelik mesleğinin önemi vurgulanmak amacıyla dünyada ve ülkemizde 12 Mayıs Hemşireler Günü ve o günle başlayan hafta da Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde modern anlamda hemşirelik mesleği, Safiye Hüseyin Elbi öncülüğünde 1900’lü yılların başından itibaren yapılmaya başlanmış, tarihi çok eskilere dayanan temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceriyle yol bulmuş kutsal bir meslektir. Bu kutsal meslek geçmişten günümüze tıp biliminin de ilerlemesiyle çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. 
Hemşirelik mesleğinin felsefesi; sevgi, yardım ve bakıma dayalı hizmet ile temel odağı her zaman insan olmuştur. Türk insanı bu kutsal mesleği icra edenlere hemşire kavramı ile hitap ederek, adeta bir kız kardeşi olarak görmüştür. Hemşirelerimiz de hastalarımıza ve yakınlarına umut ve yaşam sevinci kazandırarak ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat, ilgi ve bilgilerini esirgemeyerek karşılık vermişlerdir. 
 İnsan hayatının ve insana hizmet etmenin kutsallığına inanarak Ülkemizin her köşesinde toplumumuzun sağlığına kavuşması için mücadeleye devam eden, özellikle sahada amansızca mücadele ederek sağlık sisteminin her zaman vazgeçilmezi olduğunu ispat eden; sevgi ve özverinin adı olan hemşire arkadaşlarımın, güçlü hemşirelerin yetişmesine katkı sunan değerli akademisyen hemşirelerin ve geleceğin teminatı olan sevgili hemşirelik öğrencilerinin  “12 Mayıs Dünya Hemşireler” günü ve Hemşirelik Haftasını tebrik ediyorum" dedi.
Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özgül Erol da sağlıklı bireyler ve toplumlar için sağlık çalışanlarına yapılacak yatırımın artmasının önemli olduğunu belirtti.
hemşireler ve ebeler hayatın her döneminde hasta ve yakınları ile 7 gün 24 saat birlikte olan sağlık profesyonelleri olarak ayrı bir yere sahiptir ifade eden Erol, " Yaşadığımız Pandemi süreci, dünyadaki sağlık sistemlerinin de güçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu ortaya koydu. Uluslararası Hemşireler Birliği "2022 Uluslararası Hemşireler Günü" temasında, bugünün ve yarının sağlık sistemlerini, birey ve toplulukların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dönüştürmek için hemşireliğe yatırım yapmanın önemini vurgulamaktadır. Esnek ve yüksek nitelikli bir hemşirelik işgücü oluşturmak gerektiği üzerinde durarak hemşirelerin haklarının korunmasına yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ifade etmektedir. 
Sağlıklı Bireyler ve toplumlar için sağlık çalışanlarına yapılacak yatırımların arttırılması çok önemlidir. Onların güvenli çalışma ortamlarında makul iş yükleriyle, kendilerini değerli hissederek ve kararlara katılarak verdikleri hizmetlerin, mutlaka bu hizmeti alan bireylere, ailelere ve toplumlara da olumlu yansımaları olacaktır. Pandemi sürecinde sağlığın her şeyden daha önemli ve değerli olduğunu bizzat yaşayarak öğrendik. Sallığımızı sürdürmek ve yeniden kazanmak için de sağlık çalışanlarına ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzu gördük ve yaşadık. Her meslek kutsaldır. Ama insan sağlığı ile uğraşan meslekler arasında hemşireler ve ebeler hayatın her döneminde hasta ve yakınları ile 7 gün 24 saat birlikte olan sağlık profesyonelleri olarak ayrı bir yere sahiptir. Pandeminin tamamen ortadan kalkacağı günlere en kısa zamanda ulaşabilmek dileğiyle bu özel günde bizleri bir araya getiren başta il Sağlık Müdürümüz olmak üzere tüm katılımcılara çok teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarımın 12 Mayıs Hemşireler Gününü, Ebe arkadaşlarımızın Ebeler Gününü kutluyorum”diye konuştu.
Törene, sağlık yöneticileri, hemşire ve ebeler ile hemşirelik öğrencileri katıldı.HABER: YEŞİM DRAMALI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ