TABAKOĞLU’NA ÇAĞRI

TABAKOĞLU’NA ÇAĞRI

TABAKOĞLU’NA ÇAĞRI

TABAKOĞLU’NA ÇAĞRI
03 Temmuz 2019 - 04:30
Reklam

YEŞİM DRAMALI
 
İl Genel Meclisi ikinci oturumu Başkan Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleşti. Temmuz ayı meclis çalışmalarında Köylere yönelik hizmetler ve orköy komisyon raporunun okunmasından sonra İl Genel Meclis Üyeleri tarafından Türkiye’de uygulanan tarım politikaları ile Edirne’de ki tarımın önemi ve köyden şehre göç konuşuldu.
 
Bu konuda Trakya Üniversitesi Rektörü, akademisyenleri halkın içine sokmalı artık diyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Aslında sorunları hep tartışıyoruz ama Edirne bir üniversite şehri. Ama gerçekten üniversiteden gerektiği şekilde Edirne halkının faydalandığı bir şey yok. Halkla bütünleşmeyen bir üniversitemiz var. Edirne’nin sorunlarını tespit edip çözüm önerileri sunmalı dedi.
 
Edirne halkıyla bir türlü bütünleşemeyen bir Üniversitenin olduğunu söyleyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş: Aslında sorunları hep tartışıyoruz ama Edirne bir üniversite şehri. Ama gerçekten üniversiteden gerektiği şekilde Edirne halkının faydalandığı bir şey yok. Halkla bütünleşmeyen bir üniversitemiz var. Bu eleştirileri artık yapmak zorundayız. STK’larla, devletin yetkili kurumlarıyla akademik düşünceyi halka yaymıyorlar. Edirne’nin gelişimine katkı vermiyorlar. Bire çok etkinlik yapıyorlar ama panelden öteye gitmiyor. Halkla bütünleşen, halkı aydınlatan akademik düşüncelerini göremedik. Rektör, akademisyenleri halkın içine sokmalı. Edirne’nin sorunlarını tespit edip çözüm önerileri sunmalı” dedi.
 
SUİÇMEZ; SÜLOĞLUNA TMO OFİSİ AÇALIM
Süloğlu çiftçisin çok mağdur olduğuna dikkat çeken Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez: Süloğlu ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi yok. Gelin hep beraber Süloğlu’na ofis açalım. Yapılması gereken bu. İlçedeki vatandaş haklı. Bin 130 tl’ye buğday veriyoruz diyor. Edirne’de ise ofis bin400’den buğday alıyor. Orada birkaç tüccar var istediği gibi alır. 10 ton buğdayı ofise getirse bir günde 2 bin 700 lira kazanacak. Gelin el birliği ile önümüzdeki sene Süloğlu’nda ofis açılma yeri kurulursa iyi olur.  Yede ise bir litre sütle 1 kilo 100 gram yem alabiliyoruz. Bunun olması gereken rakam 1,5 litre. Ya süt fiyatı yukarı çıkacak ya da yem piyasasının gevşemesi lazım.    Buğdayda bu yıl kimse kusura bakmayacak, burada armut piş ağzıma düş, en düşük Süloğlu bölgesinde buğday fiyatı. En büyük eksiklik Süloğlu’nda ofisin olmaması. Açılması için de el birliği ile bir şeyler yapalım” şeklinde konuştu.
 
GIDA İLE İLGİLİ CİDDİ SIKINTILAR VAR
 
Artık şapkamızı önümüze koyalım şeklinde sert eleştiri yapan CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Üstün: Ben çiftçiyim üreticiyim. Ancak ülkemizde gıda fiyatlarıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Ekmeğin, patatesin, soğanın, etin fiyatı tavan yapmış durumda. Buğday 90 kuruş bile olsa devlet aradaki girdi maliyetlerini planlasın. Geçen sene kullandığımız ilaçları çiftçiler biliyor. Tohumu gübresi ayrı. Biz Sırbistan’dan et alıyoruz. Şapkayı önümüze koyacağız. Suriye savaş halinde patates alıyoruz. Gıda ile ilgili ciddi sıkıntılar var” şeklinde konuştu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...