TARİHİ KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK

TARİHİ KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK

TARİHİ KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK

TARİHİ KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK
10 Eylül 2020 - 08:14

Bulgaristan'ın Harmanlı kentinde bulunan Osmanlı eseri Siyavuş Paşa Köprüsü, sınır ötesi proje kapsamında restore edilerek turizme kazandırılacak.

INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 kapsamında, Bulgaristan Harmanlı Belediyesi ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ortaklığında yürütülen "Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması" projesinin açılış toplantısı, Edirne'de bir otelde yapıldı.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, “Komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile ortak destinasyon yaratma çabalarımız var. Bu çabaları projelerle hibelendirerek hayata geçirmek bizi çok rahatlatıyor. Harmanlı'da çok şık, çok estetik bir köprü var. Bu projede, Osmanlı eseri bir köprünün ve çevresinin ortaya çıkarılması söz konusu." dedi.

Toplantıda, gönderdiği konuşması tercüme edilen Harmanlı Belediye Başkanı Maria Kirkova da Bulgaristan ve Türkiye arasındaki sınır ötesi bölgenin, yüzyıllardır medeniyetlerin kavşağı olduğunu belirtti. 

Bölgedeki en popüler ulaşım koridorlarından birinin "Via Diagonalis" olarak da adlandırılan "Diyagonal Yol" olduğunu bildiren Kirkova, "Şu anda ziyaretler ve yürüyüşler için kapalı olan köprünün restorasyonu sayesinde proje, Harmanlı'daki başlıca turistik alanlar arasında da doğrudan bir bağlantı sağlayacak." diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘EDİRNE İŞİ’ SERGİLENMEYE BAŞLANDI
‘EDİRNE İŞİ’ SERGİLENMEYE BAŞLANDI
PTT 180 YAŞINDA
PTT 180 YAŞINDA