MECLİSİ GEREN DİLEKÇE

MECLİSİ GEREN DİLEKÇE

MECLİSİ GEREN DİLEKÇE

MECLİSİ GEREN DİLEKÇE
03 Eylül 2021 - 22:48

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in, Edirne İl Genel Meclisine gönderdiği dilekçe meclis üyeleri arasında gerginliğe sebep oldu.
Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından gönderilen dilekçede yol ağında olmayan Mecidiye köyü-Uzunkum plajı sahil ulaşım yolunda çalışmalar yapılması talep edildi. Yine yol ağında olmayan Mecidiye köyünden Uzunkum plajı sahil ulaşım yolunun 2021 yılı yatırım programı 1. kat asfalt statik kaplama programına alınması talep edildi.
CHP ve İYİ Parti Grubu söz konusu yolun yol ağında olmadığını; bu nedenle dilekçenin yasal olmadığını ifade ederek, yolun yol ağına alınması için çalışmalar yapılması gerektiğini ve konunun araştırılmak üzere Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy komisyonuna havale edilmesini önerdiler.  CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yol ağında olmayan bir yerin acilen asfaltlama çalışmasını yapmak istiyoruz. Edirne’nin her noktasına çakılacak çivide varız; buna bir itirazımız yok. Ama öncelik sıralamalarını belirtmekte fayda var. Biz yapılmasın demiyoruz; komisyona sevk edilsin. Komisyon gidip çalışmalarını yapsın. Meclisin görevi araştırmaktır; ondan sonra kararını almaktır. Biz neyi araştırdık da hemen geçsin istiyoruz. Bir yerin yol ağına alınması meclise gelmeden önce birçok kurumdan geçecek, birçok çalışma yapılacak. Bunlar olmadan yasal olmayan bir şeyi paldır küldür, ki ben öğrendim başlanmış bile yola. Bu şekilde yapılması yanlış. Biz neden hukuksuz bir şekilde hareket edelim. Bunu meclisin aslında hiç tartışmaması bile gerekiyor. Biz kendi yetkimizi devrediyoruz, ondan sonra da bağırıyoruz. CHP Grubu olarak Valilik’ten gelen yazının çalışılmak üzere ilgili komisyona havalesini arz ediyoruz.” dedi.
AK Parti Grubu ise dilekçenin Vali Canalp’ten geldiği gibi oylanmasını talep etti.  Bu taleple ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, “ Bu 2 hizmetin bir an önce hayata geçmesi noktasında bir düşüncemiz vardı. Olumlu düşünüyoruz. Yol ağımıza alınabilir. Bir an önce hizmete akışı sağlanabilir. Bunlar istense olmaz mı? AK Parti grubu olarak bahse konu mevzunun Valilik’ten geldiği şekilde kabulünü arz ediyorum.” İfade etti.
Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş de konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, söz konusu dilekçenin yasal olmadığını ifade ederek; “Yol ağımızda olmayan bir karara imza attığınızda yasalara göre de suç işlersiniz. Şimdi bu meclise suç mu işletelim siz böyle istediğiniz için. Yoksa her şeyi tartışarak, konuşarak, araştırarak, inceleyerek doğru şeyleri mi yapalım. Birinci kararda yol ağımızda olduğu için hiç tereddüt etmedik bütün CHP’li ve İYİ Partili üyeler dedi ki yapılması lazım. Bir tek eleştirimiz vardı; niye talepten önce yapıldı. Önce talep gelsin karar alınsın, sonra yapılsın dendi. Diğer konuda da zaten yol ağımızda değil, yol ağımızda olmayan bir yere nasıl kaynak aktaralım. Hemen acil karar istiyorsunuz. Biz yine olumsuz bakmıyoruz. Bölgemizde yapılacak her türlü yatırımda katkı vermeye hazırız. Yeter ki doğru bilgi gelsin. Doğru bilgiler neticesinde bunları araştıralım, inceleyelim suç işlemeden karar verelim ve bölgemize hizmet olarak geri gelsin. Bundan daha masumane bir talep olabilir mi?” dedi.
Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından yapılan oylamalarda; konunun Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy komisyonuna havale edilmesi CHP ve İYİ Parti Grubu tarafından kabul edilirken, AK Parti Grubu bu oylamada çekimser kaldı. Diğer oylamada ise talep dilekçesinin Vali Canalp’ten geldiği şekilde kabul edilmesi AK Parti Grubu tarafından kabul edilirken, CHP ve İYİ Parti Grupları çekimser kaldı. Buna göre; söz konusu talep dilekçesi oyçokluğuyla Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy komisyonuna havale edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI