İTHAL TOHUMA SAVAŞ AÇTI

İTHAL TOHUMA SAVAŞ AÇTI

İTHAL TOHUMA SAVAŞ AÇTI

İTHAL TOHUMA SAVAŞ AÇTI
09 Nisan 2019 - 07:13

Edirneli yerli tohum üretici Celil Özel, hibrit tohumuna adeta savaş açtı. İthal tohumların kansere neden olduğunu öne süren Özel, 85 adet yerli tohumu satışa çıkardı. Özel’in satışa sunduğu yerli tohumlar ilgi gördü.
Ülkemizde son yıllarda artan Hibrit tohum üretiminin önüne geçilebilmesi için birçok çalışma yapılmasına rağmen hibrit tohumun önüne geçilemiyor. Edirneli pazarcı ve yerli tohum üreticisi Celil Özel, vatandaşların yerli tohuma önem vermelerini istedi.
85 adet yerli tohumu satışa çıkardığını söyleyen Özel, tohumların hepsinin kendi ürettiği mahsullerden aldığını ifade etti. Yerli tohumların ekildiğinde bir sene sonra tekrar kullanılabileceğini açıklayan Özel, vatandaşlara ithal tohumdan vazgeçmeleri çağrısında bulundu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatlarıyla gerçekleştirilen tohum takas şenliğini desteklediğini vurgulayan Özel, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Halkımız artık gözünü açsın. Dışarıdan gelen ithal tohumlarla değil, kendimizin üretmiş olduğu tohumları kullansınlar. Kendimize yetecek kadar az daha olsa bahçeye, saksıya, tenekeye eksinler. Zaten dışarıdan gelen bütün hibrit tohumları aldığımız zaman kansere davetiye çıkarıyoruz. Mümkün olduğunca hibrit mallardan uzak dursunlar. Yerli tohuma daha çok önem versinler. Bende 85 çeşit tohum bulunmaktadır.  Ben yerli tohumculuğu dedelerimizden gördüğüm için geçmişten bu güne yerli tohum üretimi yapıyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Emin
    8 ay önce
    Hibrit tohum rezil bir şeydir. Eksen ertesi sene ürün alamazsın, toprağın verimini düşürür, sağlığını bozar. Yerli eksen karın azalsa bile sağlıklı ürün yiyeceksin. Hükumet vs diğer kişiler hibriti öne sürse de ille de yerli ille de yerli dememiz lazım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ