MERA PARASINA AÇIKLIK GETİRDİ; PROJE GÜZEL...

MERA PARASINA AÇIKLIK GETİRDİ; PROJE GÜZEL AMA YANLIŞ AKSETTİRİLDİ

MERA PARASINA AÇIKLIK GETİRDİ; PROJE GÜZEL AMA YANLIŞ AKSETTİRİLDİ

MERA PARASINA AÇIKLIK GETİRDİ; PROJE GÜZEL AMA YANLIŞ AKSETTİRİLDİ
29 Mayıs 2020 - 00:18
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Meralarda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için otlakiye ücreti projesinin yeni bir uygulama olmadığına dikkat çeken Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Dışarıdan birileri gelip bizim meralarımızı kiralayacağına biz meralarımıza sahip çıkalım, kaba yem ihtiyacımızı kendi meramızdan karşılayalım. Bu güzel bir şey aslında ama yanlış aksettirildi.”açıklamasında bulundu.
Meralarda otlayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için otlakiye bedeli talep edilmesi, sosyal medyada yayılması ile birlikte açıklama yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “ 1998 yılında bakanlığın uyguladığı kanunda yer alan madde ile meraların ıslahı, kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticilerinden muhtarlıklar aracılığıyla senelik ücret talep edildiğini, ancak bugüne kadar uygulanmadı. Hiçbir muhtarlıkta para toplanmadı. Bakanlığın uygulamış olduğu kanunda 26. Madde de var. Ancak para toplanması konusunda hiçbir yıl yaptırım uygulanmadı. Bu evraklar her sene Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından muhtarlıklara gönderiliyor. Ama hiçbir köy muhtarı para toplamadı bununla ilgili. İl Müdürlüğü de neden para toplanmıyor diye üzerine düşmedi. Buradaki amaç hayvanların kaba yem ihtiyacını meralardan karşılayabilmek. Yani kaba ihtiyacının bir kısmını meradan karşılamak, üreticinin maliyetini düşürmek” dedi.
Edirne’de ücretlerin ise; 10 lira hayvan başına istenen rakam. Meraya hayvanlarını salan çiftçilerden Edirne’de küçükbaş için 2 lira,  büyük baş için de hayvan başına 10 lira. Bu aylık değil senede bir kere istenen bir ücret olduğunu açıklayan Arabacı; “Geçen sene Uzgaç Köyü’nde otu biçtiler, hayvancılara sattılar ve satılan ot parasıyla da gübre alıp tekrar meralarını gübrelediler. Bu projenin amacı bu aslında ama bugünlerde ciddi bir şekilde gündeme geldi. Dışarıdan birileri gelip bizim meralarımızı kiralayacağına biz meralarımıza sahip çıkalım, kaba yem ihtiyacımızı kendi meramızdan karşılayalım. Bu güzel bir şey aslında ama yanlış aksettirildi. Sosyal medyada bakanlık bize hayvanlarımızı bile meraya saldırmayacak gibi paylaşımlar gördüm. Öyle bir şey yok.  Herkes hayvanını salıyor, kimse de böyle bir para ödemedi bugüne kadar.   Sonuç olarak bakanlığın uyguladığı mera ıslah amaçlı bir proje. Kanunda var ama hiçbir zaman yaptırımı olmadı, kimse mecbur tutulmadı. Böyle bir para da hiçbir zaman toplanmadı. Köylümüz çiftçimiz hayvanlarını merasına salıyor, salmaya da devam edecektir” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ