MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILIYOR...

MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILIYOR MU?

MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILIYOR MU?

MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAPATILIYOR MU?
14 Eylül 2019 - 08:32

MERT SOYLU
1958’den bu yana doğa koruma çalışmaları yürüten Cumhuriyet döneminin en önemli kurumlarından biri olarak nitelendirilen Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılacağı iddia ediliyor.
Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılacağı ile ilgili olarak konuşan Edirne İYİ Parti Milletvekili Orhan Çakırlar, “ Türkiye’nin doğal varlıklarının korunması konusunda en önemli anayasal kurumlardan biri olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) kapatılıyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yapılması planlanan değişiklikle ilgili hazırlanan taslağa göre Cumhuriyet döneminin en deneyimli doğa koruma uzmanlarını bünyesinde barındıran DKMP kapatılarak, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde üç ayrı daire başkanlığı içinde eritilmesi planlanıyor.
AKILLI BİR İŞ DEĞİL
1958’den bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman Bakanlığı ve Köy İşleri Bakanlığı gibi çeşitli bakanlıklarda faaliyet göstermiştir. Buna sadece milli park olarak bakmamız lazım. Türkiye’de ve Dünya’da önemli gen merkezleri vardır. Hala eski bitkilerin genlerinden faydalanarak üretimlerinin kalitelerini artıracak önemli gen merkezlerinden biride Türkiye’dir. 60 yıldan bu yana faaliyet gösteren kurumda  ciddi bir uzman kadrosu var. Bu kurumda önemli insan kaynağı ve belgeler vardır. Bunların durumlarını incelemeden böyle bir karar alacakları çok doğru olacağı kanaatini taşımıyorum.
Türkiye’de 600 tane koruma altında olan var. Milli park ve koruma altına alınmış yerler var. Enez ilçesinde bulunan Gala Gölü ciddi oranda  bitki ve hayvan türleri bakımından zengin bir yer. Bunlar kapatıldı yada satıldığında ne olacak. Şuanda sarı zambağı, su zambağı görmeyen binlerce insan vardır. Bunlar unutuldu ama Gala Gölü’nde bunlar var. İnşallah bu kararname Cumhurbaşkanlığından geri döner” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK