TAVA CİĞERE ÇİFTE TARİFE

TAVA CİĞERE ÇİFTE TARİFE

TAVA CİĞERE ÇİFTE TARİFE

TAVA CİĞERE ÇİFTE TARİFE
07 Haziran 2021 - 22:21

Edirne’nin markası haline gelen Tava Ciğer, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı ciğerci dükkanlarında porsiyonu 36 liradan satılırken, Edirne Esnaf Sanatkarlar Odasına bağlı  ciğerci dükkanların da ise 32 liradan satılıyor.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından aldıkları yeni ciğer fiyat tarifesini uygulayan Ciğerci Aydın Doğan “  bizim en çok yaşadığımız sıkıntı fiyatlarda; tüketicimiz,müşterimiz sanki biz kendimiz bu fiyatları bu kadar yükseltmek istiyormuş gibi yansıması. Ciğerciler köfteciler paraya doymadı gibi ithamlarda bulunuluyor ama istiyorlarsa toptancı fiyatlarını  paylaşabiliriz. Edirne ciğercileri Bursa,Afyon,Balıkesir ağırlıklı çalışıyor. Bazı esnaf arkadaşlarımız Edirne’nin yerel ciğeri dese bile Trakya’da ki ciğerin Edirne’de ki ciğercilere yetmesi mümkün değil. Mecburen dış destekli çalışıyoruz. Ciğerciler ve köfteciler olarak Biz odalardan fiyat isterken, bizden belgeler isteniyor bizde belgelerimiz toplayıp odalarımıza gidip öyle tarife istiyoruz. Kafamıza göre tarife istemiyoruz”dedi.
HAM MADDE FİYATLARI ARTTI
Ciğerde ham madde fiyatlarının 6 ay öncesine göre çok yükseldiğini belirten Ciğerci Aydın Usta; “Ham maddemiz dediğimiz ciğerimiz 6 ay önce 39 lira iken şimdi kilosu 48 lira olduğuna dikkat çekerim. Diğer bir ham mademiz yağ, 6 ay önce 18 litrelik bir teneke yağ 140 liraydı şimdi ise, 280 liraya çıktı. Bunu normal markete giden yağ alan her vatandaş bunu görüyordur zaten. Bir baksınlar fiyatlara biz keyfe keder tarife yükseltemiyoruz, biz valiliğimize ve esnaf sanatkarlar odası ve Ticaret Sanayi odasına evraklarımız götürüyoruz uygunsa fiyat yükseltiliyor. Köfteye kullandığımız ettin bile kilosuna şuan 4 lira zam geldi. Kimseye keyfe keder zam istemiyor. Müşterimizin daha iyi hizmet alması için,diğer ürünlere de ciddi zam geldi”diye ifade etti.
TAVA CİĞERİN TARİFESİ NEDEN İKİYE BÖLÜNDÜ
Şuan Esnaf Sanatkarlar Odası ve Ticaret Sanayi Odası tarafında bir ikilem oluşuyor anlamış değiliz diye söyleyen Ciğerci Aydın Usta; “Bu ikilemde hoş bir durum değil tabi. Bizi büyük esnaf gibi görmesinler,küçük esnaf gibide görmesinler herkes aynı yerden ciğer alıyor,hepimiz aynı fiyata alıyoruz. Neden tarife ikiye bölündü onu da bilmiyorum. Şuan bu Edirne’nin yerel markası ciğerin iki fiyat olması,Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf Sanatkar Odaları olarak ikiye bölünmesi çok yanlış. Eğer yanlış bizde ise valiliğimiz veya diğer kurumlar bize niye tarife verdi. Bizim tarife yanlışsa söylesinler bizde 32 liraya çekelim bizi öcü gibi görmesinler tüketicilerimiz. Bu fiyat keyfe keder yapılmadı”dedi.
36 LİRALIK TAVA CİĞER ÇOK PAHALI
Porsiyonu 36 liraya çıkan tava ciğeri çok pahalı olduğunu söyleyen Ciğerci Kazım Gilan; “Bence 36 liraya satılan ciğer çok pahalı. Ben önceden 30 liraya veriyordum. Şu anda pazartesi açıldığımızdan dolayı 32 lira yeni yaptım. Ciğerin porsiyonu 36-38 liraya bence çok. Ben mekan sahibi olduğum için şu anda bu fiyatlar beni kurtarıyor. Ama kiracıları bilemiyorum. Herhalde onları da kurtarır. 180 gram ciğer veriliyor, müşteriye. Bazıları 200 gram veriyor. Tarife şu anda 32 lira. Ben 170-180 gram ciğer veriyorum” diye bellrti.
CİĞERDE TEK FİYAT TARİFESİ OLMASI LAZIM
Tava ciğerin porsiyonu makul fiyatta ve tek fiyat tarifesi olması gerektiğinin altını çizen Ciğerci Kemal Imrak;, “Bizim odamızın vermiş olduğu tarife 32 lira. Oda fiyatını aşamazsınız. Aşıyorsak oda niye var? Tarifemiz dışarı da. Turistler tarifeyi görecek, rahat rahat yemek yiyecek. 40 senedir her tava ciğere bir lira zam geldiğinde sakatata 2 lira zam konuyor. Bugün piyasada ciğerin kilosu 50 lira. Sakatat aldı başını gitti. Bir teneke yağ olmuş 300 lira. Ciğer fiyatını makul bir yerde tutmak lazım. Bu işin denetimi sıkı yapılsın. İş takip edilsin. Bu böyle olmaz. Tek fiyat tarifesi olması lazım”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK