KURAKLIK AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİ VURDU

KURAKLIK AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİ VURDU

KURAKLIK AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİ VURDU

KURAKLIK AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİ VURDU
07 Ağustos 2020 - 07:16

YEŞİM DRAMALI-BEGÜM DENKTEN
 
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, kuraklık nedeniyle ayçiçeği hasadında düşük verim beklendiğini belirtti.
Kış ayların kurak geçmesi ile ayçiçeği ekimi zamanında yeteri kadar suyu alamadığı için bu yıl geçen yılkı verem beklenmediğini vurgulayan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün;“Trakya birlikte ayçiçeği alımları, biçimleri başlamak üzere. Ayçiçeği hasadı  yer yer Edirne bölgesi  ve Edirne’den başka ufak ufak her yerde başladı. 48 kooperatifimizde 110 alım yerimizde bu alımlarımız devam edecek fakat böyle bir seneyi değerlendirdiğimizde geçen yıl ki verimi bulma şansımızın olmadığı gözüküyor.  Bu da gözle görünür vaziyette gözüküyor. Bununla beraber ayçiçeğinin Edirne, Lalapaşa, Süloğlu, Kırklareli’nin bir kısmı, Kofçaz ve hemen hemen bütün bölgelerde verim düşüklüğüne sebep olacak bir sıcak hava dalgasına denk geldik. 38, 40 derecelik sıcakta ayçiçeklerini hemen hemen her yerde sıkıntıya soktu. Bir verim kaybımızın olacağı gerçek ama buna yapacak bir şey yok. Kışın olmaması, yağışların olmaması teveliyetinde bu sene biraz verimlerimiz düşük olacak. Buna rağmen her şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bununla beraber ayçiçeği alım yerlerimizin hepsinin hazırlıkları devam ediyor. Maddi olarak da manevi olarak da her şeye hazırız.  Pandemiyi de dikkate alarak bir şekilde alımlarımızı yapacağız. İnşallah verimlerimiz iyi olur, güzel olur. Beklentimiz bunlar” dedi.
 
Alım fiyatı henüz açıklanmadığını Tarım Banlığı ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Akgün; “Fiyatla ilgili bölümü sayın tarım bakanımızla beraber çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu beş on gün içinde de bunu bir yere taşımız oluruz.  Ve herkes bu fiyatı açıklar sayın bakanımız. Bununla ilgili tabi çalışmalar devam ederken herkesin beklentisi fiyatın iyi bir konumda olması. Bizde çiftçi olarak da birlik olarak da biz ortağımızın malını en iyi şekilde, en yüksek şekilde almak için bütün hazırlıklarımızı yaptık. Yönetim kurulu ve arkadaşlarımızla beraber bunların bugünlerde değerlendirmelerini yaparak sayın bakanımızın da, bakanlıkla görüşmelerimiz devam ederek , herhalde 10-15 gün içinde bu fiyat açıklaması olur” diye kaydetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU