TAVA CİĞER 50 TL’DEN SATILMALI

TAVA CİĞER 50 TL’DEN SATILMALI

TAVA CİĞER 50 TL’DEN SATILMALI

TAVA CİĞER 50 TL’DEN SATILMALI
10 Aralık 2021 - 09:30
Reklam

Girdi maliyetlerinin artması ile birlikte Edirne’nin tava ciğerinin fiyatı 40 ila 45 lira arasında satılıyor.  Edirne esnafı ciğerin 50 TL’nin altında satılmamasını istiyor.
Ciğerci Uğurcan İmrak; “Girdi maliyetlerimiz oldukça yükseldi. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bölgemizde de aynı durumdan muzdaripiz. Bizim ham maddemiz ciğer. Ve onun yanında yağ, un onu takip ediyor. Aldığımız her ürünün geliş maliyeti yükseldiği için tabi ki bizde sattığımız ciğerde, köftede ve diğer ürünlerde zam beklentisi içerisindeyiz. Bu maliyetlerle bizim para kazanabilmemiz, kar edebilmemiz, bu fiyatlarla sıkıntılı olabilir, diye düşünüyorum. Buna yöneticilerimiz zamanla karar verecektir.
Ciğer oldukça yükseldi. Ciğerin kilosu şu an 70 lira civarında alışı. Bunun firesini düştüğünüzde daha da pahalıya gelmiş oluyor. Bir analiz yaptığımızda ciğerin yanına garnitürleri olan soğan, biber, domatesi ve yağı, unu, ciğerin kendisini de koyduğunuz zaman ‘40 liranın üzerinde olabilir’ diye düşünüyorum. Büyüklerimiz ne uygun görebilir, bizlerde o doğrultuda devam edeceğiz.  Görünen köy kılavuz istemiyor. Biz talep etmemiz veya etmemiz çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Bizim yöneticilerimiz bir araya gelip makul bir artış yapar ise sanırım daha uygun olacaktır” dedi.
“Ciğerin porsiyonu 50 lira olursa anca kurtarır bizi” diyen Ciğerci Nusret Demir; “Ciğerin fiyatı tarifede 36 lira biz mecburiyetten 40 lira yaptık. Yağ, una, ciğere yetişemiyoruz. Bazı arkadaşların 45 liraya verdiğini duyduk. Aslında şu anda bence 45 lira bile yeterli değil. En az 50 lira olması lazım. Her fiyat yükselttiğimizde işlerimiz yavaşlıyor. Kararsızız ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Ben bugün kase, çatal falan aldım. Hepsi 200-300 zam olmuş. İşimiz zor. Ama biz 40 liradan vermeye devam ediyoruz.
Netice ne olacak bilmiyoruz. 50 liranın altında şu anda kimseyi kurtarmaz. 45 de kurtarmaz. Çünkü biz 70 liraya ciğer alıyoruz. En son 70’e aldım. Yarın ciğer isteyeceğim belki 75, 80 olacak.  Pandemide paket servisten masa servisine döndüğümüzde yağın tenekesini 148 veya 168 liraydı. Cuma günü yağın tenekesini 435 liradan aldım. Bu Cuma yine gelecek, o da 3-5 teneke yazıyor. Fazla yazmıyor. 5’lik unu 19,75’e alıyorduk. Şu an 38 lira 50 kuruş. Hiçbir fiyat bir yerde durmuyor. Ne yapacağız, bilmiyorum, beklemedeyiz” ifade etti.YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ