İRİŞ;ÜLKE EKONOMİSİ ZEMBEREĞİNDEN...

İRİŞ;ÜLKE EKONOMİSİ ZEMBEREĞİNDEN BOŞANMIŞ SAAT GİBİ

İRİŞ;ÜLKE EKONOMİSİ ZEMBEREĞİNDEN BOŞANMIŞ SAAT GİBİ

İRİŞ;ÜLKE EKONOMİSİ ZEMBEREĞİNDEN BOŞANMIŞ SAAT GİBİ
03 Haziran 2022 - 10:17
Reklam

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş basın toplantısında iktidarın yönettiği ekonomi sistemini eleştirerek, “ ülke ekonomisinin; Zembereğinden boşanmış saat gibi  olduğunu ifade etti.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş İl başkanlığında İl Başkanı Av. Sinan tekin ve yönetimiyle birlikte basın toplantısı düzenleyerek,ülke gündemini ve ekonomisini değerlendirerek iktidarın politikalarını eleştirdi.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş  açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “1990’lı yılların başlarında çok sık duyulan bir cümle vardı. Neydi o cümle? “Yeni Dünya Düzeni”. Evet, bugün dünyada ve ülkemizde yaşananlar yeni dünya düzeninin getirdikleridir. Dünyayı sarmalayan ekonomik sömürü düzeni... Gelir dağılımlarındaki uçurumlar. Göçler. Mülteciler. Güvenlik sorunları. Ahlakın yozlaşması. Aile kurumunun tahribi. Bireysellik. Egoizm. Çatışmalar, terörist yapılanmalar, vekalet savaşları. Ve bunun gibi sayılabilecek pek çok ifsat hadisesi, maalesef insanlığı kuşatıyor. Biri bitmeden biri başlıyor.
SÖMÜRÜ DÜZENİ SEMİRDİKÇE SEMİRİYOR
Demokrasi, Özgürlükler, İnsan Hakları… Bunların hepsi güzel kavramlar.
Yeni dünya düzeninden ülkemiz de nasibini alıyor. Tahribatlardan ülkemiz de etkileniyor. Zengin-fakir uçurumu büyüyor. Sömürü düzeni semirdikçe semiriyor. Sonuç olarak, halkımız arasında sevgi ve kardeşlik bağları zedeleniyor. Hoşgörü, tahammül azalıyor. Böylece bedeli ağır oluyor. Devlet millet kaynaşması olması gereken seviyede sağlanamıyor. Böyle gitmez, gitmemeli. Başta yöneticiler olmak üzere herkes başını iki elinin arasına almalıdır.
 Konuştuklarımızın penceresinden baktığımızda, ülkemiz nasıl gözüküyor? 2 Ekonomi, Dış Politika, Eğitim, Ahlaki Tahribat. Bu önemli pencerelerden doğru bir bakış sergileyebilirsek, durumumuzu iyi kavrar ve doğru çözümler üretebiliriz. Kanaatimizce ülkemiz için doğru çözümler üretilebilmesi, en önemli görevlerimiz arasındadır.
 EKONOMİ;
Zembereğinden boşanmış saat gibi… Ölçüler darmadağın. Paramızın değerinden emtia fiyatlarına kadar ölçü kalmadı. İnsanlarımız yarına güvenle bakamıyor. İş dünyası önünü göremiyor. Tarım ve hayvancılık, evlere şenlik. Şimdi de şeker ithalatı başladı. Halbuki ülkemiz, en azından gıda konusunda kendine yeter ülkeler arasındaydı. Peki biz, yapmamız gerekenleri ülke olarak yaptık mı? Her konuda, mesela tarım ve hayvancılıkta yönetim olarak gerekli planlamaları, takipleri ve en önemlisi de denetimleri yaptık mı? Sonuçları kontrol ettik mi? Ne yazık ki bu sorulara olumlu cevap bulamıyoruz. Nasıl bulacağız ki? Ülkemizde hala Nisan 2002 tarihli Derviş Yasalarının izleri silinemedi.
Doğru algı oluşmadan, doğru talepler de oluşamaz. Yanlışlar sürer gider. Şimdi olduğu gibi. Ata sözümüz ne güzel ifade ediyor; “Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz.” Öyleyse, elden geleni beklemeyeceğiz. İhtiyaçlarımızı kendimiz üreteceğiz. Önemli olan, iyi niyet ile irade ortaya koymaktır.
Tabi ki ekonomi ve ihtiyaçlar çeşitlilik arz eder. Her ihtiyaç alanı iyi ölçülüp planlanmalıdır. Üretim seferberliği başlatılmalıdır. Sektörlerde haksız rekabet ve tekelleşme önlenmelidir. Fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Diğer taraftan makro ekonomide bağımlılıktan kurtulacak adımlar süratle atılmalıdır. Hedef, borç-faiz sarmalından kurtulmak olmalıdır. Ukrayna Savaşı, Rusya’ya konan ambargolar ve yaşanan son gelişmeler gösteriyor ki yeni bir para sistemi kurmanın zamanı gelmiştir. Böylece adil bir ekonomik sisteme geçiş sağlayabiliriz.
DIŞ POLİTİKA; Şimdi güncel konu Nato ve Ukrayna; her iki konuda da ülkemiz yönetiminin yaklaşımlarının doğru olduğu kanaatindeyiz. Sürecin bu istikamette iyi yönetildiğini söyleyebiliriz. Ama endişelerimiz de var. Beklentimiz; muhtemel baskılar karşısında taviz verilmemesi, perde arkası ayak oyunlarına gelinmemesidir. Sonuç olarak, komşularımızla ilişkilerimizin süratle normalleştirilmesi süreci, planlanmalıdır. Elli yıldan beri haykırdığımız “Kendi Natomuz” süratle kurulmalıdır.
EĞİTİM ve AHLAKİ TAHRİBAT; EĞİTİM, YİRMİ YILLIK HÜKÜMETİN, KARNESİNDEKİ EN KIRIK NOTUDUR. EĞİTİM, KANAYAN YARAMIZDIR.
Belki de en büyük meselemizdir. Odağında insan olmayan, insanı merkeze almayan hiçbir yapı, hiçbir sistem, huzur getiremez. İnsan, maddesiyle ve manasıyla insandır. Birçok maddi ihtiyaçları olduğu gibi ruhi ihtiyaçları da vardır. Bu ihtiyaçların dengeli ve makul bir şekilde karşılanması, eğitimin ana konusu olmalıdır. Kısa ve net. Taklitçi olmayacağız. Başkalarına değil, kendimize benzeyeceğiz. Kendimiz olacağız. Moda tabirle, kültür emperyalizminin tahribatını, tamir edeceğiz. Unutmayalım; bir millet, her nesilde yeniden doğar. Biz de yeniden doğacağız. Millî Görüşçüler olarak bunun için çalışıyoruz. Saadet Partisi olarak bu reçeteleri her fırsatta halkımıza sunuyoruz. Sunmaya da devam edeceğiz. Ahlak ve Maneviyatı önceleyerek, Milli, Güçlü ve Süratli Yaygın Kalkınma ile Yaşanabilir bir Türkiye olacağız. Yeniden Büyük Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Adil temeller üzerine Yeni Bir Dünya’yı birlikte kuracağız”şeklinde açıklamalarda bulundu.HABER: YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MELİH HOCA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
MELİH HOCA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KILIÇDAROĞLU: AYÇİÇEĞİ TABAN FİYATI TON BAŞINA 16 BİN LİRA OLMALI
KILIÇDAROĞLU: AYÇİÇEĞİ TABAN FİYATI TON BAŞINA 16 BİN LİRA...