ŞİDDET FRENLENECEK, SINIRLAR ÇİZİLECEK

ŞİDDET FRENLENECEK, SINIRLAR ÇİZİLECEK

ŞİDDET FRENLENECEK, SINIRLAR ÇİZİLECEK

ŞİDDET FRENLENECEK, SINIRLAR ÇİZİLECEK
07 Mayıs 2022 - 12:08

EKAMEDER Başkanı Şahide Ağaoğlu ve dernek üyeleri, Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nü ziyaret ederek ikinci etabına start verilen ‘şiddeti frenliyoruz’ projesi hakkında temaslarda bulundu.             
       İkinci etabı Kasım ayında tamamlanacak olan şiddeti frenliyoruz projesine yönelik çalışmalar sürüyor. Erkeklere farkındalık yaratacak örnek çalışma için EKAMEDER projeyi her platformda anlatmaya devam ediyor. EKAMEDER Başkanı Şahide Ağaoğlu ve projede görev alan dernek üyeleri, Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nde Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun, Ulaşım Hizmetleri Komisyon Başkanı Avukat Filiz Gencan Akın, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin ve Zabıta Amiri Hakan Sugetiren ile bir araya geldi.  Başkan Yardımcısı Hülya Bodur derneğin başlattığı Şiddeti frenliyoruz projesi ile ilgili şunları aktardı:
               "Proje Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneğinin, Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası işbirliği Heinrich Böll Vakfı desteğiyle başlattığı bir proje. Şiddet hattına yapılan başvurularda; kadınların şiddet ortamından uzaklaşma durumunda özellikle gece taksi kullandıklarını tespit edilmesi, taksi şoförlerinin, araçlarına şiddet gören bir kadın bindiğinde nereye götürüleceği ve ne yapabileceklerine dair bilgi eksiklikleri olduğunun tespit edilmesi üzerine oluşturulmuş. Amaç taksi şoförlerini ayrımcılık, toplumsal cinsiyet ve cinsiyet temelli şiddet,  kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede yasal süreçler ve mekanizmalar hakkında bilgi vermek.
Bursa’da üçüncü, Edirne’de ikinci etabını uyguluyoruz. Birinci etapta proje Edirne ile birlikte; Van, Trabzon ve Mersin illerinde uygulandı.  2. Etapta yine Mersin,  KAMER'in Gaziantep şubesi ile Bitlis, Iğdır, Mardin Kızıltepe temsilcilikleri yer alıyor.
Proje her yapıldığı ilde çok büyük beğeni topladı.  Tüm şoförlere bu farkındalığı yaratabilmek amacındayız. Şiddet karşısında aranması gereken iletişim numaralarının da yer aldığı projenin amacını özetleyen, Türkçe, Farsça, Kürtçe, İngilizcenin yanısıra  ilimizde bulgarca broşürleri de dağıtıyoruz. Taksi duraklarını ziyaret ediyoru, broşürleri koyuyoruz. Avukat üyemiz Bezar Taşlıtepe,  yasalarla ilgili bilgiler veriyor.
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ TEMEL İNSAN HAKKIDIR
Başkan Şahide Ağaoğlu da, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna  vurgu yaparak şöyle konuştu:
"Nerede yaşıyor olursanız olun, toplumsal cinsiyet eşitliği temel bir insan hakkıdır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve buna dayalı olarak  şiddet olayları gelişmekte.  EKAMEDER olarak;  daha ilk başladığımız süreçte  kadına yönelik şiddetle mücadele ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında siyasi partilerle, tüm kadın örgütleri ile tüm mahalleler ile kadın farkındalık süreçleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları yürüttük. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin  ikinci  aşamasında belediyenin de bütçelerinin toplumsal cinsiyete göre olması diye bir çalışma yaptık. Belediye buna önceki  başkan döneminde imza koymuştu.  Bu başkan döneminde de devam etti.  Stratejik planların toplumsal cinsiyete göre olmalı ibaresini o çalışmalarımızın üzerine yazdırdık.   Bu da o çalışmaların farklı bir devamı.  Toplumda, şiddetin çok ağır yaşandığını biliyoruz. Her gün en az belgeli 3, tanımlı olmayan 3 kadının öldürüldüğünü biliyoruz. Bu farkındalıklar toplumun her tarafında dikkatlerin çekilmesi, kadınların ve zor durumda olan kişilerin korunması adına yapılan çalışmalar.  Geçen yıl 10 durakta çalışma yaptık.  Oradaki tercihimiz şuydu. Daha çok kişilere duyuralım diye en geniş taksi sayısı olan durakları tercih ettik.
11 DURAKTA FARKIDANLIĞA DEVAM
Şimdiki çalışmada da 11 durak tespit ettik. Projeyi birlikte sürdüreceğimiz arkadaşların bölgelerinde, mahallelerindeki  birbirine yakın iki durak olarak tespit ettik.  Duraklara astığımız manifestomuz  var. Bu bizim projenin genel uygulaması. Hem Ali Beye hem bize bu çalışmayı daha geniş kesime,  daha çok şoföre duyuralım talepleri üzerine, bu sene farklı ilave bir şey de yapmak istiyoruz.  Büyük bir salon toplantısı ile tüm şoförlere şiddete karşı duyarlı olacak ya da bir sorun olduğunda nasıl davranması gerektiğini öğretecek bir salon toplantısı ile şoförlerle çalışma yapalım istiyoruz.  Şimdi bizim projenin eğitim süreci başlıyor."
ŞOFÖRLERLE BÜYÜK SALON TOPLANTISI
Ulaşım Komisyonu Başkanı Avukat Filiz Gencan Akın da "Böyle büyük bir salon toplantısının çok faydalı olacağını ifade ederek, şoförlerle bir araya gelip böyle bir toplantı organize edebiliriz ve çok verimli geçeceğini düşünüyoruz. Sizler ile beraber organize ettiğimiz en geniş katılımlı toplantı ile bilgilendirme çalışması yapacağız" şeklinde konuştu.
Ulaşım Komisyonu Başkanı Av.Filiz Gencan Akın da; erkeklere yönelik farkındalık çalışmasına ilişkin, "Bu yönde bir farkındalık çalışma yapılması çok daha değerli. Çünkü kendi aramızda anlatıyoruz, birbirimizi çok iyi anlıyoruz ama asıl bunu erkeklere anlatmak gerekiyor" dedi.
HEYETİN TEK KADIN MECLİS ÜYESİ
Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun da verilen hizmetlere değinerek yaptığı bilgilendirmede  şu ifadelere yer verdi: "Edirne Belediye Meclisinde ulaşım komisyonu var. 4 kişilik Ulaşım Komisyonumuzun Başkanı Avukat Filiz Gencan Akın. Heyetimizin tek kadın meclis üyesi aynı zamanda ulaşım komisyonu başkanımız.
Özgecan cinayeti yaşandığında ilk aksiyon alan belediyelerden bir tanesi bizdik. Müessir olayın bir ticari araçta meydana gelmesi sonrasında biz ticari araç sürücülerinin bizim şehrimizde çalışanlar ile ilgili çok ciddi kısıtlamaları da hemen beraberinde getirme iradesi ortaya koyduk. Bu kararlarımız zaman içerisinde bakanlığın Türkiye genelindeki yönetmeliklerine de esin kaynağı oldu. Kamu hizmetini  bizim kontrolümüzde yaparken genel olarak biz toplumun güvenliğini asayişini, esenliğini, huzurunu düşünmek zorundayız. Bizim bu konuda geçmiş aldığımız çok katı kurallarımız var. Mümkün mertebede uyguluyoruz. Kolay kolay bunlardan taviz vermemeye özen gösteriyoruz. Bu beklide bu çalışmamız Türkiye’de bir çok yere örnek oldu. Yaptığımız  çalışmalarla mücadelenizin paydaşıyız.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ