MİNİKLER EDİRNE’Yİ ‘KIRKPINAR...

MİNİKLER EDİRNE’Yİ ‘KIRKPINAR EFSANESİ’ YAPBOZLA TANIDI

MİNİKLER EDİRNE’Yİ ‘KIRKPINAR EFSANESİ’ YAPBOZLA TANIDI

MİNİKLER EDİRNE’Yİ ‘KIRKPINAR EFSANESİ’ YAPBOZLA TANIDI
22 Haziran 2020 - 02:19

YEŞİM DRAMALI
Konya’da bir anaokulu tarafından başlatılan “81 İlin Şehir Efsanesi” adlı e-twinning projesi kapsamında Edirne’yi de Ayşekadın Anaokulu ‘Kırkpınar Efsanesi’ yapboz yaparak tanıttı.
Proje kurucu okul tarafından Türkiye iller haritasından oluşan, boyu 2,80 cm olan yap-boz hazırlandı. Yap-bozun Edirne’ye ayrılan kısmı için Selimiye Camii, Kırkpınar Güreşleri, ‘Sultanların Şehri’ yazısı, Meriç Nehri ile Köprüsü, mis sabunları, aynalı süpürge ve Edirne ciğeri resimleri baskı yapılarak proje kurucu okula sergilenmek üzere Edirne Ayşekadın Anaokulu öğrencilerinin yapmış olduğu “Kırkpınar Efsanesi” yapboz gönderildi.
Öğrenciler bu projeyi hazırlarken hem eğlendiklerini hem de Edirne’nin tarihi mekanlarını tanıma imkanı bulduklarını belirten Ayşekadın Anaokulu Müdürü Nurten Özdemir, “Öğrencilerimizle birlikte keyifli bir projede yer alarak, Serhad kentimiz Edirne’mizi tanıttık, proje içinde Meriç Nehri ve Köprüsü, mis sabunu gibi şehre ait değerlerin resimlerinin baskısının yapıldığını söyledi.
Ayşekadın Anaokulu Müdürü Nurten Özdemir proje hakkında yaptığı açıklamada; “ Bu projeye okulumuzun 5 yaş E Şubesi ile katıldık. Öğrencilerimiz, yaşadıkları şehir ve şehrimizle özdeşleşen Kırkpınar Efsanesi hakkında daha fazla bilgi sahibi oldular ve başka illerin de efsanelerini merak ettiler. Yapılan etkinliklerle kültürel değerlerimizi keşfettiler, grup içinde ve bireysel olarak aktif çalışmayı öğrenip içselleştirerek kendini ifade edebilme becerilerini geliştirdiler.Proje kapsamında logo, afiş ve pano hazırlanıp drama, şiir okuma, sanatsal etkinlikler ve oyun oynama etkinlikleri ile efsanenin tanıtımı sağlandı. Öğrencilerimiz, belirlenen tarih ve saatte yapılan webinar aracılığıyla proje kurucu okul öğrencileri ile tanışma fırsatı bularak yeni arkadaşlıklar kazandılar ve kardeş sınıf seçtiler”dedi.
 Özdemir, yapılan webinar tanışmasında öğrencilerin çok heyecanlı ve çok mutlu olduklarını gözlemlediğini hatta öğrencilerin ilkokula başladıktan sonra kardeş sınıflarına mektup yazarak ‘81 İlin Şehir Efsaneleri’nde Edirne’yi ve daha fazla efsanelerini birbirlerine yazarak anlatacaklarını söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...