TERÖRİST GERİ ALINMAYACAK

TERÖRİST GERİ ALINMAYACAK

TERÖRİST GERİ ALINMAYACAK

TERÖRİST GERİ ALINMAYACAK
14 Kasım 2019 - 00:01
Reklam

HABER MERKEZİ
Pazarkule’de Pazartesi gününden beri tampon bölgede bekleyişini sürdüren yabancı terörist savaşçının (YTS) geri alınmayacağını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki cezaevlerinde bin 180 IŞİD'linin olduğunu belirterek, “arada kalanların sayısı artarsa artsın, biz göndermekte kararlıyız” açıklamasında bulundu. Öte yandan Pazarkule’den yaya geçişlerine izin verilmeme ve sınır kapısının önü araçlarla gazetecilerin görüntü almaması için kapatılma kararı alındı.

Türkiye'den sınır dışı edilen yabancı terörist savaşçının (YTS) Pazartesi gününden beri Türkiye-Yunanistan tampon bölgesinde bekleyişi sürüyor.  Göç İdaresinde işlemlerinin tamamlanması sonrası Pazarkule Sınır Kapısı'ndan sınır dışı edilen ABD vatandaşı YTS Muhammad Darwis B. Yunanistan tarafından kabul edilmemişti. Geceyi tampon bölgede bir araç içerisinde geçiren Ürdün uyruklu Muhammad Darwis B'nin tamponda bekleyişi devam ediyor. Gümrükten her iki ülkeye geçişte araçla gidişlerde herhangi bir aksaklık olmamasına rağmen yaya geçişlerine izin verilmiyor. Öte yandan haber ajansların temsilcilerinin de olduğu gazeteci grubu, yabancı teröristin bekleyişini görüntülemek için bölgede bulunuyor. Sınır kapısının önü resmi ve sivil araçlarla gazetecilerin görüntü almaması için kapatıldı.
IŞİD’lilerin iadesiyle ilgili bütün detayları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, SÖZCÜ’ye anlattı.
Teröristin seyahat belgesi düzenlenerek Yunanistan'a gitmek üzere sınır dışı edildiğini anımsatan Soylu şu bilgiyi paylaştı: “Uluslararası hukuk, kendi ülkesine (ABD) gitmek istemeyen bu şahıslara üçüncü bir ülke seçme hakkı tanıyor. Bu terörist de Hollanda ya da Yunanistan deyip Yunanistan'ı seçti. Biz belgesini düzenleyip sınır dışı ettik. Yunanistan'ın da almama hakkı var ve almadı. Ancak bizim de geri almama hakkımız var.”

“Peki, arada kalanların sayısı artarsa ne olacak?” sorumuza Soylu, “Artsın, biz göndermekte kararlıyız” karşılığını verdi. Türkiye'de geri kabul merkezinde 250, Barış Pınarı Harekatı ile kontrol altına alınan bölgede 850 ve Türkiye'deki cezaevlerinde 1180 IŞİD'linin olduğunu söyleyen Soylu, bu teröristlerin 30 değişik ülkenin vatandaşları olduğunu ifade etti. Türkiye'nin Avrupa Birliği ve bazı ülkelerle imzaladığı “Geri kabul anlaşmaları” ilgili BM Güvenlik Konseyi kararı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinin Türkiye'ye bu teröristleri ülkelerine iade etme hakkını tanıdığına dikkat çeken Soylu, “Anlaşmaların gereğini yapıyoruz” dedi.
Muhatap ülkelerin IŞİD'li teröristleri teslim almak için ekip göndermek zorunda olduğunu vurgulayan Süleyman Soylu, şöyle konuştu: “Cezaevlerinde bulunanları polis eşliğinde gönderiyoruz. Ancak diğerlerini uçağa bindirip tek başlarına gönderiyoruz. Bu bizim hakkımız. Uluslararası anlaşmalara dayanarak prosedürü uyguluyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI