KİMSE FİYAT KURNAZLIĞI YAPAMAZ

KİMSE FİYAT KURNAZLIĞI YAPAMAZ

KİMSE FİYAT KURNAZLIĞI YAPAMAZ

KİMSE FİYAT KURNAZLIĞI YAPAMAZ
24 Ağustos 2019 - 04:18
Reklam

MERT SOYLU    
Edirne Servis Araçları Odası Başkanı Ergun Ellibir,” Okul servis ücretlerinin mesafeye – kilometreye bağlı olarak belirleniyor. Servisçilerin fiyatlar konusunda kimse kurnazlık yapma lüksü yok. Eğer böyle kurnazlıklar yapanlar olursa şikayette bulunsunlar” dedi.
2019 – 2020 eğitim – öğretim sezonun 9 Eylül’de başlayacak. Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci 9 Eylül’de ders başı yapacağını söyleyen Edirne Servis Araçları Odası Başkanı Ergun Ellibir,yaklaşan eğitim öğretim dönemi öncesi gazetemize açıklamalarda bulundu.
TARİFE  NEYSE O UYGULANIR
Velilerimiz okul günü yaklaştıkça hareketli bir şekilde okul servisi telaşına düştüklerini ifade eden Ellibir,”Her işten önce her velinin en büyük sorunu hangi servisçi ile anlaşayım diye oluyor. Öğrencileri taşıyan servislerin ücretleri mesafeye – kilometreye göre belirlenir. Servisçiler bizim verdiğimiz fiyat üzerinde yukarı bir fiyat veremez. Okul servis taşıyıcılığı yapanların öğrenciyi kabul etmeme ve Belediye tarafından belirlenen tarifeden fazla fiyat alma imkanları yok. Bu durum hem kanunen hem de yönetmeliğe göre yasaktır. Açıklanan tarife üst sınırıdır” dedi.
SERVİSÇİLERLE SÖZLEŞME YAPILABİLİR
Velilere uyarılarda bulunan Ellibir,”Servislerin teknik anlamda yeterli olup olmadığının iyi incelenmesi gerekiyor. Servislerin taşımacılık yapmaya yetkili olduklarına dair belgeleri veliler istediklerinde görebilir. Okul  servis araçlarında şoförlük yapabilmek için sürücülerin ilgili belediyeden özel izin belgesi almaları gerekmektedir Ayrıca çocuğunu hangi servisçiye vermişse sözleşme yapabilir. Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde okul servis sürücülerinin uyması gereken kurallar belirleniştir. Buna göre şoförler öncellikle öğrencilerin oturarak rahat bir yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla araçlarında gerekli tedbirleri almalıdır.
Öğrencileri, taahhüt ettikleri yere kadar götürüp getirmeli ve servis hizmeti sırasında taşıta başka herhangi bir yolcu almamalıdır. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim e ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere araçta rehber personel bulundurmak zorundadır. Okul  servis araçlarında şoförlük yapabilmek için sürücülerin ilgili belediyeden özel izin belgesi almaları gerekmektedir” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...