SEFALET BÜTÇESİNE HAYIR

SEFALET BÜTÇESİNE HAYIR

SEFALET BÜTÇESİNE HAYIR

SEFALET BÜTÇESİNE HAYIR
13 Kasım 2019 - 00:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Türkiye Kamu-Sen Edirne Şubesi hükümetin yapmış olduğu 2020 bütçesini eleştirerek, bütçenin memur bütçesi olmadığını,sefalet bütçesi olduğunu söyleyerek hükümeti eleştirdi.  Kamu Sen üyeleri basın açıklamasından  sonra bütçeye ilişkin hazırlanan mektupları PTT aracılığıyla Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile siyasi partilerin grup başkanvekillerine gönderdi.
Saraçlar caddesi PTT  önünde basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Edirne Şubesi üyeleri hükümeti eleştirerek, verirken cimri, alırken acımasız davranıyorlar, ama iş maaşlara zam yapmaya geldiğinde bir hedef enflasyondur diye utturuyorlar diye açıklama yaptılar.Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat;“Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, “memurun bütçesi değildir.Bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlarımız için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceği ortaya çıktı. Hepimizin bildiği gibi bütçe, Devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir.            Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz.Yani maaşlardan yapılan kesintiler,maaş zammını aştı.Ama  memura bu sene yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahil %10.26: yani maaşlar şimdiden erimiş durumda. Bu bütçe ile vatandaşlarımızdan toplanan vergilerin artırıldığı, sağlık harcamalarında katılım paylarının, ilaç bedellerinin ve tedavi giderlerinin büyük bölümünün vatandaşlarımızın cebinden çıkacağı, memur ve emeklinin yoksulluğa mahkûm edileceği, yaşamın biraz daha zorlaşacağı bir yıla daha başlayacağız.             Bu durumu Türkiye Kamu-Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bütçeye karşı olduğumuzu, bu bütçede memur olmadığını, bu bütçenin de memurun bütçesi olmadığını her yerde dile getiriyoruz. 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Eğer Tasarı, bu hali ile Komisyondan geçerse bir daha değiştirilmesi mümkün değil.          Eğer Komisyon Tasarıyı bu hali ile onaylarsa memurun idam fermanını imzalamış olacak. Bu nedenle Tasarıya memur maaşlarına ilişkin bir düzeltme eklenmek zorundadır.              Ardından da bir memur paketi hazırlanarak sözleşmeli personele kadro başta olmak üzere, bayram ikramiyesi, vergi dilimleri, mülakatın kaldırılması, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler gibi konular acilen çözülmeli. 
                Biz, bu konuda hazırladığımız mektuplarımızı, ülkemizin her köşesinden sayın Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine ulaştıracak ve bir çözüm üretilmesini isteyeceğiz. Kamu çalışanlarından yana olmayan politikaların bir uzantısı olan 2020 yılı bütçesi, bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıkmış, sinekten yağ çıkarma bütçesi olmuştur. 2020 yılı bütçesi, memur ve emeklinin kurban edildiği bütçe değil, memurun bütçesi olsun olmuştur”dediler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI