KADINA ŞİDDETE “DUR” DEDİLER

KADINA ŞİDDETE “DUR” DEDİLER

KADINA ŞİDDETE “DUR” DEDİLER

KADINA ŞİDDETE “DUR” DEDİLER
26 Kasım 2021 - 09:25

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde şiddete “dur” diyerek açıklamalarda bulunan Edirne Kadın Dayanışması topluluğu, haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.
Edirne’de dün Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen Edirne Kadın Dayanışması topluluğu adına Selin Güzelli açıklamalarda bulundu. Güzelli açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sokaklarda samuray kılıçlarıyla ölüyoruz.  Katil ‘Evden çıkarken birini öldürmeyi planladım, bir erkek bana karşı koyabilirdi bu yüzden bir kadını öldürmeye karar verdim ‘diyerek Başak Cengiz’i daha bu ay katletti.
Ülkemizde aile içinde veya sokakta, otobüste, okulda, yuvada şiddet olayları her geçen gün daha da artırıyor. Önlem alınmıyor. Mağdur korunamıyor. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet önlenemiyor. Erkekler kadınlara yönelik sistematik şiddetin  “hoşgörülen ve desteklenen tetikçileri” haline geliyorlar. Kazanılmış haklara yönelik saldırılar tüm şiddetiyle devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi yaşatır dememize dahi tahammül edilmiyor.
Kadınların sırtındaki ev ve bakım yükleri giderek artıyor, kadınlar daha da bağımlı hale getiriliyor. Yoksulluğu kontrol altına almaya, yoksulluk nedeniyle yaşanabilecek patlamalara “aile”yi ayakta tutarak engel olunmaya çalışılıyor. Çocuk yaşta evlilikler özendiriliyor, kolaylaştırılıyor, nafaka hakkı gasbedilmek isteniyor, boşanmalar zorlaştırılmaya çalışılıyor, şiddet meşrulaştırılıyor.
Sadece aileyi ayakta tutmaya çalışarak şiddet önlenemez. Şiddeti zihniyet değişikliği önler. Zihniyet değişikliği olmadıkça; şiddeti, istismarı önlemek mümkün olmayacak aksine giderek yoğunlaşacaktır. Kararlı bir devlet politikasıyla “toplumsal cinsiyet eşitliği” yolunda zihniyet değişikliğinin sağlanması gerekmektedir. Bunun için en akılcı çözüm İstanbul Sözleşmesini yok etmek yerine uygulamaktır.
Donanımımızla, eğitimimizle, isteklerimizle, bilgilerimizle bizi birbirimize düşman eden erkeklere “kadın kadının yurdudur” diyoruz. Kazanılmış haklarımızı elimizden alanlara karşı zincirleri kırıyoruz. Hiçbir uluslararası sözleşmeden vazgeçilmezken kadının en çok haklara sahip olduğu İstanbul Sözleşmesinden vazgeçilmesini kabul etmiyor, her yerde İstanbul sözleşmesi yaşatır demekten vazgeçmiyoruz.
 Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve nihayetinde son bulması toplumsal barışı ve refahı ardından getirecektir. Bu nedenle; Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını ve cinsiyetçi dil, eylem ve uygulamalardan uzaklaşmasını, elindeki gücü kadını korumak için kullanmasını,
Cinsiyetçi ve kadın erkek eşitliğini hükümsüz kılan yasal düzenlemelerin ve uygulamaların kaldırılmasını, konu ile ilgili çalışmaların, kadın örgütleriyle birlikte hayata geçirilmesini, Kadına yönelik şiddet eylemleri nedeni ile yargılanan erkeklere “haksız tahrik indirimi” ve “iyi hal indirimi” uygulamaktan vazgeçilerek uluslararası sözleşmeler hükümlerinin de dikkate alınarak caydırıcı yaptırımlar getirilmesini,
Aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için iç hukuk normlarının ve Anayasal düzlemde korunan İstanbul Sözleşmesinin uygulanabilirliğinin sağlamasını, Kadınların ekonomik özgürlüğünün sağlanmasını ve fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için kreş, sosyal güvenlik, parasız eğitim ve parasız sağlık gibi haklardan yararlanılmasının sağlanmasını,
Eğitim, basın-yayın gibi alanlarda kadınları aşağılayan cinsiyetçi söylemlerden vazgeçilerek, kadını önceleyen politikalar üretilmesini, Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde bu alanda çalışan kadın örgütleri, meslek odaları ve uzmanlık derneklerinin uzun yıllardır biriktirdikleri bilgi ve deneyimlerden yararlanılmasını ve bir insan hakları ihlali olan bu suçun artık durdurulmasını istiyoruz. “ İpek HATİPOĞULLARI
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI