KORONAVİRÜS DÖNEMİNDEKİ YASAL HAKLAR...

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDEKİ YASAL HAKLAR DEĞERLENDİRİLDİ

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDEKİ YASAL HAKLAR DEĞERLENDİRİLDİ

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDEKİ YASAL HAKLAR DEĞERLENDİRİLDİ
29 Nisan 2020 - 12:42

Edirne Barosu Başkanı Avukat Alper Pınar, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa’nın canlı yayın konuğu oldu. İş hukuku başta olmak üzere koronavirüs döneminde hukuki süreç hakkında detaylı açıklamalar gerçekleştirildi.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: İş yerleri ücretsiz izine çıkartıyor, kimi iş yeri de işten çıkartıyor. Bu süreçte işçilerin yasal hakları nelerdir?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: Covid-19 hastalığı sadece ülkemizde değil dünya mücadele veriyor. Bunun sosyal ve ekonomik psikolojik etkileri olacak ama başta sağlık. Ülkemizde de yasal düzenlemeler yapılarak kademe kademe hayata geçiriliyor. Meclis tatile girmeden torba yasa ile bir düzenleme yapıldı ve işçilere 3 ay boyunca fes etme yasağı getirildi. Bu tabi ki iyi hallerle bağdaşmayan kişiler hariç diğer kişilerin 3 ay süre ile iş fessi yasaklanmış oldu.  Bu fesih maddesini uygulamama noktasındaki işverenlere ayrıca bir hak daha verildi. İşçileri ücretsiz izne çıkartabiliyorlar. İşçi ücretsiz izne çıktığı takdirde, işsizmiş gibi bir ödeme yapılacağı söylendi. İşçiler haklarını aramak için dava açma süreci sürüyor burada.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Küçük esnaf işyerlerini açamadığı için kiralarını ödeyemez duruma geldi. Kirasını ödeyemeyen kiracılara hukuki bir süreç olur mu? Kiracı zor durumda kalır mı?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: Yeni bir kanun getirildi bu süreçte, Haziran ayına kadar kira ödemesi yapılmasa bile tahliye sebebi oluşturulmuyor. Bu 30 Haziran’a kadar olan bir süreç için. İş yeri kirası ödemekle hükümlü olan iş yeri sahiplerinin 30 Haziran’a kadar kiralarını bu salgın nedeniyle ödeyememeleri durumunda temeru de düşmeleri düzenlenen yasa ile önlenmiş oldu.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; Birde bu süreçte asılsız paylaşımlar yapılıyor. Asılsız paylaşım yaparlarsa hukuki cezası nedir?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: sosyal medya şahsın kendinin düzenlediği bir alan aslında ve bu sahaya girdiğinizde paylaştığınız her şey den siz sorumlusunuz. Bu paylaşımın görünürlüğü de sizin elinizde. Bu konuda hassas olunması gereken bir konu aslında. Sosyal medyada paylaşılan her alanın süreci faklı bir süreçte işliyor. Çünkü bunların depolama alanı yurtdışında Amerika’da, kişilerin ileride yargılama sürecinde zorluklar yaşanıyor, savcılık tarafında sorunlar yaşanıyor. Paylaşılanın ekran görüntüsünü alıp suç duyurusun da bulunsanız bile tam anlamı ile dayanağını tespit etmek biraz zaman alabiliyor. Tabi kişinin kendi telefonun da savcılık kararı ile inceleme yapılması ayrı ayrı zor süreçler. Kişinin kabul etmesi bunun yan delillerle desteklenmesi ile birlikte yayının içeriğine göre yayın hakaret suçumu oluşturuyor araştırılır. Bilişim suçları kapsamında gerekli yargılamalar yapılıyor ve gerekli cezalar veriliyor.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; Bir şahış bir şahsa kasten koronavirüs bulaştırırsa ve tedbirlere uymazsa hukuki süreci nedir?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: sosyal medyada bunlara şahit olduk hasta ruhlu kişilerin apartman girişlerine asansörleri pislettiğini gördük ve bununla ilgili süreç başlatıldı. Tabi ki bunun ir sonucu olması lazım. Tabi bu durumda suç duyurusunda buluna bilinilir. Koronavirüs tedbirlerine uymayan bir kısım var,bununla ilgilide kabahatller kanunu çerçevesinde para cezaları kesiliyor.  Bu hassas dönem saclıklar bununla ilgili işlemleri yaparlar.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; İş yerinde çalıştığımız süre içerisinde koronavirüse yakalanırsak bu iş kazası olarak sayılır mı?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: işyerinin bu kapsamda alması gereken tedbirleri tam almamasından dolayı hastalığa yakalanmış olar anladım. Bu işyerinde bir kusur olası lazım iş kazaların değerlendirilecek unsurları var. Covid-19 zarar oluştuğunu var sayarsak,bunun tedavi olduktan sonra vücut bütünlüğünü bozacak bir hasar  olduğu tespit edilmeli. Bununla ilgili gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra çok bir mükellefiyet alacağını düşünmüyorum, ama bu vatandaşımız o işyerinde çalıştığında yakalanmış olabilir fakat oradan çıktıktan sonra her hangi bir market alışveriş yaparken veya herhangi bir dostuyla sohbet ederken de yakalanmış olabilir bu bira belirsiz.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; Nafaka Türkiye’nin kanayan yarası, boşanan erkekler süresiz nafaka ödemek zorunda kalıyor bu konuda bir çalışma var mıdır? Bu sürçe nasıl ilerliyor?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: boşanan bir çiftin, kadının süresiz bir nafaka laması gibi bir öngörü varsa da kadının yeniden evlenmesi halinde ödeme yükümlülüğü halinde ortadan kalkıyor. Nafaka yoksulluğa düşecek bir kişiye verilene nafaka deniyor. Kadın eğer bir işe girerse bile nafaka ortadan kalkmasa bile eşi ondan daha koşularda olabilir ama nafakanın azaltılması mümkün. Ama bu taleple olabilecek şeyler. Şunu belirtmek gerekirse, nafaka konusunda taslak çalışması var. Toplumuzda bulunduğum durumda kadının gördüğü şiddet ve erkeğe karşı daha ekonomik anlamda ki zayıflığı göz önünde bulundurulursa bunun çok dikkatli yapılması gerekir.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; koronavirüs sürecinde Adliyede süreç nasıl ilerliyor?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: Koronavirüs sürecinde kişilerin sosyal izolasyona dikkat etmesi gereken bir süreç. Bu süreçte de adliyede yaşamımızda vatandaşların yoğun olarak girdiği bir ortamdı. Bilim kurulunun tavsiyelerin doğrultusunda izolasyon sağlanırken, bir yandan da arkadaşlarımızın ve kişilerin hak kayıtlarına uğramamasına uğramamsı gerekiyordu. Bu kapsamda bütün ülkeyi ilgilendiren bir karar verildi. İcra iflas kanunu ile ilgili ilk genel sağlığın tehlikeye girmesi maddesi gerekçesine dayanarak, tüm icra takiplerini durdurdu. Bu Türkiye’de ilk defa durdu. İcra iflas takiplerinin durması ile aynı zamanda torba kanun ile idari cezai ve usule ilişkin sürelerin durdurulmasına karar verildi. Ve icra iflas takip başlatma da durduruldu.  Bunun dışında suç yaptırımı olan işler kapsam dışı bırakıldı. Bu kanunda HSK’ya bir yetki verildi, tutuklu işler istisna olmak kaydı ile kamu davası açmayı, keşiflerin yapılmasını 30 nisan kadar ertelendi. Bu süreçte tutukluluk değerlendirmeleri konusunda sıkıntı yaşandı. Tutukluluk içeren duruşmaları normal bir duruşma usulü gibi yapıyordu, çok sanıklı dosyalarda segbisle bağlanma bağlan sorunu olduğu durumlarda hem zaman açısından hem de salgın hastalık açısından riskli durumlar ortaya çıkabiliyordu. Şimdi bütün Türkiye’de uygulanmaya başlandı, tutukluluk değerlendirmelerini şuanda kağıt üzerinde yapıyorlar. Bugün Cumhurbaşkanı 7226 kanun kapsamında bir defalığın kendisine süre uzatma yetkisini değerlendirerek 15 Haziran’a kadar süre uzatılması öngörülüyor.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa; Bu süreçte Edirne Barosun çalışmaları nelerdir? 1923 Edirne barosu dergisi ile ilgili çalışmalar var mı?
Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar: Covid-19 döneminde yönetimimizde ki arkadaşlarla 13 Martta toplanarak yemin törenlerini, etkinlikleri, seminerleri 10 Nisana erteledik. Ve bu süreçte baromuzu dezenfekte ettik.  Baro binamızda çalışan personelimizin çalışma sayısını azalttık.  Ve süreyi 30 Nisana kadar uzattık çalışan personelin çalışma saatlerini kısıtlayarak 12 ile 17 saatleri arasına çekti. Şuanda baro çalışmalarımız evden gerçekleştiriyoruz. Bütün personelimiz evlerinde. Hizmetler aksamıyor. Bu dönede 65 yaş üstü meslektaşlarımız için personelimiz cansiperane bir şekilde çalışıyor. 65 yaş üstü bir meslektaşımız ekmek ilaç ne istese hemen götürülüyor.  Salgının seyrine göre kararları güncelleyerek meslektaşlarımıza bildiriyoruz. Birçok sektör bu salgından etkilenirken genç meslektaşımızda bundan çok etkilendi. Onlara da yardım etmeye çalışıyoruz adalet bakanlığı ve baro başkanlığı hesabından yardım etmeye çalışıyoruz. Edirne Barosu 1923 dergisi, bizim yönetim dönemizde çıkartılan bir dergi. İlk sayısını ekim ayında çıkartmıştık ikinci sayısını şubat ayında çıkarttık, üçüncü sayısını haziran ayında çıkartacağız. Salgın hastalığı nedeniyle bu süreçte Covide yönelik bir dergi olacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”