SELİMİYE CAMİİ RESTORASYONU 2020’DE

SELİMİYE CAMİİ RESTORASYONU 2020’DE

SELİMİYE CAMİİ RESTORASYONU 2020’DE

SELİMİYE CAMİİ RESTORASYONU 2020’DE
14 Kasım 2019 - 00:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI
İl Genel Meclisinde Kasım ayında bütçe toplantılarında Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren meclis üyelerine 2019 yılı içerisinde yapmış oldukları çalışmalarla ilgili sunum yaptı. Selimiye Camisi restorasyonu için Ankara’dan başlayın diye haber beklediklerini söyleyen Güneren, Edirne ve Kırklareli’nde de 13 kültür varlığının restorasyonu devam ettiğini belirtti.

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne ve Kırklareli’nde toplam 192 adet vakıf kültür varlığına sahip olunduğunu belirterek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü ülke çapında 220 kültür varlığının restorasyonunu yapıyor. Bu kapsamda Edirne ve Kırklareli’nde de 13 kültür varlığımızın restorasyonu yapılıyor. Restore ettiğimiz eserlerde tepeden tırnağa ne yapılması gerekiyorsa özenli bir şekilde yapıyoruz. Süleymanpaşa Camii, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı dış dükkanları, Havsa Hacı Süleyman Efendi Camii, Kadı Bedrettin Camii, Enez Fatih Camii, Edirne Merkez İsmail Ağa Camii’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Defterdar Mustafa Paşa Camii ve Lalapaşa Camii için restorasyon ihaleleri ile Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı kurşun örtüsü ihalesi gerçekleştirildi. 46 eserin kurşun kaplama işi gerçekleştirildi. Bunun dışında Kırklareli’nde de 3 eserin restorasyon çalışmaları devam ediyor” dedi.
EKMEKÇİZADE AHMET PAŞA KERVANSARAYI’NIN RESTORASYONUNDA SONA DOĞRU GELİNDİ
Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nın bir kısmının Devlet Tiyatrosuna kiralandığını belirten Güneren; “Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nın dış dükkanlarında yaptığımız restorasyon kapsamında kervansaraydaki gelişme şu anda çok net bir şekilde görülüyor. 2017’de üstü tamamen açılmıştı, 2018’de üstünde kurşun kaplamayla ilgili çalışmalarımız devam etti. Dükkanların içerisi de yapıldı. Bugün itibariyle de artık tamamen kurşunu da kaplandı, dükkânların zeminleri de yapıldı. Şu anda pencere ve kapı doğramaları yapılıyor. 1-1,5 ay içerisinde bitecek. Dükkan bölümlerinin haricinde içeride konaklama bölümü dediğimiz içerideki ana mekan var. Burası 2 bin metrekare. Sağ bölüm 800, sol bölüm 800, ortadaki fuaye ise 400 metrekare. Son dönemde girişin sağ tarafına Devlet Tiyatroları bir sahne kurdu. Edirne böylece Devlet Tiyatroları manasında bir sahneye kavuştu. Sağ taraf o şekilde kullanılıyor. Dış dükkanları da bitirdikten sonra iyi bir fonksiyon vermeyi planlıyoruz. Biz ecdadın emlakının envanterinin şu günkü mütevellisiyiz. Sayın Valimiz ‘Mutlaka Devlet Tiyatrolarını oraya yapacağız’ dedikten sonra biz Devlet Tiyatrolarına, ‘Siz kiracı olun’ dedik. Onlar olamadılar. Sayın Valimiz de, ‘Özel İdareye alalım. Onlara da kullandıralım’ diye bir formül üretti. Şu anda o formülle çalışıyor. Tiyatro önemli bir hizmet tabii ki. 1 Kasım’dan beri oyun oynanıyor orada. Önümüzdeki hafta oynanacak oyunların biletleri şu anda tükenmiş vaziyette. Sonraki haftanın biletleri henüz satışa çıkmadı. 14 gün önce biletler satışa çıkıyor; çıktığı gibi de tükeniyor. Dolayısıyla talep çok. Önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum.
SELİMİYE CAMİ RESTORASYON İÇİN ANKARA’DAN START BEKLİYOR
2020 yılı yatırım programın en önemlisi Selimiye Camisi olduğuna dikkat çeken Güneren; “2020 yılı yatırım programına baktığımızda; Selimiye Camii buradaki en önemli eserimiz. Selimiye Camii’nin restorasyonu için 2018 yılından beri dosyamız rafta bekliyor. Her şeyi hazır; sadece Ankara’nın başlayalım demesini bekliyoruz. Açık konuşmak gerekirse; 2018 ve 2019 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle biraz ara verilmişti. Ama 2020 yılı için daha ümitliyiz. Çünkü Kültür Bakanımızın ve Genel Müdürümüzün en son gerçekleştirdiği ziyarette; ‘Artık Selimiye’nin zamanı geldi’ ifadesi bizimle paylaşıldı. Biz idare olarak tamamen hazır vaziyetteyiz. Ankara’dan bize bu konuyla ilgili ödenek gönderildiği anda işe başlayacak durumdayız. Tabii büyük bir iş, önemli bir iş. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan bir eser. Özellikle uluslar arası ziyaretçiler Türkiye’ye geldiğinde çeşitli kriterlere bakıyor. Bunlardan ilki de UNESCO Listesi. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz Sultanahmet Camii’nin restorasyonunu devam ettiriyor. Aynı anda 2 işi yapmak çok doğru olmaz diye düşündüler. Sultanahmet Camii’nde yüzde 75’ler seviyesine gelindi. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu ve benzeri eserleri restore ederken, hiçbir şekilde ibadete kapatılmadan yapılmasını sağlıyor. Sultanahmet Camii, Fatih Camii ve Eminönü’ndeki Yeni Cami bu mahiyette restore ediliyor. İbadet ve ziyarete engel olmadan yapılacak, en az 3-4 yıl sürmesini planladığımız hacimli bir iş” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ