KÖPRÜNÜN KORKULUKLARI KORKU SAÇIYOR

KÖPRÜNÜN KORKULUKLARI KORKU SAÇIYOR

KÖPRÜNÜN KORKULUKLARI KORKU SAÇIYOR

 KÖPRÜNÜN  KORKULUKLARI KORKU SAÇIYOR
12 Eylül 2019 - 07:15

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Padişah II. Murat'ın Veziri Hadım Şehabedretin Paşa tarafından 1451 yılında Edirne'de yaptırılan 200 metrelik Saraçhane Köprüsü, yayalar için büyük sorun olmaya devam ediyor.
Karayolları 1'nci Bölge Müdürlüğüne ait olan köprü zamanında onarılmasına rağmen yaşanan kazalar nedeniyle korkulukları kırılan ve çalınan köprülerin birde ışıklandırmasının olmaması  mahalle halkını tedirgin ediyor.
Köprünün bir an önce aydınlatılmasını isteyen mahalle sakini Ülkiye  Taner Güçlü; “Burası çok karanlık oluyor, öğrenciler gelip geçemiyor. Çoğu yerde korkulukta yok, öğrencilere tehlike saçıyor. Buranın aydınlatılmasını, öğrencilerin daha rahat okula gidip gelmesini istiyorum. Ben gidip gelmiyorum fakat öğrenciler için yapılması gerekiyor. Düğüne, parka giden insanlar oluyor, korkudan kimse yalnız yürüyemiyor”dedi.
Saraçhane körüsünün aydınlatmasının olmadığını geceleri korku saçtığını söyleyen Ayhan Acıt; “Bu muhitte büfe işletiyorum. Kışın öğrenciler büfeme sık sık gelip gidiyor. Kışın hava erken kararıyor ve geç saatte birçok öğrenci geliyor.  Kalabalık olduklarında sorun etmiyorlar fakat tek başlarına olduklarında şikâyetçi oluyorlar. Burada park var, bahçe var, düğünler yapılıyor insanlar bu yoldan geçemiyor. Işıklandırılması hepimiz için avantajlı. Korkulukların demirleri de eksik. Burada daha önce traktör kazaları oldu ve korkuluklar yerinden çıktı. Bir an önce tadilat yapılması gerekiyor. Kazalar karanlıktan ötürü olmadı ama sonuç olarak olmayacağı anlamına gelmiyor. Işıklandırılmasının büyük faydası var. Köprü çok uzun, insanın başına ne geleceği belli değil. Biz giremiyoruz, bilmeyen öğrenci de haliyle korkacaktır. Buranın ışıklandırılması için inceleme yapıldı fakat bir icraat yapılmadı. Duyduğum kadarıyla köprünün ayaklarına bir şey monte edilmesi yasak, tarihi yapıya zarar verilmemesi için. Ama başka türlü çözümler bulunmalı”şeklinde açıkladı.YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK