RAPOR KRİZİ

RAPOR KRİZİ

RAPOR KRİZİ
27 Kasım 2019 - 00:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt ile AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez arasında Haziran ayından beri yaşanan rapor krizi İl Genel Meclisinde de devam etti.
İl Genel Meclisi Kasım ayı bütçe sunumuna gelen İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt ile AK Parti İl Genel Meclis üyesi Mustafa Suiçmez arasında ayçiçeğinde köse hastalığı ile ilgili araştırma raporu istemesi ardından çıkan rapor krizine Mustafa Suiçmez,Haziran temmuz ayında istediğimizde Tarım İl Müdürlüğünden net bilgi alamadık,şimdi de rapor var diyor. Bu rapor var mı, yok mu? Üretici hala zarar ziyan raporu bekliyor” dedi.
Ayçiçeği üreticisi hala rapor beklediğini açıklayan AK Parti İl Genel Meclis üyesi Mustafa Suiçmez ; “İl Genel Meclisi'nde İl Tarım Müdürümüz Atilla Bayazit'ın yaptığı sunumdaki bilgiler bakanlığımızın sitesinden her zaman ulaşabileceği veriler. Hükümetimiz her alanda ciddi destekler veriyor. Mart Nisan'da ayçiçeği ekimi başlıyor. Bu yıl ayçiçeğinde köse hastalığı yaşandı. Ben de ayçiçeği üretimi yapıyorum. İki üç ay önce Tarım Komisyonu'na araştırma önergesi verdik ve rapor hazırladık. Haziran ya da Temmuz ayında sanıyorum bu kayıtlarda da mevcut o raporu da basınımıza takdim edeceğim. Tarım Komisyonu'nda da üyeyim. O zaman bu hastalıktan ne kadar alan etkilendiğini sorduk. O gün için verdiği araştırma önergesi doğrultusunda Tarım İl Müdürlüğünden bu konuyla ilgili sağlıklı bilgi verilmedi bu da raporda da tespiti sabittir. Hatta hiç bir araştırma yapılmamış. Ziraat Odası başkanımız da bazı bilgiler verdi ve kendi imkanlarıyla bulduğu bilgiler. Tahmini bir şey çıkardık. Geçen gün il müdürümüzün sunum yaptığı gün mecliste kendisine 'Bu küçümsenecek bir olay değil. Resmi bir şey yok ama tespitlere göre 70-80 bin dekar alandan bahsediyoruz” dedi.
RAPORU TEKRAR İSTEYECEĞİZ
Tarımın şehri Edirne'de üreticin ciddi zarar gördüğüne dikkat çeken Suiçmez; “Üretici mağdur olmuştur. Böyle bir zarar tespiti raporunuz var mı?' diye ısrarla sordum. Israrla konuyu müdürümüz farklı yere çekip, 'Çiftçimiz bilinçsiz ekti, erken ekti hava şartları' dedi. Üretici bilinçlidir bilinçsizdir. Bilinçsiz ise eğitimi verecek olan da tarım il müdürlüğüdür. Bu konulara hiç girmiyorum. Her ne kadar yanlış ekim olsa da hasar tespiti zarar tespiti imzalı bir rapor var mı elinizde?' diye sordum. Var olduğunu söyledi ve bu meclis kayıtlarında da var. Ancak iki ay önce gittiğimizde böyle bir rapor olmadığını biliyorum. Daha önceki Araştırma Komisyonunda raporumuz var. Bu tür olaylar şifai bilgilerle olmaz. Tarımın şehri Edirne'de üreticimiz ciddi zarar görmüş. İstediğimiz A köyünde B köyünde arkadaşlarımız gidip il ilçe müdürlüklerinden zarar olduğu tespit edildi tutanakla imzalı rapor var mı yok mu? Elimizde veri olmalı. Zararın olduğuna dair rapor var dedi tekrar isteyeceğiz. Üreticinin beklediği rapor. İl ilçe müdürlüklerinden arkadaşlar alana çıkıp A köyünde şu kadar alan bozuldu tarafımızdan tespit yapıldı diye yazılı imzalı bir rapor olmasını üreticiler bekliyordu. Sene bitti yapılacak bir şey yok. Haziran Temmuz raporunda da var aynı soruyu o zamanda sorduk. Tarım İl Müdürlüğünde böyle bir veri çalışması olmadığına dair bilgi verilmedi. Zararımızı görelim istedik”şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI