MİNİK ELİF’TEN ANLAMLI MESAJ

MİNİK ELİF’TEN ANLAMLI MESAJ

MİNİK ELİF’TEN ANLAMLI MESAJ

MİNİK ELİF’TEN ANLAMLI MESAJ
21 Kasım 2020 - 11:31

Dünya çocuk hakları günü dolayısı ile Ülkü Ocaklarında düzenlenen basın toplantısında 7 yaşında ki Elif Özkan, çocukların hakları konusunda büyüklerine mesaj vererek, “Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var” dedi.
20 Kasım dünya çocuk hakları günü dolayısı ile 7 yaşında ki minik Elif Özkan büyüklerine seslenerek; “Benim ve dünyadaki diğer çocukların, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavramdır; çocuk hakları. Tüm çocukların hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta. İşte bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve benim haklarımı korumak adına; 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” imzalandı. Bu anlaşmayla; benim ve dünyadaki tüm çocukların hakları koruma altına alındı. Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakmanın bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye, benim haklarımı korumak için anlaşmayı 1995 yılında kabul etti.  Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var. Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var! 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun” dedi.
Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli ise ; “Biz 2023’e, lider Türkiye hedefine hazırlanan gençleriz. Ülkü ocakları olarak bizim en büyük vazifemiz Türk gençliğini yarınlara, bu ülkenin geleceğine hazırlamak. Biz de bu niyetle en alt yaş grubundan Elif kardeşimiz gibi 8, 9 yaşındaki kardeşlerimizle ilgilenmek ve bunları geleceğin lider Türkiye’sine hazırlamak. Belirlediğimiz bu stratejiyle 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik” diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI