SİGARA KEYİF DEĞİL BAĞIMLILIKTIR

SİGARA KEYİF DEĞİL BAĞIMLILIKTIR

SİGARA KEYİF DEĞİL BAĞIMLILIKTIR

SİGARA KEYİF DEĞİL BAĞIMLILIKTIR
05 Nisan 2019 - 01:13

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Ticaret Odası  toplantı salonunda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji A.B.D Başkanı Prof.Dr.İrfan Çiçin tarafından  kanser nedir?erken teshis,tedavi ,tarama ve korunma, Edirne ve dünyada kanser konulu sunum gerçekleştirildi.Kanser hücrelerin oluşmasında en büyük faktör olan sigaranın  bir an önce bırakılması gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr.Çiçin “Sigara keyif veriyor diyorsanız, bağımlısınız tıbbi desteğe ihtiyacınız var demektir. Sigara keyif verici bir şey değildir bağımlılıktır” dedi.
Kanserin hücresinin oluşumunda sigaranın etkisinin çok büyük olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji A.B.D Başkanı Prof.Dr.İrfan Çiçin  “Gelecekte kanserle çok daha sık karşılaşacağız. Bazı genlerimiz çok çalışınca kanser üretir,bazı genlerimiz ise çok çalışmasa kanser üretir. DNA’nız genetik sistemimiz onarır bunlar  bozulunca kanser ortaya çıkıyor,kanser süreci oldukça karmaşık bir süreç. Bu süreci ne tetikliyor ? çevresel faktörler,genetik faktörler ,yediğimiz yiyecekler ve sigaraya bağlıdır. Nasıl bir diyet yapalım da kanser sürecini azaltırız diye bir süreç yok. Sağlık beslenme kanseri azaltır ama elimizde bir formülümüz yok.Fakat sigarayı bırakırsanız ancak 20-30 yıl sonra kanserle ilişkilendirmeme konumu sıfırlarsınız”.
“KANSER HASTALIĞI TAKIM TARAFINDAN TEDAVİ EDİLİR”
Kanser neden öldürür? Diye sorarsanız  diyen Prof.Dr.İrfan Çiçin  “Kanser bir organda yer kaplar ve organ görevini yapamaz hale gelir. Şunu hiçbir zaman unutmayın kanseri sadece bir kişi tedavi ediyorsa yanlış tedavi ediyordur. Kanser kesinlikle bir takım tarafından tedavi edilir,kanser bir onkolog,cerah veya bir kadın doğumcunun tedavi edeceği bir hastalık değildir. Kanserden bir takım tedavi veya cerrahi müdahalelerle korunabiliriz. Üç şekilde korunabiliriz,yaşam şeklimizde sigarayı bırakmak,kanser riski varsa cerrahi yöntemlerle riski azaltmak”.
“SİGARA KEYİF VERİCİ BİR ŞEY DEĞİLDİR BAĞIMLILIKTIR”
 Kanser hücresinin oluşmasında en büyük etkenin sigara olduğuna dikkat çeken Prof.Dr.İrfan Çiçin  “Sigara rahim ağzı kanseri yapan tek faktörlerden biridir aynı zamanda. 2050 yılına kadar sigara bırakılmadığı takdirde senede 12 buçuk bin 2050 yılında ise 450 bin kişinin ölümüne neden olacak. Sigarayı derhal bırakmalıyız,bugün sigarayı bırakırsanız etkisini 20-30 yıl sonra tolumda sağlıklı olarak  göreceksiniz. Sigarayı bırakmadığınız her yıl gelecekte bir o kadar yıkıcı etki yapacaktır. Kanserden bahsederken sigarayı bırakmıyorsak hala gerisi hikaye. 50 fazla sigarada kanserojen var,birde elektronik sigara,layt sigara içen hepsi kanserojen. Eğere sigara içmediğinizde bir takım sıkıntılarınız oluyorsa,eliniz ayağınız titriyorsa bir takım fiziksel sıkıntılı semptomlar gösteriyor ve ben sigarayı seviyorum diyorsanız,özel bir keyif alıyorsanız, sigara içek için zaman ayırıyorsanız,sigaraya bağımlı sorunlar yaşıyorsanız siz bir sigara bağımlısısınız. Bu durumda kendi kendine bırakma ihtimaliniz yüzde 3’tür. Eğer sigara içerken bırakmak istiyor ve bu özellikleriniz varsa tıbbi desteğe ihtiyacınız var demektir. Sigara keyif verici bir şey değildir bağımlılıktır. İçmediğinizde krize giriyorsunuz bağımlısınız”.
YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN