SANAYİDE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR

SANAYİDE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR

SANAYİDE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR

SANAYİDE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR
25 Eylül 2021 - 08:57

Edirne Sanayi Sitesinin yöneticiler, sanayi sitesinin en önemli sorunlarından biri olan kalifiye eleman sorununa dikkati çekti.
Sanayi sitesinin en önemli sorunlarından biri olan kalifiye eleman yetişmemesine dikkat çeken Edirne S.S. Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Cafer Rokovet, sanayide iş olduğunu ama kalifiye eleman olmadığından ustaların işleri zamanında yetiştirmekte sıkıntı çektiğini belirterek, “böyle giderse ilerleyen dönemde sanayide usta kalmayacak” dedi.
Sanayi sitesinin en temel sorunu kalifiye eleman yetişmemesinin olduğunun altını çizen Edirne S.S. Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Cafer Rokovet; “Sanayide maalesef çırak yetişmiyor. Alttan gelen çırağımız yok. Dükkanlarımızda birçok arkadaşımız yalnız çalışıyor. Eleman bulamıyoruz. Sanat okullarında eleman yetişmediği için sanayiye de eleman gelmiyor. 18 yaşına kadar okula giden çocuk bir daha çalışmak için sanayiye gelmiyor. Çalışacak adam bulamıyoruz. İş var çalışacak kimse yok. İşlerimizde günümüzde yetiştiremiyoruz, bu durumda da iş alamıyoruz. Kendi yapacağımız kadar iş alabiliyoruz.  Sanayinin geleceğini hiç iyi görmüyoruz. Alttan gelen eleman yok. Yarın öbür gün arabası bozulanlar, servislere gidecek”dedi.
SANAT OKULU  MEZUNLARI İŞSİZ KALMIYOR
 Sanat okullarından mezun olanların hemen iş bulduğunu ifade eden Rokovet; “Bizim devletimizden talebimiz; sanat okullarına önem verilsin, çocuklara cazip hale getirilsin. Bu şekilde olursa ara eleman yetişecek. Bugün hiçbir sanat okulu mezunu çocuk boşta yok. Hepsi okulu bitirdiği gibi fabrikalarda olsun sanayide olsun her yerde kendi mesleği ile ilgili iş bulabiliyor. Ama üniversiteyi bitiren birisi maalesef aylak. Üniversite mezunu olsa bile çaycılık, garsonluk o tür işler yapıyor. Elinde bir sanat olmadığı için yapamıyor” şeklinde söyledi.
 Sanayide işin çok olduğunu fakat çalışacak elemanın olmadığını söyleyen Başkan Yardımcısı Cenap Gören, “Sanayide dükkanlarımız var ama çıraklarımız yok. Herkes dükkan istiyor, dükkanlarımız bol. Yeni sanayi sitesinde depolar boşaldığı zaman çıraklara da kalfalara da iş var” dedi.
 Böyle giderse 10 sene sonra araç sahipleri araçlarını tamir ettirmek için sanayide usta bulmayacağını söyleyen Sanayi Sitesi esnaflarından Ünal Taşkın, “işyeri sahibiyim. Çırak maalesef bulamıyoruz. Yaklaşık on yıldan beri çırak bulamıyoruz. Biz kendi işimizi kendimiz görmeye çalışıyoruz. Bizden sonra herhalde araç sahipleri araçlarını yaptırmak için yalvaracak. Ben öyle tahmin ediyorum. 5-10 sene sonrakimse araç tamiri için usta bulayabilir. Ben 50 yaşındayım. On yıl sonra bu işi yapamayabilirim. Çıraklar en kötüsü asgari ücret, Sigorta, yemek her şey bize ait. Yetişmiş bir eleman 4-5 bin lira maaş alır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI