OKULLARDA ALINMAYAN ÖNLEMLER VAKALARI ARTTIRIYOR

OKULLARDA ALINMAYAN ÖNLEMLER VAKALARI ARTTIRIYOR

OKULLARDA ALINMAYAN ÖNLEMLER VAKALARI ARTTIRIYOR

OKULLARDA ALINMAYAN ÖNLEMLER VAKALARI ARTTIRIYOR
13 Ekim 2021 - 09:16

Edirne’de okullarda yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle korona virüs vakalarının arttığını belirten Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, tedavi için hastaneye yatırılan hastaların da yüzde 95’inin aşısız olduğunu vurguladı.
Kovid-19'la mücadelede ağır hastalık tablolarının ve ölümlerin önüne geçmenin tek çözümünün aşı olduğunu ve herkesi aşı olmaya davet eden Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, yeni tip korona virüs salgını üzerinden 18 aydan fazla süre geçti bu nedenle dünya genelinde 240 milyon kişinin hastalandı. Vefat eden insan sayısı yaklaşık 5 milyon. Bu güne kadar aşılama çalışmalarında dünya genelinde 6,5 milyar doz üzerinde aşılama yapıldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 18 yaş üstü bireylerin yüzde 75'inin aşılandığın belirtilmektedir. Bu oranının salgını sonlandırmak için yeterli olmadığını dile getirdi. Pandemi dünyayı tehdit eden bir salgında 18 yaş üstünde değil tüm nüfus üzerinden oranlama yapılması gerekir.
VİRÜSE KARŞI TOPLUMUN YÜZDE 85'İNİN AŞILI OLMASI GEREKİYOR
Virüse karşı bağışıklığın oluşabilmesi için bulaş hızına göre yapılan hesaplamalarda toplumun yüzde 85'inin aşılı olması gerekiyor. Tam doz aşılanması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı verileri sadece 18 yaş üzerini yansıtıyor. Bu veriler toplumun geneline uyarlandığında şu anda ülkemiz açısından aşılanma oranı tüm nüfusta yüzde 54-55 seviyesinde. Yani yüzde 85'e ulaşmak için daha çok yolumuz var görünüyor. Bu güne kadar aşı olamayan 18 yaş üstü bireylerin sayısı 7,5 milyon. 18 yaş altı bireylerin sayısını bilmiyoruz. Yine 18 yaş üzerinde hatırlatma dozunu olmamış insan sayısı 6,5 milyon civarından. Yani yaklaşık 13,5 milyon insan tam bağışık değil, 18 yaş üzerinde.
3 AYLIK SÜREÇTE VEFAT SAYISINDA 4,7 KAT ARTTI
Temmuz ayında açılmayla birlikte vaka sayılarında ciddi bir şekilde artış görüşmeye başladı. Türkiye’de yüz bin nüfusta temmuz ayında vaka sayısı 100 binde 42’iken bu sayısı 1 Ekim haftasına gelindiğinde 100 binde 234’lere yükseldi. Bu süreçte vaka sayısının 5.4 kat artığını görüyoruz temmuz ayından bu güne kadar ki sürede. 3 aylık bir sürede. Bu sürede vefatlar 326 iken ekim ayına gelindiğinde vefat sayısı haftalık olarak 1519 olmuş oldu.  3 aylık süreçte vefat sayısında 4.7 katlık bir artış söz konusu.
EDİRNE’DE VAKA SAYISI TEMMUZ AYININ BAŞINDAN BERİ 3 AYLIK SÜRE İÇERİSİNDE 15,5 KAT ARTMIŞ
Edirne açısından bakıldığında, temmuz ayının başında açılma süreci başladığında 100 binde 11 vaka görülürken ekim ayının başına geldiğimizde en son açıklanan vaka sayısı 100 binde 171. Yani Edirne’de vaka sayısı temmuz ayının başından beri 3 aylık süre içerisinde 15,5 kat artmış. Bu vaka sayısının artışında neler etken; okullar açıldı. Okullarda yeterli önlemlerin alınmaması burada etkendir. Vakaların soğuması ile birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı. Edirne merkezine 40 bin üzerinde öğrenci geldi. Toplumsal harekeliliğin artışı ile vaka sayılarında artış görülmekte. Komşu ülkelerden Edirne’ye alışveriş yapmak için gelenlerde artış var. Havaların soğuması ile birlikte mekanlarda yetersiz havalandırma koşulları ile birlikte vakit geçirme arttı. Doğal olarak bulaşlar artmaya başladı.
ZORUNLU PCR TESTLERİ TAKİBİ YAPILIYOR MU?
Bunun yanı sıra aşı olmamış bireylerle ilgili PCR testi zorunluluğu ile ilgili genelge yayınlandı. Ancak PCR testinin yapılıp yapılmadığı takibinin yeterli şekilde takip edilmediği öğreniyoruz. Bir aşı direnci var. Bu aşı direnci konusunda hiçbir çalışma yok ne sağlık bakanlı tarafından ne de yerelde sağlık müdürlüğü tarafından.Aşılanma yönünde hiçbir çalışma yok.
ANKETE GÖRE;16-18 YAŞ GRUBUNDA  %34,7 HİÇ AŞI YAPTIRMAK İSTEMİYOR
Yine bilgi kirliliğiyle ortaya çıkan bir aşı direnci var. Aşısız bireylerin tespit edip aşı konusunda bireylere bilgiler verip direncin kırılması gerekiyor. Sadece üniversite öğrencileri değil Veli-Der’in yapmış olduğu bir anket var sonuçlar ciddi anlamda endişe verici. Veli-Der’in anketinde  12-15 yaş grubunda ankete katılanlarda, %29 hiç aşı yaptırmayacağını yönünde, 16-18 yaş grubunda  %34.7 hiç aşı yaptırmayacağı yönünde dolayısı ile burada aşı olmamanın sonuçları konusundan insanları aydınlatmak gerekiyor.
HASTANEYE YATANLARIN %95’İ AŞISIZ
Bugün hastanelerimize bakıldığında, yatan bireylerin %95 yakını hiç aşı olmamış bireyler yada hatırlatma dozunu olmamış olan bireyler. Bunun önüne geçmek için sağlık bakanlığının paylaşmış olduğu verileri güncellemesi gerekiyor. Halka daha şeffaf bilgi vermesi gerekiyor. Gün vakalarda kaçının aşılı kaçının aşısız olduğu mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Vefatlarda da kaçının aşısız birey olduğu belirtilmesi. İnsanımız hastalığın boyutunu ancak bu şekilde anlayabilecek. Sağlık Bakanlığı başından beri verileri şeffaf bir şekilde paylaşmıyor. Bunlar yapılırsa aşı direncinin önünde ki engeller kalkabilecektir diye düşünüyorum.
PİK EDİRNE’DE YÜKSELİŞTE
PİK yaşanmasını öngörmüştük. Eylül'de bu pik ortaya çıktı ve yükseliş trendi sürüyor. Tedbirler alınmazsa yükselme devam edecek. Önlemler arttırılarak daha fazla insanın hastalığa yakalanmasını önler. Yoğun bakım gerektirecek, ölümü azaltacak tek etkin silahımız aşı. Hiçbir aşı yüzde yüz koruyucu değil. Ancak ciddi yoğun bakım tedavisinin, hastaneye yatışın ya da vefatın önüne geçebilecek elimizdeki tek çözüm aşı olmak” şeklinde açıklamalarda bulundu.HABER:YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI