KÖYLERDE SU SIKINTISI ARTIYOR

KÖYLERDE SU SIKINTISI ARTIYOR

KÖYLERDE SU SIKINTISI ARTIYOR

KÖYLERDE SU SIKINTISI ARTIYOR
08 Kasım 2019 - 09:35
Reklam

YEŞİM DRAMALI
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısında Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlana raporda, Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinde içme suyu depo bakımlarının, çevre düzenin ve dağıtım vanaların eksikliği meclise sunuldu.  Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu raporuna göre Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinde içme suyunun çiftliklerde hayvanları sulamak için kullanıldığı için bazı köylerde su sıkıntısı çektiği belirtildi.
Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre toplam 27 köyden 18 köyde depoların eksiklerin olduğu ve tüm köylerde ayrıştırıcı vanalar uzun yıllar önce Köy Hizmetleri döneminde yapıldığı için ekonomik ömrünün bitmiş olduğu komisyon tarafından açıklandı.
Köylerde yaşanan su sıkıntıları ile ilgili konuşan Lalapaşa AK Parti Meclis üyesi Secaattin Uyur; “Su sıkıntısı çektiğimiz köylerden bir tanesi Hacıdanışment. Hacıdanışment köyüne geçen yıl Vaysal köyünden 300 bin lira maliyetten KÖYDES programı ile su getirildi.  Hacıdanışment köyümüzde 2 bin 939 tane küçük baş hayvan, bin 432 tane büyük baş hayvan ve yaklaşık 7 köyden 109 öğrencisi geliyor buraya. Biz geçen yıl Hacıdanışment köyüne köylere hizmet götürme hizmet götürme programında KÖYDES programında bir sondaj kuyusu açtık. Fakat sondaj kuyusundan çıkan su içmeye elverişli çıkmadı. Bu bölgede zemin etüttü yapıldı su çıkmıyor. Bu yıl aciliyetten  kasım ayı içerisinde Hacıdanışment köyüne ama Lalapaşa’dan, ama Sinan’ın kanaları var Kavaklı’dan geçen buradan su gelmesi lazım. Şuan orada birkaç günden beri su akmıyor.  Tatarlar gruptan Hacıdanışmente bizim suyumuz geliyor. Burada bir işletme yapıldı. Tatarlar’la Süleyman Danışment tam orta yerine yapılan işletmede olan 40 hayvana sapla yöntemi ile çiftliğe su vermişler. Biz orada 40 hayvana su vereceğimize, Hacıdanışment köyünde 2 bin 940 tane küçükbaş 1500 tane de büyük baş hayvan var. Bu işletmelere ama tankerle ama başka bir çözümle kendilerini idare etsinler. Süloğlu Tatarların suyu çoksa 2 kilometre daha kasınlar, Tatarlar’da ki depodan direk alırsa, Süleyman Danişment’in suyu kesilmeyecek. Oradan saplama alırsa Süleyman Danışmet’te de yaz ayalarında su sıkıntısı yaşanacak” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...