TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR
23 Eylül 2019 - 04:16

YEŞİM DRAMALI
Uzunköprü Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Kültür, Sanat ve Tarım Festivali kapsamında Sultan II. Murat döneminde yaptırılan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Uzun Köprü'de kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yıllardır restorasyonu yapılacak diye beklenen 3 defa ihalesi iptal edilen tarihi köprünün kemerlerinde oluşan çatlakları ve yıkılan kanatlarını gösterip ata mirasımız tarihi taş köprümüzün bir an önce onarım çalışmasına ihtiyaç duyduğunu belirten Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, “bir tarih göz göre göre yok oluyor” dedi.
Tarihi taş köprünün üzerinde yapılan geleneksel köprü yürüyüşü, 600 yıllık tarihimizin göz göre göre yok olmaya yüz tuttuğunu bizlere gösterdi. Kortejin önünde yer alan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan tarihi taş köprümüzün restorasyon çalışmalarının bir an önce başlaması gerektiğini ifade etti.
Köprünün kemerlerinde oluşan çatlakları ve yıkılan kanatlarını gösterip ata mirasımız tarihi taş köprümüzün bir an önce onarım çalışmasına ihtiyaç duyduğunu belirten başkan Becan “Her sene festival kapsamında yapmış olduğumuz tarihi köprü yürüyüşümüz bu sene daha hedefini buldu, inşallah daha çok ses getirir. Biliyorsunuz ki böyle şeyler yerel yönetimlerin elinde olmuyor, nehrin temizlenmesi gibi. Ancak vicdanları rahatsız ederek kamuoyu oluşturarak yapabiliyoruz bunları. Bugünde hedefe ulaştığımızı düşünüyorum. Benim bir amacım da var; Uzunköprü’nün kültürel ve tarihi değerlerini herkese duyurmak. Yegane eserimiz dünyada emsali yok,1306 metre 172 gözlü ve 1427 yılında yapımına başlanmış, 1443 yılında bitmiş. Aslında Avrupa’ya bağlanan bir köprü. Uzunköprü’nün bir özelliği daha var, Osmanlı’nın Rumeli’de kurduğu ilk Türk şehridir. Uzunköprü Atasının izinde laik insanların yaşadığı bir yer” dedi.
Yürüyüşün ardından konser alanında devam eden etkinliklerin ardından Edip Akbayram sahne aldı.   
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!