İL ÖZEL İDARESİ YOLLARA 15 MİLYON LİRA...

İL ÖZEL İDARESİ YOLLARA 15 MİLYON LİRA AYIRDI

İL ÖZEL İDARESİ YOLLARA 15 MİLYON LİRA AYIRDI

İL ÖZEL İDARESİ YOLLARA 15 MİLYON LİRA AYIRDI
28 Kasım 2020 - 10:40
Reklam

İl Genel Meclisinde 2021 Mali yılı bütçesi 85 milyon lira olarak onaylanmıştı, onaylanan bütçeden en fazla ödeneği 15 milyon TL olarak yollara ayrıldığını belirten İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Köylerimizin, kırsal alanların yollarının yapılmasına öncelik tanıdık dedi.
2021 bütçesi hakkında açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “2021 yılı bütçeci 85 Milyon TL gelir ve gider şeklinde hazırlanmıştır. Bütçemizin 40 Milyon TL’si yatırım, 45 Milyon TL’si ise cari ödeneklerden oluşmaktadır. Yani bütçenin cari ve yatırım dengesine baktığımızda yüzde 47 yatırım, yüzde 53 cari giderler şeklindedir. Cari ödeneklerimiz personel giderleri ile cari nitelikteki mal ve hizmet alımlarından oluşmaktadır. Tabi burada personel giderleri cari ödenekler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır ki; bu oran yaklaşık yüzde 50 civarındadır”dedi.
Geçmiş; Yatırım ödeneklerine bakıldığında ise; 4,4 Milyon TL Tarımsal, 15 Milyon TL Yol, 1,5 Milyon TL Eğitim, 2,5 Milyon TL Transfer, 330 bin TL Kamulaştırma, 4 milyon 250 bin TL Yedek Ödenek ve 12 Milyon TL Lojistik ve Destek Ödeneklerinden oluştuğu görülmektedir”şeklinde ifade etti.
2021 yılı performans ve yatırım programı hakkında ise açıklama yapan Geçmiş; “Tarımsal Hizmetlere ayrılan yatırım ödeneğinin yüzde 70’i içme sularına ayrılmış durumda. Ayrılan bu ödenek ile yaklaşık 22 köyün içme suyu tesislerinin bakım ve onarımı yapılacaktır. KÖYDES’ten ayrılacak ödenekte dikkate alındığında 2021 yılında içme sularının diğer sektörlere göre biraz daha öne çıktığını söyleyebilirim. Bunun dışında 1 milyon 291 bin TL kanalizasyon yapım ve onarımlarına ayrılmış olup, yıl içinde 30 köyün kanalizasyon hatlarının onarımları ile 3 köye kanalizasyon yapılacaktır. Yine tarımsal hizmetler yatırım programında 6 köyde 6 adet hayvan içme suyu göletti yapılacaktır”dedi.
Yatırımlarımız içerisinde en fazla ödeneği 15 milyon TL olarak yollara ayırdığını belirten Geçmiş; Köylerimizin, kırsal alanların yollarının yapılmasına öncelik tanıdık. Yol ve ulaşım hizmetleri kapsamında; 32 kilometre 1’inci kat, 132,5 kilometre 2’nci kat, 55 kilometre stabilize olmak üzere toplamda 219,5 kilometre yol yapımı planlanmaktadır. Yine yol ve ulaştırma hizmetleri programında; 1 kilometre parke taşı yol yapımı planlanmaktadır.2021 yılı için 222 sayılı kanun kapsamında eğitime ayrılan pay miktarı 1 milyon 499 bin TL’dir. Bu 1 milyon 499 bin TL’nin, 1 milyon 169 bin TL’si onarıma, 330 bin TL’si kamulaştırmaya ayrılmıştır. Transferler kanun gereği bütçede tahsis edilerek ilgili kurumlara ödenmesi gereken pay ve aidatlardan oluşmaktadır. Bu kapsamda bu ödenekler Vilayetler Hizmet Birliği, Trakya Kalkınma Ajansı, Katı Atık Birlikleri, Saroz Turizm Birliği ve Avrupa Bölgeler Birliği’ne gönderilecektir”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OSMANLI MİRASINA COĞRAFİ İŞARET
OSMANLI MİRASINA COĞRAFİ İŞARET
KUMAR SEVDASI PAHALIYA PATLADI
KUMAR SEVDASI PAHALIYA PATLADI