KÖSE HASTALIĞINA ÇARE KOMŞUDA MI?

KÖSE HASTALIĞINA ÇARE KOMŞUDA MI?

KÖSE HASTALIĞINA ÇARE KOMŞUDA MI?

KÖSE HASTALIĞINA ÇARE KOMŞUDA MI?
24 Haziran 2019 - 06:00

YEŞİM DRAMALI
Edirne genelinde ayçiçeğinde 400 bin dekar alanda etkili olan köse hastalığına çiftçinin çareyi Yunanistan’dan aldığı ilaçlarla aradığı iddiaları hakkında Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı önemli açıklamalarda bulundu.
Ayçiçeğinde köse hastalığı  dolayısı ile çiftçiler tarlalarını 3-4 defa ekip bozması  üzerine, Türkiye’de ki ilaçlardan çareyi bulamayınca, komşu ülke Yunanistan’da  çare araması ideaları  üzerine Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı yaptığı açılamada, bu yıl Ayçiçeği sıkıntılı bir süreçten geçtiği için çiftçi farklı ilaçlar çözüm aradı diyen Arabacı, Yunanistan’dan ki ilaçların ne kadar faydası olur,olmaz  uzmanlar tarafından incelenmeden çiftçimize öneremeyiz dedi.
Ayçiçeği sıkıntılı süreçten geçiyor, defalarca ekili alanlar bozuldu. Türkiye'de hastalıkla mücadele edecek ilaç bulunamadı. Aynı coğrafyaya sahip Yunanistan'dan getirdiği kaliteli ilaçlarla bu hastalıkla ilgili sorunu bazı üreticiler çözdüğünü iddia ediliyor. Bu konuda düşünceniz nedir? Soru su üzerine Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ; “Şu anda bize yurtdışından geldi şu ilacı attığımızda bu hastalık geçecek diye net bir bilgi gelmedi, kullanan hiç bir arkadaşımızı duymadım. Bu ilaç ne kadar faydalı ya da değil araştırmak gerekir, bilmediğimiz konuda yorum yapmak yanlış olur. Araştırma Enstitümüzde araştırıp inceledikten sonra bu ilacı yönlendirmek gerekir”dedi.
KÖSEYE DAYANIKLI ÇEŞİTLER GELİŞTİRİYOR
Hüseyin Arabacı köse hastalığına dayanıklı tohumların üretildiğini şöyle devam etti ; “Köse hastalığı, kendi kendini yıllar geçtikçe artabilen bir hastalık. Firmalar köseye dayanıklı çeşitler geliştiriyor fakat üç dört yıl verimli oluyor. Sonra kösenin farklı ırkı çıkıyor daha dayanıklı çeşitler çıkıyor. İlacı atıp bu hastalığı önleme gibi bir şansımız yok. Hava şartları çok önemli. Toprak ısısı yükselmediği sürece ekiliş yapmayalım. Erken ekim bu hastalığın çoğalmasını sağlıyor. Çiftçi olarak toprak ısısının uygun olduğu dönemde ekim yapmalıyız. Bu yıl hava şartları uygun gitti. 170 bin dönüm araziden sadece köse hastalığından bozulan araziden bahsettik. Bozup ektikten sonra da ayçiçeğini kesen kurtlar türedi. Buna ilaç atsak da çok etkili olamadık. Bundan dolayı iki üç defa tarlasını bozanlar oldu. Sadece 170 bin dönüm normal hastalıktan dolayı fakat bu nedenlerden dolayı da ciddi alan bozuldu. Firma yetkilisi arkadaşlara, 'Köseye tölaranslı çeşitleri piyasaya sürmeyelim. Daha dayanıklı çeşitler yetiştirelim çiftçiyi mağdur etmeyelim' dedim. Maliyetinin hepsi olmasa da bir kısmını karşılaması için ricada bulundum. 'Bu sadece bizimle alakalı değil hava şartlarından kaynaklandığını söyleyip kabul etmediler” diye açıkladı.
BU HASTALIK SİGORTA KAPSAMINA ALINMALI
Tarsim Bölge Müdürlüğü ile görüşme yapan Arabacı; “'Hastalık var bu artık sigorta kapsamına alınmasını, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini talep ettim. Şu anda kapsamda değil ama önümüzdeki dönemlerde olabileceğini söyledi. Lalapaşa ve diğer ilçe ziraat odası başkanlarımızla birlikte Tarım Bakanlığı'na, Cumhurbaşkanlığına, Türkiye Ziraat Odası üst birliğimize iletilmek üzere bir dilekçe hazırladık. Töleranslı çeşitlerin piyasaya sürülmemesi, bakanlığımızın dayanıklı çeşitlerin piyasaya sürülmesini kendilerinden talep ettik. Önümüzdeki dönemde hem bakanlığımızın hem de tohum yetiştirici firmalarımızın daha dikkatli olup özen göstermesini, daha dayanıklı çeşitleri piyasaya sürmelerini bekliyoruz.”şekelinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ