KAN STOKLARI KRİTİK SEVİYEYE DÜŞTÜ

KAN STOKLARI KRİTİK SEVİYEYE DÜŞTÜ

KAN STOKLARI KRİTİK SEVİYEYE DÜŞTÜ

KAN STOKLARI KRİTİK SEVİYEYE DÜŞTÜ
18 Mayıs 2020 - 00:37

Tüm dünyayı saran Covid-19 pandemi ile mücadele sürecinde Kızılay da kan stokları da kritik seviyeye düştü. Kana her zaman ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Türk Kızılay Edirne Kan Merkezi Müdür Vekili Doktor İbrahim Dedemehmet, Edirnelilere kan bağışı çağrısında bulundu.
18 ve 60 yaş arası sağlıklı her vatandaşın kan bağışında bulunabileceğini söyleyen Dr. İbrahim Dedemehmet; “10 Mart’tan bu yana Covid-19 salgını ile mücadele ediliyor. Vatandaşlar bu süreçte koronavirüs tedbirleri çerçevesinde mümkün olduğunca evlerinde kalıyor. Bu dönemde Kızılay’daki kan stokları da tükenme noktasına geldi. Kan Merkezi’nin bağış kabul etme saatlerini Ramazan ayı boyunca 15.00 ile 24.00 arasına gerçekleştiriyoruz. Vatandaşların duyarlı olmasını oruç tutanların iftar saatinden sonra gelip kan verebilirler. Haftada birer gün Keşan, Uzunköprü ve Babaeski’de de çadır ekipleri bulunduğunu, kan bağışında bulunmak isteyenlerden bağış kabul ediyoruz” dedi.
Dr.Dedemehmet, Kızılay Kan Merkezi’nin düzenli olarak dezenfekte edildiğini, merkeze gelen vatandaşların hijyen kuralları ve sosyal mesafe kurları doğrultusunda, ateşlerinin ölçülerek kan bağışçıların kanlarını alıyoruz. Bu süreçte kimsenin tedirgin olmadan gelip kanlarını verebileceklerini belirtti.
Kanın bir gün herkese gerekli olacağına da dikkat çeken Dedemehmet; “Trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok vatandaşın olduğunu, her gün kan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması gerektiğini unutmamalıyız. Her sağlıklı bireyi kan bağışçısı olmaya davet ediyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRETMENLER ANT İÇTİ
ÖĞRETMENLER ANT İÇTİ
ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ADININ CADDEYE VERİLMESİ
ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ADININ CADDEYE VERİLMESİ