KIZILAY’DAN BALKANLI ÖĞRENCİLERE YURT

KIZILAY’DAN BALKANLI ÖĞRENCİLERE YURT

KIZILAY’DAN BALKANLI ÖĞRENCİLERE YURT

KIZILAY’DAN BALKANLI ÖĞRENCİLERE YURT
13 Şubat 2020 - 00:17

YEŞİM DRAMALI
Türk Kızılay Edirne Şubesince oluşturulan misafirhane, Balkanlardan gelen öğrencileri ağırlıyor. 
Bağışçıların yardımları ile misafirhaneye çevrilen dairelerin önümüzde ki yıl yurt olarak kullanmayı hedeflediklerini açıklayan Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, “Kızılay tepeden tırnağa elden geçerek yenilendi diyebiliriz. Kurumumuz içinde çalışma şartları çok daha iyi bir hale geldi. Öğrencilerimizi de iyi şartlarda kesinlikle ücret almadan misafir etmeye çalışıyoruz. Bağışçılarımız her daim bağış yapıyor, bu güne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Öğrenci misafirhanesini de açarken bağışçıların bağışları ile açtık. Bağışçılarımız her daim bağış yapıyor, bu güne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Öğrenci misafirhanesini de açarken bağışçıların bağışları ile açtık. Yatakları, bazaları, ranzaları, televizyonları, buzdolaplarını, çalışma masalarını birçok şeyi Edirneli bir iş adamından bağış aldık. Gıda bağışı yapanlarda oldu. Bağışçılarımız bu konuda çok hassas ve duyarlı. Bu binamızın kullanılmayan 12 tane dairesi vardı, hepsini elden geçirerek tamirat ve tadilatlarını yaparak 115 kişini kalabileceği bir misafirhane haline getirdik.92 misafir öğrencimiz kalıyor. Bunların yüzde 90 Balkanlardan Edirne’ye okumaya gelen öğrenciler. Bu yıl misafirhane olarak devam ediyoruz, önümüzde ki yıl öğrenci yurdu olarak hizmet vermek istiyoruz. Bu öğrenci yurdumuzda da amacımız, tamamen balkanlardan gelen öğrencilerimiz. Tabi ki Türkiye’den gelen öğrencilerimizde var. Balkanlardan gelen öğrencilere yurt sayısı çok az olduğu için, biz balkanlardan gelen öğrencilerimizi misafir etmek istiyoruz. Kosava,Arnavutluk,Makedonya,Bulgaristan ve Yunanistan yanı sıra Afrika’dan Somali’den de öğrenciler var. Bu konuda ayrım söz konusu değil. Bizim yurdumuzda kalmak isteyen herkes kalabilir.” şeklinde açıkladı.
AŞEVİNDE HERGÜN 250 İLE 750 KİŞİ HİZMET ALIYOR
Kızılay Başkanı Kadir Çakay;“Kızılay’ın aşevi uzun yılardır faaliyet gösteriyor. 3-4 ay öncesi aşevimiz Tarım İl müdürlüğü, Sağlık il müdürlüğü standartlarında tekrar restore ederek hazır hale getirdik. Aşevimizde her gün en az 250 en çok 750 kişilik yemek çıkarıyoruz. Ortalama olarak günlük 350 kişiye yemek veriyoruz. Yılda sadece 20 gün ara veriyoruz. O verdiğimiz arada da aş evimizin tamiratını tadilatını bakımını eksiğini gideriyoruz. Yılda 11 ay 10 gün kesintisiz hizmet veriyor aş evimiz. Aş evinde yemek yemek isteyen herkes her gün saat 12’den sonra gelip 3 kadar yemeğini yiyebilir, kendi kaplarına yemeğini de alabilir. Bizim belirlediğimiz ihtiyaç sahibi insanlar onlar her gün yemeklerini alıyor. Aynı zamanda buraya gelemeyen 200-300 ihtiyaç sahibi insanların evlerine her gün biz gidip 12 ile 2 arası teslim ediyoruz. Burada ihtiyaç sahiplerine bağışçılarımızdan gelen sıfır ve ikinci el kıyafetlerle, kıyafet yardımı yapıyoruz.”dedi. 
KAN MERKEZİ KAN BAĞIŞI TOPLAMA DA TÜRKİYE’DE İKİNCİ SIRADA
Edirnelilerin kan bağışı konusunda çok duyarlı olduğuna dikkat çeken Çakay; “Kan merkezimiz şehir dışında değil, orası da şehrimizin merkezi. Orada daha çok insanların gözü önünde, herkese ulaşımı için daha kolay bir adres. Edirne kan merkezimizin şöyle bir özelliği de var, Türkiye’de kan alımını artıran ikinci merkez durumunda. Kurumlarla yapmış olduğumuz anlaşmalar ve Edirneli insanlarımız bu konuda çok duyarlı, bu ikinci sırada olmamızda onlarında etkisi büyük. Edirneli vatandaşlarımızla gurur duyuyorum ve çok teşekkür ediyorum. Amacımız bundan sonra birinci olmak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU