İTALYAN KOYUNA ÇOCUKLARA VE ENGELLİLERE ÖZEL...

İTALYAN KOYUNA ÇOCUKLARA VE ENGELLİLERE ÖZEL PLAJ

İTALYAN KOYUNA ÇOCUKLARA VE ENGELLİLERE ÖZEL PLAJ

İTALYAN KOYUNA ÇOCUKLARA VE ENGELLİLERE ÖZEL PLAJ
23 Ağustos 2019 - 09:56

MERT SOYLU
Keşan Mecidiye Köyünde nehir kenarında eşsiz güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Demircioğlu Camping işletmecisi Yakup Demir, şimdi de alkışlanacak bir projeyi daha hayata geçirmek üzere.
Keşan Dünya Dalış ve Doğa Sporları Yaşatma Geliştirme Derneği Başkanı Yakup Demir,” İtalyan koyunda sadece çocukların ve engelli vatandaşlarımızın faydalanabileceği “Çocuk Plajı” kurmak istediklerini ve çocuk plajında amacımız çocukları su altı sporlarına ve su sporlarına alıştırmak, sevdirmek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak asıl hedeflerimiz arasındadır” dedi.
İçinde barındırdığı tarihi kale ile özdeşleşen ve adını buradan alan ve asıl adı Kale koyu olmasına rağmen özelliği ile İtalyan koyu ismi ile bilinen koyda çocuklar ve engelliler için özel plaj alanı oluşturulmak isteniyor.
BAKANLIĞA YAZI YAZDIK
Bölgemizde bulunan Mecidiye sınırları içerisindeki “İtalyan koyu” adı verilmiş sahil kesimini, çocuklar ve engelli vatandaşlarımızın için kullanabilmek maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan talep ettiklerini ifade eden Keşan Dünya Dalış ve Doğa Sporları Yaşatma Geliştirme Derneği Başkanı Yakup Demir,” Derneğimizin amaçlarından bir tanesi de Doğa sporları ve su altı sporlarını yaşatmak ve geliştirmektir. Bu maksatla İtalyan koyunda sadece çocukların ve engelli vatandaşlarımızın faydalanabileceği “Çocuk Plajı” kurmak istiyoruz. Çocuk plajında amacımız çocukları su altı sporlarına ve su sporlarına alıştırmak, sevdirmek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak asıl hedeflerimiz arasındadır” dedi.
ÇOCUKLARI TEKNOLOJİDEN KURTARMAK İSTİYORUZ
Çocukları çağın hastalığından kurtarmak istediklerini belirten  Demir,”Aynı zamanda İtalyan koyunun etrafındaki ormanlık bölge içerisinde çocuk survival alanı ve çocuklara yönelik kamp hayatı kurarak; çocuklarımızı toplumun genel hastalığı haline gelen televizyon, telefon ve tabletten uzak tutup, çocukların esas ihtiyaçları olan; aile, arkadaş ve hayvan sevgisini aşılamayı hedefliyoruz.
Ülkemizin geleceği olan evlatlarımızın doğa ile iç içe yaşayıp, öğreneceği ce deneyimleyeceği bir çok şey olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kültürümüzü ve milli – manevi değerimizi de çocuklarımızı tekrardan hatırlayabileceğimiz yeterli bilgi ve tecrübe birikimine sahip hocalarımız ve ekibimiz var” diye konuştu.
TRAKYA BÖLGESİNDE İLK OLACAK
Trakya bölgesinde bu amaçla hizmet veren hiç bir kuruluşun olmadığını dile getiren Demir,” Biz bu amaçla kendinize güveniyor ve sadece bu bölgenin çocukları ve engeli vatandaşlarına değil tüm Türkiye’de çocuklarımıza, engelli kardeşlerimize bu hizmeti sunmak istiyoruz.
Planladığımız kamp yerini ve çocuk plajını sadece çocuklar ve engelli vatandaşlarımız kullanabilecektir. Bu sebeple ticari bir amacımız yoktur. Amacımız doğa ile kopan bağımızı tekrardan onarmak ve çocuklarımızı doğaya ve zorluklarla mücadele etmeye alıştıracağız” dedi.
KAMP ALANINDA OLACAKLARI SIRALADI
İtalyan koyu dediğimiz kamp alanında yapacakları programları sıralayan Demir, “Doğada barınarak yapmayı öğrenmek ve barınakta kalkmak, At binmeyi öğrenmek, Geleneksel okçuluk eğitimi, Kano kullanmayı öğrenmek, Engelli kardeşlerimiz için uygun durumda olanlar ile tüplü dalış yapmak, Çadır kurmak ve konaklamak, Magnezyum çubuğu ile ateş yakmayı öğrenmek, Ekip ruhuyla hareket etmeyi öğrenmek, Balık tutmayı öğrenmek, Yüzmeyi öğretmek, Özgüvenlerini ve cesaretlerini güçlendirmek  için engel parkurlarından geçirmek, Düzenli spor yapmak, Her gün akşam ateş başına öykü ve hikayeler anlatmak.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN