SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR

SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR

SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR

SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
25 Haziran 2022 - 10:13
Reklam

Edirne İl Özel İdaresi tarafından Sazlıdere ve Gökçetepe köy güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme suyu hattı yapılacak.
 
Edirne İl Özel İdaresi tarafından Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu kullanımı için 12 kilometrelik ana isale hattı yapılmış olup abone bağlantılarının yapılması için Edirne İl Genel Meclisi dün Mehmet Geçmiş başkanlığında olağanüstü toplanarak Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılması, İl Genel Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.
İl Genel Meclisi dün olağanüstü Mehmet Geçmiş başkanlığında toplanarak; içme ve kullanma suyu temini için ana isale hattından abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılmasına ilişkin görüşme gerçekleştirdi.
Konuyla ilgili Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapor; Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından meclise sunulan raporda; “Komisyon olarak yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde; abonelik bağlantıları için önerimiz hane başı katkı payı alınarak Edirne İl Özel İdaresi gözetiminde, abone bağlantılarının da ön ödemeli sayaç sisteminde yapılmasının faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca Gökçetepe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait kamp bulunmaktadır.
Çevre ve Sağlık Komisyonunca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; bölgedeki konutlar sondaj ve taşıma su ile ihtiyaçlarını karşılamakta olup, kamplar ise içme suyu bulunmadığından kullanma su ihtiyacını denizden arıtarak sağlamaktadır.
Bu uygulamalar çevre sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Yer altı sularımız düzensiz ve teknik heyetin bilgisi olmadan bilgisiz bir şekilde kullanılmakta, içme sularının kanalizasyon hatlarına karışma riski bulunmaktadır. Sağlık ve temizlik açısından doğanın korunması Gökbüet Barajından su getirilmesi çok önemli olduğu gibi bölgede oturan vatandaşlarımıza da irsaliye hatları çekilerek çevre ve sağlık açısından doğacak olan olumsuzlukları önleyecektir. Zira yaz sezonunda yaklaşık olarak 80 bin ile 100 bin yazlıkçı bu bölgede tatil yapmaktadır.
Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonunun ortak düşüncesi; açıkladığımız bilgiler ve hükümler çerçevesinde, ‘Edirne İli Köy İçme Suyu Tesisleri İşletme-Bakım ve Onarım Yönetmeliği’ hükümlerine göre Keşan ilçesi, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu temini için ana isale hattından abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılmasına, Birlikçe yapılacak protokole istinaden tesisin abonelik ve işletmesine ilişkin İl Özel İdaresine katkı payı alınmasına ve diğer düzenleyici işlemlerin tesis edilmesi hususunda Edirne Valisine yetki verilmesine komisyonumuzca karar verilmiştir.” Dendi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından oylamaya sunulan rapor; oy birliğiyle kabul edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ