TÖS’DEN OKULLARDA TEMİZLİK PERSONELİ...

TÖS’DEN OKULLARDA TEMİZLİK PERSONELİ OLMAMASINA TEPKİ

TÖS’DEN OKULLARDA TEMİZLİK PERSONELİ OLMAMASINA TEPKİ

TÖS’DEN OKULLARDA TEMİZLİK PERSONELİ OLMAMASINA TEPKİ
14 Eylül 2021 - 09:12

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) Edirne İl Temsilciliği, TYP kapsamında geçen yıl okullara 560 temizlik personelinin alındığını bu yıl ise sayının 188’e düşürülmesinin yanlış olduğunu belirtti. Açıklamada, “Ayrıca, okulların açılmasının 2. haftası olmasına rağmen temizlik görevlileri halen işe başlatılmamıştır.”denildi.
 
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Pandemi ile baş etmenin yolu aşı ve hijyendir. Okullarda hijyeni sağlayacak personel ise başta temizlik görevlileridir. Hiç şüphesiz ki pandemi döneminde en fazla ihtiyaç duyulan personel temizlik görevlileridir.
 Ancak, her nedense bu yıl İş-Kur aracılığıyla okullarda görevlendirilecek temizlik personeli sayısı geçen yıla göre 4’te 1 oranına düşürülmüştür. Bu pandemi döneminde 4 temizlik görevlisinin yapacağı işi 1 temizlik görevlisi nasıl görecektir? Burada amaçlanan nedir? Amaç bir tür tasarrufa gitmek ise, bu pandemi döneminde temizlik görevlisi sayısını 4 kat azaltmakla tasarruf olmaz. Temizlik görevlisi sayısını azaltmak ilerde telafisi mümkün olmayacak derecede daha fazla hastalığa ve kayba yol açacaktır.
 
Edirne yereline bakınca, İş-Kur tarafından Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ayrılan ve İl genelindeki okullara görevlendirilecek temizlik görevlisi sayısı geçen yıl 560 iken, bu yıl 188’e düşürülmüştür. Kapı girişlerinde görev yapacak ve ateş ölçümlerini gerçekleştirecek güvenlik görevlilerinden ise henüz hiçbir haber yoktur. Ayrıca, okulların açılmasının 2. haftası olmasına rağmen temizlik görevlileri halen işe başlatılmamıştır. TÖS olarak, okulların açılmasından en az 15 gün önce göreve başlayacak şekilde bütün kurumlara yeter sayıda temizlik görevlisi ve güvenlik personeli görevlendirilmesi gerektiğini ilgili birimlerin dikkatine sunuyoruz.
 
Temizlik personeli ve güvenlik görevlisi görevlendirilmeleri sürekli olmalıdır. Hatta her okulun ihtiyacına göre yeter sayıda ve kadrolu olmalıdır. Okullarda pandemi ile mücadelenin önüne 6 ay, 9 ay veya 10 aylık az sayıdaki görevlendirmelerle geçilemeyeceği ortadadır. Okulların açılmasının ikinci haftası olmasına rağmen halen göreve başlatılmayan temizlik personeli ve güvenlik görevlisi durumu dikkate alındığında, okullarda bulunan yönetici ve öğretmenlerden daha ne kadar özveri beklenebilir? Unutulmamalıdır ki, Çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımızın sağlığı en önceliğimizidir.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ