HİSARCIKLIOĞLU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE...

HİSARCIKLIOĞLU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE YÜKLENDİ FAKÜLTE YAPTIK, AÇILIŞA DAVET EDİLMEDİK

HİSARCIKLIOĞLU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE YÜKLENDİ FAKÜLTE YAPTIK, AÇILIŞA DAVET EDİLMEDİK

HİSARCIKLIOĞLU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE YÜKLENDİ FAKÜLTE YAPTIK, AÇILIŞA DAVET EDİLMEDİK
09 Kasım 2019 - 10:49

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımlarıyla düzenlenen 'Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı', Edirne'de gerçekleştirildi.  Edirne’de İlahiyat Fakültesini yaptık, ama açılışını yapmak bize nasıp olmadı diyen Hisarcıklıoğlu, “Haberimiz olsaydı bizde muhakkak gelir açılışta bu onuru yaşardık.”açıklamasında bulundu.

T.Ü İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ YAPTIK, AÇILIŞTAN HABERİMİZ OLMADI
Hisarcıklıoğlu; “Eğitim alanında da açılmalar yaptık. Trakya’da ki şehirlerimize hepsine okul yaptık. Kırklareli’de Sosyal Bilimler Lisemizin açılışını yaptık. Tekirdağ’da okul bitti açılışa davet edecekler inşallah, Edirne gibi olmaz inşallah. Edirne’de de İlahiyat Fakültesini yaptık, ama açılışını yapmak bize nasıp olmadı, haberimiz olmadığı için. Haberimiz olsaydı bizde muhakkak gelir açılışta bu onuru yaşardık. Ama bugün bakanlarımızla beraber ziyaret ettik. Özellikle Trakya Üniversite’mizde bir fakülte kazandırmış olmaktan büyük mutluk duyuyoruz. Bunu da yaparken Trakya’da ki bütün oda ve borsaların destek talepleri ile yaptık. Eğer bu okullar yapıldı diye teşekkür edilecekse Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli oda ve borsa başkanlarına teşekkür edilmesi lazım illerine bunları kazandırdıkları için” dedi.
HER ZAMAN SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ DAHA ÇOK İŞ DAHA ÇOK AŞ
Açılış konuşması yapan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk,“TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu aynı zamanda bizim fahri hemşerimiz.  Edirne’yi çok sevdiğini biliyoruz. Bizleri hiç yalnız bırakmıyor. Bu istişare toplantılarında ticaretle ilgili problemleri, çözüm önerilerini kendisi bizzat dinliyor, notlarını alıyor ve de bu konularla ilgili işlerimizin açılması noktasında bakanlıklarla ilgili mercilerle görüşmeler sonucunda çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Örneğin pirinçteki KDV indirim, toptan et satışındaki indirim, lisanslı depolara ürün teslimindeki destek, stopaj muafiyeti gibi konular ve birçok sektörde çözümler yaratıldı. Bu konuda başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Türkiye’nin dünya bankası iş yapma kolaylığı endeksinde 33’ncü sıraya yükselmesinden dolayı sizlerle aynı mutluluk ve duyguları paylaşıyoruz. Geçen sene 60’ıncı sıradan 43’üncü sıraya yükselerek en fazla reform yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu sene 10 basamak daha yukarıya çıkarak 33’üncü sıraya yükseldi. İki senede 27 basamak sıçrayarak büyük bir başarıya imza attı.  Bu sıçramada TOBB’nin Başkanının, tüm oda borsa camiasının ciddi bir emeği var. Herkese teşekkür ediyoruz. Her zaman söylediğiniz gibi daha çok iş daha çok aş. Zor bir dönemden geçiyor ekonomi. Ama çalışmaya devam ediyoruz. İnavasyon, gelişim bizlerin olmazsa olmazı. Bu noktada elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.
KREDİ FAİZLERİ İÇİN HİSARCIKLIOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Bir teşekkür etmek istiyorum,Edirne’de gümrük kapılarının yenilenmesi ile beraber ticaretin kolaylaştırılması iş adamlarının önün açılması anlamında ciddi katkılarınızdan dolayı size şahsım ve Edirneli iş insanları adına müteşekkirim. Yaptığımız gümrük kapıların yenilenmesi ile Kapıkule, Hamzabeyli,İpsala Edirne’deki iş insanın veya Trakya’da ki iş insanının ciddi anlamda önünü açmakta ve ihracatı kolaylaştırmakta. Bu anlamda vermiş olduğunuz destek ve katkılardan dolayı sizlere Trakya adına teşekkür ediyoruz. Kredi faizlerinin düşmesinde de Rıfat Başkanımızın büyük katkıları var”dedi.

TRAKYA GÜMRÜKLERİ DÜNYA’YA ÖRNEK
Birleşmiş Milletler Trakya gümrüklerini dünyaya örnek gösterdiğine dikkat çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu; “Trakya’da 3 tane önemli yatırım yaptık. Lojistik alanda ilk defa İpsala Gümrük Kapısıyla başladık. Birinci örnek yaptıktan sonra devlette biz de yapabileceğimizi öğrendikten sonra Türkiye’nin bütün kara gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptık. Bunun başlangıcı İpsala’ydı. Daha sonrasında Hamzabeyli, Kapıkule Gümrük Kapılarını modernize ettik. Kapıkule’nin modernizasyonu bitti; şimdi ilave yatırımlarla büyütüyoruz. İpsala bizim 2002’de yaptığımızda olan kapasitenin şu anda çok üzerinde. Yeniden modernize ediyoruz. Biz bu İpsala’yı yaparken, ‘Trakya’da Odalar ve Borsalar bir araya gelemez’ deniyordu; bu anlayışı burada yıktık. 22 odam ve borsam, Odalar Birliği olarak birlikte hemen yanı başımızdaki İpsala Gümrük Kapısı’nı beraber modernize etti. Bunun da bütün bölgeye katkısı oldu. Biz bu kapıları modernize ettikten sonra Birleşmiş Milletler incelediği zaman, ‘Türkiye bütün Dünyaya rol model olacak bir gümrük kapısı inşa etmiş. Biz bunu bütün Dünyaya tavsiye etmek istiyoruz.’ dedi. 190 ülkeye, ‘Eğer gümrük kapınızı modernize edecekseniz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yaptığı gibi yapın.’ diyorlar. Bu konuda kitaplar basarak tüm Dünyaya dağıttılar. Birleşmiş Milletlerin Dünyaya rol model olarak gösterdiği Türkiye’den tek projedir. Bunun arkasında öncelikle Trakya var; İpsala’yla başladı. Özellikle Kapıkule’de TIR Parkını yaparak yıllardır her hafta sonu televizyonlara haber olan TIR kuyrukları da bitmiş oldu. Çağdışı görüntüye son vermiş olduk” dedi.
SELİMİYE CAMİİ VE SİNAN’İN ESERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ
Selimiye Caminin ve Mimar Sinan’ın eserlerine sahip çıkmaya çalışacaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu; “Tarih ve Turizm anlamında büyük yatırımlar yaptık. Tarihimizin en büyük eserlerinden olan Selimiye Camisin bakım onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfını kurarak, bu ata yadigarı gelecek nesillere aktarılmasını garanti altına aldık. Özellikle gümrük kapısının gelirlerinin bir kısmını Selimiye ve Sinan Vakfına aktararak özellikle, Sinan’ın eserlerini ve diğer eserlerin hepsine sahip çıkmaya çalışacağız” diye belirtti.
BARIŞ PINARI HAREKATINDA VE DEVLETİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZ GÖSTERDİK
6 ülkenin iş insanlarının Barış Pınarı Harekatı’na desteklerini de oybirliğiyle sağladıklarını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu;“Yurtiçinde ve yurtdışında terör örgütleriyle cansiperane mücadele eden asker ve polisimize selamlarımızı gönderiyoruz. Şehitlerimizin de mekanı cennet olsun. Son olarak Barış Pınarı Harekatı’nda iş dünyası olarak devletimizin, ülkemizin yanında olduk. Gerekli açıklamaları 81 ilde hep beraber gerçekleştirdik. Ankara’da Türkiye’nin tamamını temsil eden meslek örgütleriyle beraber devletimizin yanında olduğumuzu ifade etmiştik. Daha sonrasında Cumhurbaşkanımızı, CHP ve MHP Genel Başkanlarını ziyaret ederek; özellikle devletimizin yanında olduğumuzu ifade ettik. Aynı zamanda bu Barış Pınarı Harekatı sonrasında yurtdışında aleyhimizde başlayan propagandaya karşı da 190 ülkedeki kendi muhataplarıma, diğer meslek örgütlerimiz de kendi muhataplarına harekatın meşru ve haklı olduğunu anlattık. Özellikle Bakü’de tarihimizde ilk defa toplanan 6 ülkenin Cumhurbaşkanları toplantısı sırasında, Türk Ticaret Sanayi Odasının kuruluşunu gerçekleştirdik. Bu toplantı sırasında 6 ülkeden gelen işadamlarının ortak kararları doğrultusunda da Türk Ticaret Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildik. Sizler adına orada görev yapıyorum. Yine o toplantıda 6 ülkenin iş insanlarının Barış Pınarı Harekatı’na desteklerini de oybirliğiyle sağladık. Milli meselede bir arada ve birlikte hareket ettiğiniz için Allah hepinizden razı olsun. Edirne Kadın Girişimciler Kuruluna da; Valiliğimiz, Belediyemiz, Oda ve Borsamızın desteğiyle beraber geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak bir kermes düzenledikleri için kendine teşekkür ediyorum” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ