ORMANLARI BİLE PARA İÇİN SATIYORLAR

ORMANLARI BİLE PARA İÇİN SATIYORLAR

ORMANLARI BİLE PARA İÇİN SATIYORLAR

ORMANLARI BİLE PARA İÇİN SATIYORLAR
24 Temmuz 2019 - 04:32

MERT SOYLU
TBMM’de çıkan yeni kararla birlikte Türkiye’deki ormanlar, büyük şirket ve holdinglere 5 yıl süreyle kiralanabilecek. Mevcut hükümetin ormanları parayla pulla geri kazanılması mümkün olmayan bu alanları özel sektöre gel ticaret yap dendiğini dile getiren Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, “Hükümet ormanları canlı ve ağaçları piyasa ürün olarak sunulabilecek” dedi.
EKOSİSTEMİN DEĞERLERİNDENDİR
TBMM’de çıkan yeni kararla birlikte ormanlardaki canlı, dikili ağaçlar da ‘orman ürünü’ kabul edilip satışa sunulmasıyla Türkiye’deki ormanlar büyük şirket ve holdinglere 5 yıl süreyle kiralanabilecek. Söz konusu madde, muhalefetin eleştirilerine rağmen meclisten geçti. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren,Ormanlar  dünyamızın oksijen ihtiyacı, biyolojik çeşitlilik, vahşi yaşam  gibi unsurlarını barındıran, ekosistemin devamlılığı için önemli değerlerindendir” dedi.
PİYASAYA ÜRÜN OLARAK SUNABİLECEKLER
Gündelik hale gelen ani iklim değişiklikleri,doğal afetler dünyamızın sonunu hızlandırdığı günümüzde, orman varlıklarımızı korunması ve arttırılmasını talep etmemiz gerekirken TBMM’de 5 yıllığına özel sektöre kiralanması kararını hayret ve öfkeyle karşıladıklarını söyleyen Eren,”Orman Genel Müdürlüğü ülkemizin bu önemli değerlerini, ormanı gençleştirmek, seyreltmek adı altında özel sektörün sınırsız kar hırsına, tahribat olanağına zemin hazırlamıştır .Bu yasayla daha önce Bakanlık tarafından tomruk haline getirilen ağaçlar orman ürünü sayılıyorken, artık tüm orman canlı ve ağaçları piyasa ürün olarak sunulabilecek” diye ifade etti.
KAPISINDAN BİLE BAKAMAYACAĞIZ
 Kamusal ortak değerlerimizden olan ormanların, özel sektöre devredildiğinde kapısından bile bakamayacağımız ,azami ticaret kaygısıyla nasıl kullanılacağını bilemediğimiz alanlara dönüştürüleceğinden kaygı duymaktayız diyen Eren,”İşin doğrusu devletin yasalardaki  koruyup geliştirme gelecek nesillere aktarılması görevi  olması gerekirken, ülkemizin parayla pulla geri kazanılması mümkün olmayan bu alanları özel sektöre gel ticaret yap demesi kabul edilemez Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE