KAPIKULE ‘RİSK KAPISI’

KAPIKULE ‘RİSK KAPISI’

KAPIKULE ‘RİSK KAPISI’

KAPIKULE ‘RİSK KAPISI’
17 Kasım 2020 - 08:47

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Edirne genelinde ciddi artış gösteren korona virüs salgınının önüne geçilmesi için Kapıkule Sınır Kapısı’nın kapatılması gerektiği çağrısında bulunarak önemli açıklamalarda bulundu.
Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde devam eden korona virüs salgını alınan birçok önleme rağmen artmaktadır. İlk aylarda yani İlkbahar ve yaz mevsimlerinde kontrol edilebilir seviyede giden salgın, AVM’lerin açılması, ardından Kapıkule sınır kapısının açılması ve devamında tatile ve yazlığına gidenlerin kente geri dönmesi ile artış göstermeye başlamıştır. Sağlık Bakanlığının, yerel basının haberleri ve diğer yetkililerin açıklamaları da artışı doğrulamaktadır. Hatta son açıklamalar Edirne’de artışın önceki döneme göre çok fazlalaştığını,  ülke ortalamasının iki katı olduğunu bildirmektedir.
“GELİR MUTLULUĞU, SAĞLIKTAN ÖNEMLİ OLMAMALI”
Özellikle Kapıkule risk kapısı olmuştur. Bulgaristan'ın 1 Eylül tarihinden itibaren test zorunluluğu ile birlikte karantina uygulamasını kaldırdığı sınır kapıları Bulgaristan’da virüsü arttırmıştır. Bulgaristan yetkilileri de bu artışı beyan etmektedir.
Kapıların açık olması hem Bulgar yurttaşlarının ve Edirne esnafının yararınadır. Bulgar yurttaşlar birçok tüketim maddesini kendi ülkelerinden daha ucuza satın alırken, bizim esnafımız da daraldıkları bu günlerde Bulgar vatandaşlarından gelir elde etmekten mutludurlar.  Ancak bu mutluluk(!) sağlıktan daha önemli olmamalıdır. Bu nedenle salgının artışına acil çare bulunması ve her iki ülkenin alacağı ortak önlemlerle virüsün yayılmasının önüne geçilmelidir.  Geçmiş dönemde uygulanan test uygulaması, kapıdan giriş çıkışlarda ateş ölçümlerinin yapılması gibi bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalıdır.
“KENTİMİZDE KISITLAMALAR YAPILMALIDIR”
Kentimizdeki artış için de ek önlemler alınması ve bu önlemlerin anonslarla duyurulmasından başka, fiili olarak uygulanması önemlidir. Bilim insanlarının öngörüleri doğrultusunda yaptıkları uyarılar dikkate alınmalıdır. Öncelikle artışın en önemli nedenlerinden birisi olan alış veriş merkezlerinin zorunlu olanları hariç ekonomik kaygılarını ortadan kaldıracak önlemler alınarak kapatılmalıdır. İller arası gidiş gelişlerinde kontrol altında tutulması yararlı olacaktır. Kent içi toplu ulaşım araçlarında fazla yolcu alınmaması gibi kuralların kesinlikle uygulanması gerekmektedir. Ki yolcu binmek istese de sayı dolduğunda sürücü almamalıdır. Ancak bu da kent içi ulaşım araçlarının daha planlı çalışması ile olacaktır.
“KARANTİNA UYGULANMASI DÜŞÜNÜLMELİDİR”
Kamu ve özel işyerlerinde önlemler arttırılmalıdır ve buralarda yapılan ölçüm, maske ve dezenfektan malzemeleri çalışanlara ücretsiz sağlanmalıdır. Ek olarak, kent içinde restoran, kafe gibi zorunlu biçimde maskenin çıkarıldığı yerlerde, pazar yerlerinde, AVM’lerde müşteri sayısının sosyal mesafe kuralına uyacak sayıda olması, dezenfektan kullanımı, maskesiz girmeme gibi kurallar açısından sıkı biçimde denetlenmelidir. Zorunlu çalışmalar dışında,kentte ‘hayat eve sığar’ ilkesi kapsamında 15 gün veya bir aylık karantina uygulanması düşünülmelidir. Tüm bu önlemlerle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri ve hasta mahremiyeti dikkate alınmalıdır.  Tüm hastalıkların iyileştirilmesinde hastanın hekime güven duyması birinci derece önem taşır.  Bu nedenle de salgın süresince özverili biçimde, hizmet veren sağlık çalışanlarına hem ekonomik hem de şiddete karşı güvence sağlanması şarttır. Bu şartın hayatta karşılık bulması ise öncelikle yetkili makamların sağlık çalışanlarının güvenini kazanacak çalışma yapması ile olacaktır. Sağlık konusunda alınan kararlar, tüm sağlık birimlerinin görüşleri ve onayları ile alınmış olmalıdır. Sağlık bileşenlerinin aldığı ortak kararlar birlikte, uygulandığında hem daha etkin uygulama alanı bulacak, hem de hasta hekim ilişkisi daha olumlu olacak ve iyileşmenin ilk kuralı olan ‘karşılıklı güven’ sağlanacaktır.
Dünya ülkelerindeki başarılı örnek önlemlerden de yararlanılmalıdır. Örneğin bazı ülke veya kentlerde hastalık durumuna göre bölgeler yaratılmış ve kesin kurallar konularak uygulamaya geçilmiştir.
Ne yazık ki bu tür virüs, çoğunlukla yakınlarımızdan, sevdiklerimizden bulaşmaktadır. Bu nedenle yetkililerin uyarılarına kesinlikle uymak biz vatandaşların görevidir. “Bana bir şey olmaz” türü boş vermişlikler, sorumlu ve duyarlı kentlilerimizin davranışı olamaz. Önce kendimizi korumak ve ardından sevdiklerimizi korumak bir görevdir. İleride acı yaşamak istemiyorsak bu bilince sahip olmak zorundayız.
Biz kentlilerin kendimizi disiplin altına almasında ön koşul;  karar vericilerin karar alma süreçlerinde tüm tarafların ortak aklı bulması ve güven vermesidir.
Biz Edirne Kent Konseyi olarak Sağlık Çalışma Grubumuzun uyarılarını sizlerle paylaşırken öncelikle kentlilerimizin duyarlı olmasını, sevdiklerini ve kendisini korumasını önermekteyiz. Diğer taraftan yetkililerin güven vermesini beklemekteyiz.
Bu süreçte en önemli çalışma virüsün yayılmasının önüne geçmektir. Dolayısıyla da sınır kapılarında salgın geçişinin durdurulması, alış veriş merkezlerinin geçici süre kapatılması, kamu ve özel işyerlerinde daha sıkı önlemler alınması, kalabalık yerlerde ve kent giriş çıkışlarında önlemler alınması ve kentte 15 gün karantina uygulanması gibi önlemlerin acilen alınması önerimizdir. Önlemlerin alınması yanında kentlilerimizin uymaları ve yetkililerin de uygulanmasını sağlaması önemlidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI